logo

  • Zprávy
    • Doprava
    • Sklad
    • IT
    • Reality
    • Ekonomika
    • Management
  • Analýzy
    • Logistika pod lupou
    • Komentáře
    • Glosy
    • Benchmarking
    • Případové studie
    • Žena v logistice
    • Oborová logistika
  • Rozhovory
  • Události
    • Agenda
    • Domácí konference
    • Zahraniční konference
  • SL NEWS
    • Nejnovější vydání newsletteru
    • Registrace k odběru SL News
  • SL BOOK
  • SK zprávy
  • SL Book
  • Oborový katalog logistických firem
  • SLBOOK
  • O časopisu
    • Aktuální vydání
    • Registrace k odběru časopisu
    • Registrace k odběru e-letteru
    • Tematické přílohy
    • Jak se spojit
  • Operátor intermodální a kombinované přepravy Metrans posiluje technické vybavení svého terminálu...
  • V průmyslovém parku P3 Prague Horní Počernice vznikla na ploše 25 000 metrů čtverečních obchodní...
  • Po rekordním roku 2023, kdy zájemci poptávali téměř 2,96 milionů metrů čtverečních průmyslových...
  • Tatra Trucks se připravuje na největší investiční program ve své novodobé historii. Cílem je...

IT bezpečnost není jen otázkou financí a pokročilých technologií

20. března 2024
Názory a analýzy 0
847
IT bezpečnost není jen otázkou financí a pokročilých technologií

IT bezpečnost není jen otázkou financí a pokročilých technologií

Ve firemní sféře snad už v dnešní době není třeba kohokoliv přesvědčovat o zcela zjevné důležitosti ochrany před kybernetickými hrozbami. Na odpovídající úroveň bezpečnosti se pak rozhodně vyplatí zaměřit i v oblasti dat a informačních systémů v logistice.

Přinášíme vám článek z časopisu Systémy Logistiky 209 (leden–únor 2024). Je to ochutnávka originálního obsahu, který najdete každé dva měsíce v tištěném časopise. Nechodí vám časopis? Registrujte se k odběru a nezmeškejte žádné vydání. Zasílaní je pro uživatele logistických služeb zdarma.

Firmám hrozí v případě kyberataku cíleného na jejich IT systémy mj. omezení nebo zastavení dodávek zboží a výrobků zákazníkům či obchodním partnerům, zastavení výroby a v krajním případě i celého podnikání. Finanční újma spojená s takovým útokem může dosáhnout milionů korun nebo i více. Rostislav Schwob, supply chain solutions director ve společnosti Aimtec, k tomu poznamenává: „A nejde jen o peníze, ohroženy jsou dobré jméno firmy a vztahy se zákazníky a oslabena může být také konkurenceschopnost.“

Kybernetické hrozby se nicméně ve své podstatě příliš nemění. „Jsou to rizika napadení ransomwarem, viry, spamy a podobně. Jen se rapidním rozmachem digitalizace, používáním mobilních zařízení a využitím cloudu neustále zvyšuje objem interakcí mezi systémy providerů a zákazníků, a s tím roste i potenciál hrozeb,“ vysvětluje Jan Tafat, IT director pro region CEE ve společnosti Geis.

Nejzávažnější a také nejfrekventovanější hrozby jsou v zásadě univerzální a kromě logistiky obvykle dopadají na celou organizaci. „Ačkoli jsou nejčastějšími vektory kompromitace webu nebo e-mailu, efektivní kybernetická ochrana musí pokrýt vše a pro všechny,“ upozorňuje Roman Kropáč, manažer rozvoje – kybernetická bezpečnost ve společnosti ICZ. Celá řada ochranných opatření se přitom dá realizovat nebo zlepšit vyladěním stávajících technologií a procesů.

Prevence, analýza rizik, záložní plán

Efektivní obrana proti kybernetickým hrozbám má podle Jana Tafata dvě základní roviny. „Zaprvé je to dobrá prevence, tedy navržení takové architektury a standardů, které poskytnou dobrý štít vůči atakům zvenčí,“ zdůrazňuje. Tyto systémy je zapotřebí následně neustále aktualizovat a testovat, a mít pro to současně nastavené patřičné mechanismy a procesy.

Druhou rovinou je důkladná analýza rizik pro případ napadení a také vytvoření plánu B. „Co dělat v případě, kdy se něco stane a systémy a data nebudou dostupná. Zde již není prostor a čas na improvizaci a firma musí mít jasný plán, jak fungovat. Nikdo si asi nepřeje, aby se takový scénář musel naplnit, ale i pro tyto situace musí existovat jasné postupy. Jak komunikovat, jaká aktivovat záložní řešení,“ vyjmenovává Jan Tafat.

Úskalí propojených systémů a sdílených dat

Stále větší konvergence a provázanost interních/externích/cloudových systémů je pro řadu firem novou a obtížnou disciplínou. „Pokud například svůj WMS systém propojím se systémem speditérské společnosti, už je ochrana dat sdílenou povinností a musí se řešit nové procesní, smluvní a technické otázky i s ohledem na kybernetickou bezpečnost,“ podotýká Roman Kropáč. S informačními technologiemi a prostředky navíc pracuje čím dál vyšší procento zaměstnanců, kteří by měli být ohledně rizik pohybu v kybernetickém prostoru adekvátně vzděláváni.

Vzhledem k rostoucímu objemu instalovaných zařízení sílí i rizika v rámci internetu věcí (IoT). „Naroste také podíl útoků přes mobilní telefony, například zaměstnanecké, s jejich častějším propojením do podnikových systémů a s rostoucím počtem nainstalovaných aplikací s různou úrovní zabezpečení. Konkrétně: jsou-li firemní či soukromé telefony jakkoliv zapojené do pracovních procesů, jsou opravdu všechny obskurní aplikace na nich instalované bezpečné? Existuje účinný firewall, který je oddělí od vnitrofiremního IT prostředí?“ klade podstatné otázky Petr Jahoda, jednatel společnosti Resultful.

Komplexní eliminace hrozeb

Nedostatečné zabezpečení operačních technologií může vést k relativně snadnému zneužití s velmi negativními dopady. „Eliminaci hrozeb je zapotřebí provádět komplexně a strategicky, a to tím spíš, čím je firma větší,“ popisuje Jan Dvořák, security manager ve společnosti Ness Czech. Navýsost důležitý je kromě jiného monitoring zařízení připojených v síti a analýza jejich komunikace od samého začátku jejich používání. Pomocí nástrojů, jako je SIEM (Security Information and Event Management neboli řízení bezpečnostních informací a událostí), lze poté snáze odhalit neobvyklé chování nebo odhalit zařízení, jež by v síti připojena být neměla.

Zásadní je, aby investice do IT bezpečnosti byly vždy v souladu s byznys plánem společnosti, přičemž bezpečnostní manažer firmy by měl dokázat investici obhájit. Ideální variantou je vytvořit tzv. Return on Security Investment (RoSI), což managementu firmy může zřetelně ukázat, zda se investice vyplatí a jaká je její návratnost. „Není to ale vždy o penězích a myslím, že většina bezpečnostních expertů se shoduje, že například kvalitní uživatelská školení nemusejí být finančně nákladná, a přitom jsou pro zvýšení bezpečnosti ve firmě kritická,“ dodává Jan Dvořák.


„Ochrana dat v popředí“

Největším rizikem pro logistické firmy je, že zpracovávají a ve svých databázích ukládají velké množství citlivých údajů od klientů a jejich koncových zákazníků. Samotné skladové provozy čelí častěji než elektronickým hrozbám těm tradičním, fyzickým. Z elektronických hrozeb jde o ty notoricky známé: úniky dat, hacking, phishing a ransomware. Z pohledu obrany jsou na prvním místě ne masivní investice do systémů, ale práce se zaměstnanci: školení, opakované ověřování jejich ostražitosti a podobně. Důležitý je i celkový bezpečnostní proces, tedy procesy na ochranu dat, ověřování procesů obchodních partnerů (včetně rozhraní mezi nimi), a pak také implementace moderních IT technologií.

Petr Jahoda, jednatel, Resultful


„Řízení IT bezpečnosti na základě normy“

V kostce se jedná o celý soubor opatření, který je efektivně řízen principy ISMS – systému managementu informační bezpečnosti podle mezinárodní normy ISO 27001. Norma definuje požadavky na řízení bezpečnosti informací, jako je například řízení rizik, řízení incidentů a dodržování zákonů a regulací. Cílem je zajistit, aby byly informace v organizaci chráněny před riziky, jakými jsou například ztráta, špatné použití, poškození nebo zneužití. Norma specifikuje požadavky na ustavení, implementování, udržování a neustálé zlepšování systému řízení bezpečnosti informací v rámci kontextu rizik činnosti organizace.

Jan Tafat, IT director pro CEE, Geis


Článek připravil: David Čapek

 

Související články:

Žádné související články

Doporučujeme

Komerční sdělení

7R nabízí v klíčových lokalitách České republiky novou generaci logistických prostor

7R, přední developer moderních skladových a průmyslových nemovitostí v Polsku a v České republice, posiluje své působení na českém realitním trhu dvěma projekty: 7R Park Lavičky, u dálnice D1 jen 30 minut od Brna, a EQT Park Prague North, na kterém 7R spolupracuje se společností EQT Real Estate, globálním investorem do realit.   Oba parky, […]

Pod taktovkou společnosti Gridarch roste v Mošnově logistické centrum BMW Group

V rámci III. fáze Ostrava Airport Multimodal Parku (OAMP) vyrůstá v Mošnově logistické centrum automobilky BMW Group o celkové ploše více než 123 000 metrů čtverečních. Jeho pilotní provoz by měl být zahájen v polovině roku 2026. BMW Group bude z Mošnova své výrobní komponenty do zámoří – především do Asie a do Ameriky. „Díky […]

Efektivní logistika a udržitelná budoucnost s CHEP

CHEP úzce spolupracuje se svými partnery na budování chytřejších a udržitelnějších dodavatelských řetězců. Partnerství s TAMDA Foods je ukázkou toho, jak může dobře nastavená spolupráce přinášet měřitelné výsledky v oblasti udržitelnosti. Díky využívání poolingového modelu CHEP, který je založený na sdílení a opakovaném použití kvalitních palet, se společnosti Tamda podařilo zefektivnit logistiku a zároveň snížit […]

Aimtec získal prestižní titul Czechia Best Managed Company 

Společnost Aimtec se stala držitelem ocenění pro nejlépe řízené firmy v Česku v rámci šestého ročníku Czechia Best Managed Companies, který každoročně pořádá společnost Deloitte. Program oceňuje české soukromě vlastněné firmy, které vynikají v oblasti řízení, strategie, inovací a firemní kultury. Odborná porota složená z podnikatelů, novinářů, zástupců akademické sféry či odborníků na rodinné firmy a právo […]

Archiv komerčních sdělení

Aktuální vydání časopisu

Přečíst elektronicky.

Zajistěte si svůj výtisk.

SL NEWS

Čtěte nejnovější newsletter.
Registrujte se k odběru newsletteru.

Vydává
Skupina ATOZ Logistics
ATOZ Marketing Services, spol. s r.o.
Holečkova 657/29
150 00 Praha 5 – Smíchov
tel.: +420 606 023 052
IČO: 48117706
www.atoz.cz

Šéfredaktor časopisu:
Stanislav Břeň
e-mail: stanislav.bren@atoz.cz

Web editor
Filip Hubička
e-mail: filip.hubicka@atoz.cz

Předplatné
Daniela Krnáčová
tel.: +420 720 038 155
e-mail: daniela.krnacova@atoz.cz

Newsletter

Přihlaste se k odběru newsletteru časopisu Systémy logistiky, který každou středu přinese do vašich e-mailových schránek informace o aktuálním dění v logistice.



Naše další projekty:

  • www.eastlog.cz
  • www.systemylogistiky.sk/
  • www.slovlog.sk
  • www.log-in.cz
  • www.log-in.sk
© 2022. All Rights Reserved.
×
Authorization
  • Registration
Login
Enter with social networking
Unde omnis iste natus error sit voluptatem.
  • With Twitter
  • Connect
  • With Google +
×
Registration
  • Autorization
Register
* All fields required