V době letních prázdnin a dovolených – obzvlášť v parných dnech – si mnozí zaměstnanci říkají: Nemuset tak být zrovna v kanceláři, ale moci pracovat „vzdáleně“ třeba z horské chaty nebo přímořského letoviska. Ti šťastnější či spíše progresivnější z nás to již v praxi naplňují. Říká se jim digitální nomádi.
Ano, stačí notebook plus připojení k internetu a vykonávat práci lze prakticky odkudkoliv na světě. Jde o doménu zejména mladších lidí, živí se tak kupříkladu někteří IT specialisté, grafici nebo pracovníci marketingu. „Díky rozvinutým technologiím je možné takto pracovat ve stále více odvětvích. Většinou jde o osoby, které pracují na volné noze pro více klientů. Často to funguje tak, že začínají se svým podnikáním doma a až po získání důvěry klientů se vydávají do světa,“ popisuje Jan Silber z portálu Jobstack.it. Mezi oblíbené destinace digitálních nomádů patří ostrov Bali či thajský Bangkok, populární je i česká metropole.
Jedná se primárně o lidi ve svobodných povoláních působících na volné noze. Je ovšem zřejmé, že flexibilní úvazky umožňující dělat bez fyzické přítomnosti na pracovišti jsou dnes trendy záležitostí. A mohou alespoň částečně zmírnit momentální palčivý nedostatek lidských zdrojů. Není to pochopitelně všespásné řešení, ale například u pozic vyžadujících vysokou míru kreativity představuje rozhodně zajímavou možnost. Stále více se tak v blízké budoucnosti patrně budeme setkávat nejen s automatizovanými provozy a roboty, ale ve vybraných profesích také s digitálními nomády. Což představuje výzvu pro management i personalisty ve firmách, nakolik a jakými konkrétními způsoby budou práci těchto lidí využívat.
Názory, komentáře či připomínky uvítáme na facebookovém profilu SL.
Text: David Čapek
Ilustrační foto: Jobstack.it