Farmacie: Přísné podmínky a omnichannel na vzestupu
Doprava a skladování zdravotnických a farmaceutických zásilek podléhají přísným pravidlům, která souvisejí s dodržováním limitů na teplotu či vlhkost, bezpečností obalů, hygienickými a úklidovými pravidly a plány či kompetentním přístupem personálu. I distribuce volně prodejných léků, které jsou dnes běžně nabízeny u online prodejců, podléhá certifikaci a dohledu Státního ústavu pro kontrolu léčiv. V následujícím článku se podíváme na hlavní trendy.
Přinášíme vám článek z časopisu Systémy Logistiky 207 (září–říjen 2023). Je to ochutnávka originálního obsahu, který najdete každé dva měsíce v tištěném časopise. Nechodí vám časopis? Registrujte se k odběru a nezmeškejte žádné vydání. Zasílaní je pro uživatele logistických služeb zdarma.
Zdravotnická logistika prochází obdobím dynamických změn. Podívejme se na několik trendů, které souvisejí s logistikou léčiv a zdravotnického sortimentu.
E-commerce stále roste
V Česku podle Státního ústavu kontroly léčiv funguje téměř 2700 lékáren; přes 800 lékáren spadá pod dvě největší značky Dr. Max (Penta) a Benu (Phoenix lékárenský velkoobchod). Velikost farmaceutického trhu z hlediska finančního objemu prodaných léčiv dodaných přes panelové distributory činila vloni 83,5 miliardy korun v cenách výrobce (zdroj: IQVIA, Benu). V lékárnách se stále realizuje převážná většina maloobchodních prodejů léčiv, ale z hlediska dlouhodobého trendu sílí segment e-commerce. Česko patří mezi země, kde je online prodej léčiv populární i v evropském srovnání. Z vybraných evropských zemí je v tomto směru premiantem Německo, kde „e-pharmacy“ dosahuje tržního podílu 20 %. V Česku je to 14 %, na Slovensku a v Polsku 7 %, v Itálii 5 %, ve Španělsku 3 % a ve Francii pouze 2 %. (Zdroj: IQVIA Pharmacy Audit, 2022)
Např. e-shop Dr. Max vloni vytvořil obrat 2,3 miliardy korun a na celkových tržbách sítě Dr. Max (24,8 miliardy korun) se za položky ve volném prodeji podílel dokonce 20 %. Benu online hlásí za rok 2022 také rekordní růst a tržby ve výši 1,5 miliardy korun (celkové tržby Benu včetně franšízy činí 12,5 miliardy korun). U dalšího velkého hráče, Pilulky, utratili loni zákazníci včetně franšízových lékáren 3,5 miliardy korun.
Oba největší hráči na trhu mají své e-shopy, přitom však navazují spolupráci i s online platformami, které prodávají potraviny. Konkrétně Dr. Max začal kooperovat se značkou Kosik.cz (více dále) a Benu spolupracuje s Rohlik.cz. Z nedávného průzkumu agentury Behavio pro společnost Dodo vyplynulo, že léky (vedle potravin) patří mezi zboží, které chtějí mít lidé doručeno ve stejný den. U potravin je to 82 % zákazníků, v případě léků a doplňků stravy hned na druhém místě očekává 52 % nakupujících same-day delivery. Zmiňovaná spolupráce s online obchodníky s potravinami dává lékárenským sítím možnost otestovat si nové obchodní i doručovací modely a vyjít vstříc zákazníkům, kteří žádají právě same-day delivery.
Extrémní teploty pro přepravy a skladování
Další trend ve zdravotnictví souvisí s dobou schvalování klinických studií, u kterých roste tlak na zkrácení, ovšem týká se to fází administrativních či právě logistických. „Klinické studie nyní mohou být decentralizované, nebo dokonce virtuální. Přímé dodávky pacientům a návštěvy domácích ošetřovatelů během zkoušek a pro jiné lékařské účely byly schváleny ve více než 60 zemích,“ říká Kateřina Kuhnová, operations manager společnosti UPS Healthcare.
Claudia Roa, prezidentka odpovědná za odvětví zdravotnictví v divizi DHL Customer Solutions & Innovation, podotýká: „Revoluční terapie jsou výsledkem stále rychlejšího lékařského pokroku a vytvářejí podmínky pro transformační změnu v poskytování zdravotnických služeb na základě modelů zaměřených na pacienty, digitálních technologií a metod ohleduplných vůči životnímu prostředí. Díky tomuto vývoji se objevují nové obchodní ekosystémy. Budoucnost přinese změnu paradigmatu, protože vyšší úroveň zdravotnictví si vyžádá vytvoření odpovídajících dodavatelských řetězců.“ Současně uvádí, že farmaceutický průmysl ročně investuje více než 17 miliard dolarů do chladírenských logistických řetězců.
Inovace v medicíně napínají k prasknutí možnosti dodavatelských řetězců. Vznikají např. buněčné a genové terapie či personalizovaná medicína, která vyžaduje i teploty pod −150 °C. Z hlediska termolability látek pro zdravotnické účely si stačí vzpomenout např. na první proticovidové vakcíny od společností Pfizer a BioNTech, které bylo třeba během přepravy a skladování chladit na teplotu v rozmezí −90 až −70 °C. V logistice ve zdravotnictví budou klíčové také inovace umožňující komplexní viditelnost polohy a teploty dodávaného materiálu a produktů. Zajistí, aby byla zdravotní péče dodávána tam, kde je potřeba, ve správný čas a při správné teplotě.
Podle Kateřiny Kuhnové je také patrná synergie mezi veřejným a soukromým sektorem, což bylo opět vidět během pandemie, kdy z veřejných rozpočtů směřovaly velké objemy peněz k soukromým společnostem, jež vyvíjely vakcíny. „Jde o trend, který globálně vede k novým programům partnerství veřejného a soukromého sektoru, jako je monitorování vody, sledování kontaktů, řízení dodávek lékařského vybavení a zlepšování dalších oblastí veřejného a soukromého zdraví. Obdobné hybridní spolupráce také vedou k neočekávaným inovacím,“ podotýká Kateřina Kuhnová.
Kompetentní personál
Vývoj se dotýká také pracovníků, kteří v dopravě nebo skladech nakládají se zdravotnickými zásilkami. „Tento obor vyžaduje velmi pečlivě propracovaný systém pravidelného vzdělávání všech osob, které se podílejí na procesu zákaznických požadavků. Od zpracování nabídky přes implementaci projektu až po realizace,“ říká Tomáš Holomoucký, regionální ředitel DB Schenker pro Česko a Slovensko. A pokračuje: „Například pro jednoho z našich klientů je potřeba odebrat vzorek, který následně putuje do laboratoře, proto je nutné, aby zaměstnanci uměli s materiálem manipulovat. Proto ty, kteří pracují v distribučních centrech s klienty z tohoto odvětví, pravidelně proškolujeme.“
Nearshoring především ve farmacii
Další trend, který je patrný i v jiných odvětvích, ale ve zdravotnictví se stal kritickým, spočívá ve snaze snižovat komplexitu, náklady na logistiku a zjednodušovat dopravní řetězce. Současný nedostatek některých léčiv v českém zdravotnictví, ale také masivní výpadky zdravotnického materiálu během pandemie obnažily značnou závislost Evropy na importu z Číny, Indie či šířeji celé oblasti jihovýchodní Asie.
Snahou je přenést provozy blíže cílové spotřebě. „Výhodou je zvýšená kontrola nad zdravotnickými produkty a zmírnění finančního dopadu v případě omezení přepravy a dodávek. Jednoduše řečeno: být ve stejném časovém pásmu jako výroba a expedice zjednodušuje podnikání a zlepšuje spolupráci,“ říká Kateřina Kuhnová. Nearshoring je nyní mantrou v mnoha oborech, ale zdá se, že farmaceutický, resp. chemický průmysl mají – vedle např. výroby polovodičů – natolik strategickou roli, že se o transfer výrob zajímají vlády či Evropská unie.
Lepší obaly pro optimalizaci logistických toků
Přepravní obal je klíčová logistická položka a ve zdravotnické logistice to platí neméně. Distribuce léků do lékáren je podřízena vychystávacím technologiím a linkám, které umí většinou pracovat pouze se specifickou přepravkou o nestandardních rozměrech. „Každý z velkých distributorů používá svůj model přepravky, ale vždy o rozměrech přibližně 50 × 30 centimetrů. Vyskládat je na EUR nebo ISO paletu není příliš efektivní, a tak dochází k plýtvání místem i ložnou plochou během přepravy,“ upozorňuje Karel Tisoň, business development manager CEE společnosti Loadhog. Podle něj bude v následující době zajímavé sledovat, kdo se v branži prosadí s ASRS technologiemi – zda to budou tradiční dodavatelé pharma řešení, nebo někdo s univerzálními technologiemi, jako jsou Autostore, Brightpick, Geek+ či Hai Robotics (více o AMR a ACR v SL 205/2023).
Další tendence se podle Karla Tisoně týká rozšiřování sortimentu, kdy se lékárna pomalu přibližuje drogerii: „Známe to například z Velké Británie. S tím se pojí potřeba přepravovat rozměrnější zboží, které se nevejde do přepravek. Takový sortiment si objednáte s doručením do lékárny, stejně jako do výdejního boxu nebo rovnou domů.“
Z pohledu logistiky a obalů jsou zajímavé ještě závozy pro velké odběratele, jako jsou nemocnice. V této oblasti se distributoři léků a zdravotnického sortimentu setkávají s požadavky na vyšší úroveň servisu. „Jde o jakýsi kitting pro jednotlivá oddělení. Ve spojení se správnou manipulační jednotkou na kolečkách, tedy bez paleťáku, je to pro distributora zajímavá konkurenční výhoda,“ upozorňuje Karel Tisoň.
Virtualizace zdravotní péče
Další trend souvisí se vznikem virtuální domácí zdravotní péče. Celosvětově probíhá velký přechod do virtuálního světa domácí zdravotní péče, ale vidíme to i v nabídce služeb v České republice. „Vznikají sítě laboratoří, klinik, online lékařů, domácích zdravotních sester a poskytovatelů telefonických zdravotních služeb, kteří jsou všichni propojeni v digitálním ekosystému s cílem podpořit zdraví lidí. Digitální transformace, hnací síla tohoto posunu, mění zapojení klientů, zákaznickou zkušenost a dodavatelské řetězce. Domácí zdravotní péče bude o propojení – spojení mezi pečovateli – poskytovateli služeb a pacienty a také mezi pacienty a produkty spolu se zavedenými strategiemi, které zajistí, že jsou produkty připraveny k dodání,“ vysvětluje Kateřina Kuhnová.
Podle zprávy Delivering Next-Level Healthcare společnosti DHL očekávají pacienti od zdravotnictví stejnou úroveň výběru a komfortu, jaké se jim dostává při nákupu jiných produktů a služeb, např. při on-line objednávkách nebo doručování přímo domů. „V tomto kontextu jsou extrémní výzvou autologní buněčné terapie, u nichž je léčba odvozena z krve pacienta. To vyžaduje pro každého pacienta přísně kontrolovaný obousměrný dodavatelský řetězec. Nutnost zajistit, aby individualizované léčebné prostředky byly pokaždé dodány správnému pacientovi, vytváří přísné požadavky na dokumentaci o pacientovi i léčebném přípravku, která zaručí bezpečnost a kvalitu zdravotnického produktu. A protože jsou tyto způsoby léčby v klinickém prostředí stále relativně vzácné, musí být služba doručování konečnému příjemci bezproblémová, intuitivní a přizpůsobená potřebám pacienta i jeho lékaře,“ uvádí zpráva DHL.
„Pro logistické společnosti se otevírají další možnosti“
Pandemie odhalila slabost globálních dodavatelských řetězců a ukázala potřebu spravedlnosti v distribuci a dostupnosti zdravotní péče. Přestože studie ukazují, že 80 % Čechů je se zdravotnictvím spokojeno, problém je komplexní. Lepší distribuce závisí na infrastruktuře dodavatelského řetězce, ale jde také ruku v ruce s řízením zdravotnictví v dané zemi, neboť vlády často řídí a financují zdravotní péči. Nástroje, jako jsou doručovací drony a speciální přenosné mrazničky, nyní existují, aby přinesly to nejlepší v logistice ve zdravotnictví i do vzdálených míst, ale musí být zavedeny politiky a schváleny předpisy na podporu takových inovací. Existuje také více příležitostí zapojit se do licenčních smluv, jejichž prostřednictvím velké farmaceutické skupiny umožňují generickým společnostem uvést na trh verze jejich patentovaných léků. Na trhu s biosimilars – kopiemi biologických léků – existují další příležitosti, jejichž globální tržní hodnota podle odhadů vzroste v roce 2027 na 60,8 miliardy dolarů. Zde se otevírají další možnosti pro logistické společnosti.
Kateřina Kuhnová, operations manager, UPS Healthcare
„Omnichannel se osvědčil“
Podíl e-commerce Dr. Max je mezi lékárenskými e-shopy asi čtyřicetiprocentní. Potvrzuje to správnost konceptu omnichannel, který Dr. Max v Česku rozvíjí už několik let. Ukazuje se, že lékárenský e-shop funguje lépe, může-li se opřít o síť tradičních lékáren, které jednak slouží jako výdejní místa objednávek, ale především se díky kvalitní práci personálu zasloužily o to, že náš e-shop funguje pod značkou se skvělou reputací.
Jan Žák, ředitel lékárenské sítě, Dr. Max
„Přísná legislativa“
Specifikum logistiky léků a zdravotnického sortimentu podléhá přísným legislativním pravidlům. Některé položky mohou být například dodávány pouze lékárnám nebo jiným zdravotnickým zařízením, ale existují i takové, které můžou být prodány i koncovému uživateli. A logicky, pokud se této části prodeje přímo koncovému zákazníkovi společnosti nechtějí vzdát, realizují prodej například přes své dceřiné společnosti.
Pavel Motan, jednatel, K2 atmitec
Vývoj ve farmacii doprovázejí zajímavé logistické inovace
Ve zdravotnické logistice se stále více prosazují moderní technologie a inovace. Digitalizace skladových procesů a využití automatizace zajišťují rychlejší a efektivnější distribuci léků a zdravotnických prostředků. Nárůst e-commerce znamená, že se společnosti snaží optimalizovat dodávky a zabezpečit rychlé doručení a kvalitní servis pro zákazníky. Podívejme se na novinky, inovace či reference, které se v poslední době objevily v oblasti zdravotnické logistiky.
V další části materiálu o zdravotnické logistice budeme sledovat novinky nebo zajímavé reference, jež firmy v oblasti léčiv a zdravotnických potřeb v poslední době realizovaly.
Nové DC pro Alliance Healthcare
Velkodistributor léčiv Alliance Healthcare (letos se přejmenuje na Cencora) se nastěhoval do nové distribuční haly Hoya Greenhouse Březhrad v Hradci Králové. Prostory o ploše 6500 m2 stavěl developer HOYA přímo na míru firmě, která se do nich přemístila ze staršího areálu v lokalitě. Společnost potřebovala sklad s kapacitou alespoň 6000 paletových míst, v němž se dá skladovat a vychystávat zboží pro lékárny a nemocnice především z policových regálů. Kapacity jsou v ambientních i chlazených prostorech včetně prostorů pro opiáty. DC firmy se nacházejí také v Praze, Brně a Ostravě.
GDP v Dachseru
Společnost Dachser v červnu oznámila, že prošla audity správné distribuční praxe (GDP) na svých pobočkách ve Frankfurtu nad Mohanem, Madridu, Barceloně a Bombaji a ve své centrále v německém Kemptenu. Certifikační proces se skládal z několika auditů prováděných nezávislou stranou. Hodnotily se aspekty kvality, jako jsou standardní manipulační postupy, zásilky v řízeném teplotním režimu z oblasti life science a healthcare, externí a interní školení a risk management.
DB Schenker s certifikací Life+
Firma DB Schenker nedávno získala interní certifikaci Life+, která umožňuje léky a zdravotnický materiál přepravit letecky i námořně. Některá z těchto pravidel v rámci přeprav stanovuje legislativa, a společnost se tak interně řídí metodikou GDP, což je soubor opatření, která se dodržují při přepravě a skladování léků, léčiv a zdravotnických prostředků. Zahrnuje např. striktní oddělení od ostatního zboží, regulaci teploty a vlhkosti a dalších hygienických pravidel. V Česku poskytuje DB Schenker skladová řešení společnosti Gerresheimer, která podniká v oblasti zdravotnického a laboratorního vybavení. Kromě vícecestného obalového materiálu skladuje logistická firma také granulát pro výrobu lékařských potřeb. Společnost vyrábí inhalátory pro astmatiky, dýchací přístroje, inzulinová pera nebo součásti dialyzačních přístrojů. Personál je vyškolen na odebírání vzorků materiálů, které se následně odesílají k rozborům do laboratoře. V neposlední řadě zajišťuje také export výrobků ke koncovým uživatelům – nejčastějšími destinacemi jsou např. Dánsko, Švédsko, Francie, Belgie, Anglie, Německo, Itálie a USA. DB Schenker denně vypraví 38–40 kamionů nebo zhruba 22 000 manipulovaných palet měsíčně.
Dr. Max zkouší lokální distribuční centrum
Lékárenská síť zkouší model lékárny, který nazývá lokální distribuční centrum. V Ostravě propojila lékárnu se skladem o velikosti 700 m2. „Toto spojení vzniklo s ohledem na e-shop, kdy máme nejprodávanější položky ve skladu za lékárnou. Chceme vyzkoušet, jak díky tomu dokážeme uspokojit potřeby zákazníků. V Praze, Brně a v Ostravě nabízíme ve spojení s logistickou firmou Dodo doručení zboží objednaného v e-shopu do hodiny, což ale právě v Ostravě není jednoduché dodržet,“ řekl ředitel lékárenské sítě Jan Žák časopisu Pharma Profit 8–10/2023. V uvedené lékárně chtějí proto vyzkoušet technologie jako např. kiosky, díky nimž bude možné si přímo na místě objednat z asi 10 000 položek. Dr. Max chce také rozšířit počet výdejních boxů, jichž má nyní kolem čtyřiceti. Ve všech městech jich chce mít zhruba šedesát. A v brzké době si zákazníci budou moci nechat doručit zboží prostřednictvím Zásilkovny. „Pro tento účel jsme vytipovali přibližně tisícovku jejích výdejních míst, která splňují přísná kritéria, jež jsme požadovali,“ dodává Jan Žák.
ERP pro zdravotnické holdingové struktury
K2 směřuje na oblast zdravotnictví se systémem K2 ERP, který je vhodný pro řízení holdingu a skupin firem, přičemž jsou tyto struktury pro oblast zdravotnictví charakteristické. Řešení usnadňuje logistické procesy. Odpadá problematické udržování informací o sortimentu napříč všemi podniky pomocí synchronizací nebo ručního doplňování. Informace o dostupnosti zboží jsou k dispozici online pro všechny společnosti nebo pro jejich e-shop. Změna kteréhokoliv údaje je okamžitě všem dostupná. Společnost může např. prodávat zboží z centrálního skladu své mateřské firmy registrovaným obchodním partnerům podle požadavků legislativy, ale současně i přes jiný právní subjekt koncovému uživateli prodávat položky, které toto omezení nemají. Všechny doklady o objednání, výdeji a převodu zboží mezi společnostmi se tvoří automaticky, v logických návaznostech, na pozadí, a to včetně přefakturace mezi společnostmi, v jakýchkoli zemích v lokálních jazycích a měnách.
Kosik.cz s volně prodejnými léčivy
Kosik.cz poprvé zařadil do svého sortimentu také volně prodejné léčivé přípravky a zdravotnické prostředky. Spolupracuje přitom se sítí Dr. Max. V pořadí 490. lékárna tohoto řetězce tak vznikla přímo ve skladu Košíku v Horních Počernicích. Košík díky tomu může nabídnout několik tisíc volně prodejných léků a dalších položek s doručením od tří hodin od objednání – zatím v Praze a části středních Čech. Do nabídky se v první fázi dostalo 2300 nejprodávanějších léků a doplňků stravy nebo zdravotnických pomůcek. Kromě běžných značek je v nabídce také několik set „privátek“ od Dr. Maxe. Spolu s nákupem, který zákazník zaplatí dohromady tak, jak je zvyklý, dorazí objednávka z lékárny na vybranou adresu v samostatném zapečetěném obalu. Přímo v produktovém detailu je možné získat základní informace o dávkování a pomocí identifikace přípravku v databázi Státního ústavu pro kontrolu léčiv stáhnout aktuální příbalovou informaci. Zároveň je zde možné ověřit platnou certifikaci lékárny.
Nový přepravní systém Dolly Max od Loadhogu
Firma Loadhog uvedla v září na trh nový hybridní přepravní systém Dolly Max, který funguje jako paleta a zároveň jako vozík. Dokáže pojmout přepravky, ohrady s rozměrným zbožím nebo i jejich kombinace. V průběhu prázdnin byl testován u jednoho z distributorů pro dodávky do nemocnice a také pro volně prodejný sortiment zavážený do lékáren. Loadhog uvádí, že se na ložnou plochu vejde o 20 % více nákladu než v případě používaných drátěných rolltejnerů.
Rozšířené centrum UPS Healthcare
UPS Healthcare investovala do své distribuční sítě. Ostravské centrum, první specializované zdravotnické logistické zařízení UPS v České republice otevřené v říjnu 2021, bylo letos rozšířeno. Kromě zrychlení dodání nabídlo centrum distribuci do nemocnic a lékáren v Česku, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku. Firma dále zavedla portfolio služeb UPS Premier, které umožňují obnovu zásilek v reálném čase v případě zpoždění, teplotní odchylky nebo jiných problémů, což je možné díky monitorování balíků s regulovanou teplotou do výšky tří metrů kdekoli v globální síti UPS. V Česku má firma pro skladové činnosti zavedenou technologii RFID, díky níž lze sbírat detailní data v reálném čase (stav skladu, inventarizace majetku, stav zásob, zpracování příjemek, výdejek atd.). Skenování čárových kódů umí s těmito daty do určité míry pracovat, nicméně RFID v mnoha případech nabízí vyšší rychlost, přesnost a lepší automatizaci a snižuje chybovost. V UPS používají RFID i u serializovaných dílů – pro zachycení všech potřebných informací pro dohledatelnost, transparentnost. Firma také oznámila, že rozvíjí svůj online přepravní systém s teplotními záznamy a funkcemi všech potřebných teplotních režimů, kde sběr všech důležitých dat probíhá v reálném čase, stejně jako archivace záznamů. Pak lze poskytnout teplotní záznam pro každou zásilku, případně vyřešit možné teplotní výkyvy. Používají se kalibrovaná teplotní čidla, která jsou napojena na dopravní systém.
Článek připravil: Stanislav D. Břeň