Sklad
Automatizace! Různé možnosti, stejný cíl!

Různé možnosti automatizace mají stejný cíl: podstatné zvýšení efektivity skladů. Automatizované zakladače na KLT přepravky nebo palety, automatizované dopravníky, to vše jsou prostředky, které mají výrazný vliv na zvyšování efektivity skladů. Automatizace hraje stále významnější roli. Setkáváme se s ní často například v segmentu e-commerce, různé typy automatizovaných skladů však zvyšují efektivitu také ve výrobních firmách a ve velkoobchodech.

 

Transformace se netýká jen technologií a procesů

 

Automatizace je jasným trendem. Efektivitu skladování zvyšují například automatizované dopravníky. Setkáváme se s nimi mimo jiné ve skladech internetových obchodů, ale také v dalších provozech. Důležitou roli v tomto směru hraje správné nastavení celého logistického procesu.

 

Dopravníky podstatně zrychlují manipulace. „Dopravníky už jsou součástí standardní výbavy ve firmách poskytujících logistické služby, e-commerce firmách, atd. Tam jsou totiž obrátky zásob a skladové pohyby tak vysoké, že klasická vysokozdvižná technika by to už nezvládala,“ uvádí Marian Gono, generální ředitel společnosti SSI Schäfer Systems International. Co si budeme povídat, automatizaci nahrává i situace na trhu práce. „Vysoký stupeň automatizace zvyšuje nejen rychlost a přesnost, ale řeší i problém s nedostatkem zaměstnanců,“ potvrzuje Lenka Neuhold, obchodní manažerka společnosti KNAPP.

 

Optimalizujte činnosti a procesy

Ze světových veletrhů i reálných realizací z průmyslových firem je zřejmě, že jedeme na vlně automatizace. Tato vlna ovšem nedorazila všude. I přes automatizaci je ale vidět, že v podnicích zůstává stále mnoho nevyužitého potenciálu pro optimalizaci činností a procesů a zvyšování jejich efektivity. Sklad zkrátka nejsou jen regály, ale musí jít o ideální spojení všeho, co se skladováním souvisí. Jmenujme např. identifikační systémy, automatizaci sběru dat, optimalizaci a vizualizaci výrobních procesů, řízení skladových a logistických procesů, označování samostatných výrobků, jednotlivých balení a logistických jednotek či např. systémy evidence majetku. Je potřeba přemýšlet nad tím, co může zvýšit efektivitu. Někdy k tomu stačí relativně málo. Jak uvádí společnost TBA Plastové obaly, řešením pro zvýšení efektivity mohou být např. stohovatelné přepravky. Jednoduchým otočením lze prázdné bedny do sebe zasunout a dochází tak k velké úspoře místa, což je právě v logistice velkou předností. Trendem je i optimalizace a vizualizace procesů ve výrobě i skladech. „Díky vizualizacím lze lépe využít stroje i zaměstnance, s cílem dosažení maximální efektivity a finanční úspory,“ říká Miloslav Opat, jednatel společnosti DROPTOP COMPUTING.

 

Roli hrají regály i vrata

Efektivitu do skladů přináší i vysokohustotní skladování. „Cílem vysokohustotního skladování je vyšší využití skladové plochy resp. kubatury haly. Všechny na trhu používané metody jsou si v tomto ohledu podobné, ať již máme na mysli vjezdové regály, mobilní regály, spádové regály či radioshuttly,“ sděluje Petr Švejnoha, obchodní ředitel společnosti STOW. Každopádně ne pro každého je nejdůležitější maximálně využít prostory skladu. „V poslední době se potýkám s tím, že pro zákazníky je nejdůležitější rychlost vyskladnění a naskladnění zboží do regálů,“ říká Michal Baier, obchodní zástupce společnosti PROMAN. Kromě rychlosti vyskladnění hraje roli i bezpečnost. „V zájmu všech provozovatelů výrobních prostor a skladů je neustále pracovat na zdokonalování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. K tomu slouží zejména využívání ochranných pomůcek, školení, kontroly a údržba skladových zařízení, automatizace otvírání vrat a místní omezování rychlosti, akustická a světelná signalizace a další prvky,“ podotýká Vladimír Přikryl, jednatel společnosti BEG Bohemia.

Také vratová a nakládací technika prochází neustálým vývojem. Jeho cílem je zrychlit a zefektivnit nakládku a vykládku zboží. Zmiňme v tomto kontextu předsazené komory vrat. „Umísťují se před halu, jsou obzvlášť energeticky účinné a prostorově úsporné. Jsou vhodné pro modernizaci, protože bez nákladných opatření k přestavbě v hale vznikne kompletní nakládací místo,“ konstatuje Martin Lupač, projektový manažer společnosti Hörmann Česká republika. „Maximalizace efektivity v rámci vrat lze docílit například vhodným typem těsnícího límce, postranním těsněním u vyrovnávacího můstku a ISO provedením nakládacího místa. U tohoto provedení je vyrovnávací můstek utopen v budově a sekční vrata v opláštění předjíždí před tento můstek,“ popisuje Josef Hájek, vedoucí technického oddělení společnosti Tyros Loading Systems CZ.

„Kdy uvažovat o automatizovaném skladu?“

Víte, kdy má smysl uvažovat o automatizovaném skladu na KLT přepravky? Podle slov Mariana Gona, generálního ředitele společnosti SSI Schäfer Systems International, v případě, kdy je obrátka alespoň 200 přepravek za hodinu, při provozu nejlépe 24/7, kapacitě skladu alespoň 5000 ukládacích míst, dodatečné světlé výšce skladu min. 8 m a za použití standardizovaných transportních jednotek.

 

Připravil: Petr Neckař