Energetickou náročnost skladů snižujeme i díky fotovoltaickým elektrárnám a využití LED osvětlení
Využití paletového poolingu, instalace fotovoltaických elektráren na střechy distribučních center nebo využití úsporných LED svítidel ve skladech. O aktivitách řetězce Penny směřujících k udržitelné logistice hovořila redakce Systémů Logistiky s Tomášem Kubzou, vedoucím logistiky v Penny Česká republika.
Systémy Logistiky: Které prvky udržitelnosti uplatňuje vaše společnost ve svých tuzemských logistických centrech?
Tomáš Kubza: Jedná se o oblasti týkající se zejména přímo provozu a logistiky, v nichž neustále hledáme možnosti, jak snižovat dopad naší činnosti na životní prostředí.
Využíváme paletový pooling CHEP, díky kterému jsme jen za rok 2022 snížili emise CO2 o 558 tun a odpady o 64 tun. Dále využíváme i poolingový systém GoPall.
V roce 2022 jsme s finanční podporou EU uvedli do provozu fotovoltaické elektrárny (FVE) na našich logistických centrech v Dobřanech a Lipníku nad Bečvou. Výkon FVE v Dobřanech složené z 1214 panelů je 546,3 kWp a v necelém prvním roce provozu vyrobila celkem 497.290 kWh, což je přibližně 13 % celkové spotřeby celého skladu. V Lipníku nad Bečvou byla instalována FVE o výkonu 544,5 kWp a očekávaná výroba elektrické energie by měla dosáhnout pro rok 2023 až 554.000 kWh, což představuje přibližně 15 % celkové spotřeby tohoto logistického centra.
Postupně také v našich logistických centrech obměňujeme osvětlení za úsporná LED svítidla, což vede k dalším snižování energetické náročnosti našich skladů. Využíváme digitální technologie a aplikace tak, abychom neustále snižovali spotřebu papíru či tonerů.
V neposlední řadě pak u našich logistických center chováme vlastní včelstva, když se aktuálně staráme o více než dva miliony včel.
Jakým způsobem se zaměřujete na udržitelnost také v rámci distribuce a přepravy zboží?
Naše flotila dlouhodobě splňuje normy Euro 6 a stejné nároky klademe na naše smluvní přepravce. Při výběru spolupracujících třetích stran klademe maximální požadavky na udržitelnost a snižování emisí. V posledních týdnech jsme pak testovali využití elektrického kamionu.
Jak vyzýváte či motivujete vaše partnery a dodavatele, aby se při svých logistických činnostech, například dodání zboží do vašich skladů nebo prodejen, chovali ohleduplně vůči životnímu prostředí?
V rámci našich výběrových řízení stanovujeme podmínky spolupráce, i pokud jde o udržitelnost a vliv na životní prostředí, a přihlížíme k tomu, jak je jednotliví dodavatelé plní.
Můžete nastínit, které projekty či aktivity na podporu a rozvoj udržitelnosti v logistice plánujete pro nejbližší období?
Připravujeme výstavbu dalších fotovoltaických elektráren na našich logistických centrech. V rámci našeho programu Energy saving intiatives hledáme další úspory energií, díky nimž se bude i nadále snižovat dopad naší činnosti na životní prostředí. Zaměřujeme se také na vzdělávání našich zaměstnanců, protože vnímáme, že na jedné straně jsou technologie a na druhé člověk, tedy jeho chování.
Jak u projektů tohoto typu posuzujete jejich úspěšnost? Máte stanoveny například konkrétní cíle ohledně návratnosti investice?
Na aktivity se díváme vždy z několika rovin. Jednou rovinou jsou čísla, kdy sledujeme konkrétní výši úspor, snížení produkovaných emisí CO2, snížení energetické náročnosti a tak dále. Dále se snažíme naplňovat strategii naší i koncernu Rewe, jehož jsme součástí. V neposlední řadě také chceme, aby naše aktivity měly reálný pozitivní dopad na okolí, ve kterém působíme, a byli jsme vnímáni jako dobrý soused. Proto se například zapojujeme do akce Ukliďme Česko nebo chováme včelstva.
Připravil: David Čapek