Příliv ukrajinských uprchlíků a možné dopady na pracovní trh. Prioritou je ale nyní pomoc
Válka na Ukrajině, vyvolaná ruskou agresí, znamená i příliv tisíců uprchlíků do geograficky blízkých zemí, včetně České republiky. Jak těmto lidem v tíživé situaci pomáhají personální agentury a do jaké míry může jejich příchod ovlivnit trh práce v tuzemsku?
Pro všechny, kdo museli kvůli ohrožení života Ukrajinu opustit, Česká republika výrazně zjednodušila vízové povinnosti a vyřizování pracovního povolení. To je možné prakticky okamžitě, kvůli přetíženým úřadům však aktuálně celý proces trvá třeba v Praze jeden až dva týdny. Jelikož hlavní skupinou uprchlíků jsou ženy s dětmi, snaží se pro ně například personální agentura Grafton Recruitment ve spolupráci se svými klienty – tedy firmami z různých odvětví – zajišťovat k pracovním nabídkám i ubytování.
„Snažíme se zajistit co nejvíce ubytovacích kapacit i vhodných pracovních pozic, aby příchozí ženy měly práci a dokázaly sebe i své děti po dobu svého exilu u nás uživit. Jedná se zejména o jednoduché operátorské pozice ve skladech či logistice, kde již fungují ukrajinští koordinátoři, a proto není žádný problém s jazykovou bariérou. Tyto příležitosti nabízíme napříč celou republikou a věříme, že jejich počet ještě stoupne,“ popisuje Vlastimil Václavík, manažer mezinárodního náboru v Grafton Recruitment. Jakmile dojde k nástupu do zaměstnání, stanou se uprchlíci spolu s dětmi automaticky i součástí zdejšího systému zdravotního pojištění.
Centrum pomoci uprchlíkům
Rovněž společnost ManpowerGroup je v úzkém kontaktu s ukrajinskými uprchlíky. „Vytvořili jsme Centrum pomoci Ukrajině, které jim pomáhá najít ubytování a práci. Zároveň naši konzultanti oslovují firmy a pomáhají jim rychle vytvořit vhodné podmínky pro jejich zaměstnání,“ přibližuje konkrétní aktivity Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu ManpowerGroup. Firmy se sice zatím příliš neorientují v souvisejících legislativních otázkách ani v organizačních opatřeních na pracovišti, je ale oprávněný předpoklad, že se to brzy naučí. Vláda zareagovala rychle a zrušila administrativní bariéry pro zaměstnávání Ukrajinců, kteří mohou nastoupit do práce prakticky ihned. „V tento moment jsou ale uprchlíci vyčerpaní a vystresovaní. S hledáním práce začnou asi až za nějaký čas. Další výzvou také bude najít školní kapacity pro děti, případně jejich hlídání,“ pokračuje Jiří Halbrštát.
České firmy zpravidla nejsou zvyklé přizpůsobovat pracovní podmínky pro lidi s individuálními požadavky, což dlouhodobě v kariéře hendikepuje především ženy s dětmi. Právě tato skupina mezi uprchlíky dominuje, upozorňuje dále personální agentura ManpowerGroup. Na trhu práce je zoufale málo nabídek na částečný úvazek nebo s flexibilní pracovní dobou. Podle Jiřího Halbrštáta to ale může být i šance ke komplexnější změně. „Příchod ukrajinských žen snad bude dalším podmětem, jak tento problém řešit, a věřím, že se v tomto posuneme, protože vůle pomáhat je nyní obrovská,“ dodává.
Rozsáhlé možnosti uplatnění
Tuzemské firmy v současnosti mají dohromady zhruba 350 tisíc neobsazených míst a nutně potřebují pracovníky do stavebnictví a průmyslu, řidiče a skladníky do logistiky, kuchaře a číšníky do gastronomie i personál pro hotelnictví, lékaře a sestry do zdravotnictví a sociálních služeb, programátory a další IT specialisty. Kromě toho se hledají stovky zaměstnanců se znalostí světových jazyků do mezinárodních center sdílených služeb, jež jsou v ČR hojně zastoupeny.
V odvětví logistiky jsou možnosti zapojení ukrajinských uprchlíků značné. „Mezi ženami nebude sice příliš mnoho řidiček nákladních automobilů, ale mohou být velmi platné v doručovatelských službách s dodávkami a osobními vozy. Velkou pomocí budou ve skladech a logistických centrech,“ vyjmenovává Jiří Halbrštát možnosti uplatnění přicházejících uprchlíků. Jsou mezi nimi nezřídka i lidé s vysokoškolským vzděláním disponující znalostí světových jazyků, kteří se mohou zapojit do mezinárodního zákaznického servisu nebo nastoupit na celou řadu administrativních pozic.
Tematice lidských zdrojů v logistice a službám personálních agentur se věnuje i portál SLBOOK ZDE.
Připravil: David Čapek