Ball investoval do závodu na výrobu plechovek v Plzni 170 milionů eur
Americká společnost Ball, výrobce nápojových plechovek, slavnostně představila svůj nový výrobní závod v průmyslové zóně Panattoni Pilsen Digital Park v Plzni na Borských polích. Investice do závodu dosáhla 170 milionů eur, kdy zhruba třetina připadla na samotnou halu plus pozemky a dvě třetiny stály technologie.
Budova výrobního závodu vyniká výrazným designem, ale také promyšleným nakládáním s energiemi a důrazem na udržitelnost. Vysloužila si tak mimo jiné nominaci v prestižní soutěži Stavba roku Plzeňského kraje 2022. Produkce závodu byla spuštěna letos v dubnu, vytvořila 200 nových pracovních míst a doplnila stávající výrobu v Ejpovicích u Plzně, která funguje již více než 25 let.
Nový výrobní závod zaujímá plochu o rozloze více než 47.000 metrů čtverečních. Při výstavbě výrobní haly i úpravách jejího okolí firma investovala mimo jiné do technologií minimalizujících dopady na životní prostředí. „Příkladem je střecha, která je pokryta fólií s vysokou odrazivostí, což snižuje tepelný ostrov. Díky spolupráci s městem Plzeň je celá budova napojena na městský zdroj tepla, které je z velké časti vyráběno pomocí biomasy, čímž se snižuje uhlíková stopa. Ve vnitřním vytápění využíváme rekuperace tepla z výroby a nezapomínáme ani na úsporná LED svítidla. Čeká nás také instalace fotovoltaických panelů pro zvýšení objemu energie z obnovitelných zdrojů,“ vysvětluje Radek Mádr, ředitel závodu Ball Beverage Packaging v Plzni.
Firma dbá na využití udržitelných prvků stavby. V celé budově byly využity materiály, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Na západní fasádě například vznikne zelená stěna z popínavých rostlin, která pomůže ochlazovat budovu a její bezprostřední okolí. V rámci přilehlé retenční nádrže vznikl lokální biotop. V areálu do budoucna proběhnou rozsáhlé sadové úpravy včetně osazení louky a lokálních broukovišť či ještěrkovišť, které pomohou rozvíjet lokální biodiverzitu.
„S globální mírou recyklace kolem 70 % a vysokými výtěžky ze samotného procesu jsou hliníkové plechovky nejvíce recyklovaným nápojovým obalem na světě. Hliníková nápojová plechovka umožňuje při správné recyklaci v podstatě nekonečný cyklus výroby, spotřeby, recyklace a opětovné výroby. Náš postoj je proto jednoznačný: vyrábíme produkt budoucnosti, který umožní naplnit cíle cirkulární ekonomiky,“ říká Radek Mádr. To se podle něj promítlo právě i do vybudování pokročilého výrobního závodu.
„Trend poptávky spotřebitelů, a tím pádem i výrobců nápojů, po plechovkách stabilně roste každý rok. A to nejen v České republice. Je to tedy odvětví průmyslu, které má obrovský potenciál. Jsem přesvědčen, že přístup společnosti Ball je hodný následování. Přesně takové firmy v našem kraji chceme. Vždyť kde jinde než v hlavním světovém městě výroby piva by taková společnost měla působit?“ klade řečnickou otázku Rudolf Špoták, hejtman Plzeňského kraje.
Nový výrobní závod na Borských polích je vůbec prvním projektem v rámci území Panattoni Pilsen Digital Park. Jedná se o rekultivovaný brownfield po části bývalých Škodových závodů. „Opuštěné pozemky po plzeňské Škodě na Borských terasách proměňujeme v moderní Panattoni Pilsen Digital Park, inovační centrum pro prestižní zahraniční investory, automatizované provozy a výroby s vysokou technologickou úrovní. Stavba na brownfieldu je sice investičně i technicky mnohem náročnější než výstavba na zelené louce, ale z hlediska udržitelného rozvoje je to správná cesta a nás to dobrodružství na ní vždy hrozně baví,“ předkládá vizi pro plzeňské brownfieldy Pavel Sovička, generální ředitel společnosti Panattoni pro Česko a Slovensko.