Služby
Co lze automatizovat, to se automatizuje

Automatizace se dotýká i segmentu služeb. Nahrazuje činnosti, které dříve museli dělat výhradně lidé. V praxi je vidět např. autonomní stroj na úklid, který se pohybuje bez pomoci lidské obsluhy, umí se vyhnout překážkám. Technologie se využívají např. i pro střežení objektů, kde je možné využít systémy inteligentních kamer s reproduktory napojenými na dispečink, přičemž součástí služby je také integrace kontroly přístupů do objektu. Spolehlivě zastřeženého areálu tak lze docílit i bez pracovníků fyzické ostrahy.

 

Inovace v bezpečnostních službách

 

Ve skladech bývá velmi hodnotné zboží, které často láká nenechavce. Drtivá většina podnikatelů, a u korporátních společností to platí dvojnásob, dbá na prevenci v oblasti prevence ztrát. Firmy buď mají vlastní oddělení vnitřní bezpečnosti, případně si aspoň pro základní preventivní činnost najímají specializované firmy. V segmentu bezpečnostních služeb se setkáváme s inovacemi.

 

„Vy v šedivé mikině, vidíme vás! Okamžitě opusťte prostor,“ ozve se z tlampače obklopeného IP kamerami. Pracovník bezpečnostní služby právě přistihl narušitele v zastřeženém průmyslovém areálu. Ačkoli je objekt vzdálený mnoho kilometrů od dispečinku, operátor dostal hlášku o narušení střeženého prostoru, na monitoru se mu zobrazil živý náhled z příslušné kamery včetně předepsaného zásahového plánu a díky službě může nezvaného hosta přímo oslovit. Pokud by to k odehnání zloděje nestačilo, přestože odstrašení pomocí přímého oslovení bývá obvykle zaručeno, může na místo vyslat zásahovou jednotku nebo Policii ČR. Je možný nejen videodohled s přímou hlasovou intervencí, ale také vzdálená kontrola vstupů či vjezdů do areálu a ovládání příjezdové brány. Pracovník centrály může prostřednictvím kamer dokonce provádět vizuální kontrolu, zda vpuštěná osoba vykonává to, co má. Do služby lze také integrovat poplachový zabezpečovací a tísňový systém, tzv. zabezpečovačku.

 

Trend: plošné vyznačení cest

Bezpečno ovšem musí být i v samotných skladech, proto firmy využívají služeb specializovaných firem, které zajišťují mimo jiné návrh a realizaci podlahových značení.  Největším trendem v bezpečnosti je plošné vyznačení cest pro pěší i techniku. „Jak všichni víme, nejhorší úrazy jsou většinou po střetu manipulační techniky a osob. Bohužel zde v drtivé většině případů prohrávají chodci, následky mohou být fatální. Vždy se řeší, jak nejlépe vymezit jednotlivé koridory, ale zároveň neomezit daný provoz,“ konstatuje Jiří Janouš, jednatel společnosti J.A.CLEAN. Doplňuje, že za poslední roky se na trhu uchytilo několik opatření, které napomáhají k bezpečnosti – světelná signalizace je asi tou nejviditelnější. Nicméně stále platí, že opatrnost lidí vždy postupem času klesá a zvyknou si v zásadě téměř na všechno. Proto je důležitá neustálá aktualizace v daných provozech, aby značení vždy odpovídalo současnému provozu a jeho potřebám. Jak Jiří Janouš dodává, v následujících letech určitě dojde k dalším inovacím, ale riziko úrazů na pracovišti zcela nezmizí nikdy.

 

Zahraniční pracovníci? Doporučení: vyzkoušejte je nejprve na menším vzorku

Zmiňme také personální agentury, které pomáhají zajistit např. pracovníky do skladů. Míra nezaměstnanosti je hodně nízká. Mnohde je se zajištěním zaměstnanců problém. Proto do českých skladů míří i zaměstnanci z jiných zemí. „Je třeba si uvědomit, že zahraniční pracovník při dodržení legislativy bude vždy dražší, než lokální zaměstnanec, protože mzda musí být dle zákona stejná, navíc se platí ubytování, příspěvek na dopravu, překlad na pracovišti, překlad pracovních postupů a dalších dokumentů na pracovišti,“ specifikuje Jindřich Hodek, obchodní ředitel společnosti INDEX NOSLUŠ. Doplňuje, že je dobré si tuto spolupráci se zahraničními pracovníky nejdříve vyzkoušet na malém vzorku zaměstnanců, až následně se rozhodovat o dalším postupu, protože velmi často toto rozhodnutí mění vztahy na pracovišti a je třeba následně počítat s vyšší fluktuací mezi místními zaměstnanci. Zahraniční pracovníci vědí, že v případě propadu trhu jsou mnohdy první nárazovou vlnou, proto se snaží za dobu práce v místních firmách vydělat co nejvíce peněz, mají tedy zájem o přesčasy a mimořádné směny. Je tedy třeba i dobře hlídat jak povinné bezpečnostní přestávky, tak i kvalitu jejich práce, která může být vysokým počtem hodin naopak negativně ovlivněna.

 

„Trend nahrazování lidí technologiemi“

„Technologie jsou spolehlivější, nemají pauzy, netrpí pracovní slepotou. Trend nahrazování lidí kamerami má jednoznačně pozitivní efekt. Není cílem nahradit lidi úplně, spíše využít jejich schopnosti lépe než jen k obcházení plotu.“

 

Jan Peroutka

CEO

SECURITAS ČR

Připravil: Petr Neckař