Adekvátně k Průmyslu 4.0 vzniká Zabezpečení 4.0
Stejně jako se mění průmysl a směřuje k automatizovaným a digitalizovaným provozům, mění se i přístup k ochraně průmyslových zón. Tradiční řešení ve formě domků ostrahy, odkud se ovládá závora na vstupu do areálu, pozvolna přechází k tzv. chytré ostraze. Adekvátně k Průmyslu 4.0 vzniká Zabezpečení 4.0.
Přinášíme vám článek z časopisu Systémy Logistiky 190/2020. Je to ochutnávka originálního obsahu, který najdete každé dva měsíce v tištěném časopisu. Nechodí vám časopis? Registrujte se k odběru a nezmeškejte žádné vydání. Zasílaní je zdarma pro uživatele logistických služeb.
Do oblasti ochrany logistických areálu pronikají moderní technologie. „Moderní systémy se skládají z automatických závor s kamerovým rozpoznáváním registračních značek nebo samoobslužných bezdotykových vstupních zařízení. Cílem je minimalizovat lidský faktor a zároveň zvýšit bezpečnost objektů,“ konstatuje Jan Andrejco, technický ředitel společnosti Panattoni Europe. Jak doplňuje, epidemie covidu-19 přinesla zcela nové výzvy a nároky na ostrahu, kam nyní patří například i automatizované měření teploty všem osobám vstupujícím do objektu. Nastupující sítě 5G přinášejí i nové možnosti zabezpečení s přenosem nejen real-time obrazu ve vysokém rozlišení, ale i celé řady údajů z čidel napojených na bezpečnostní systémy.
Režim zabezpečení určuje skladba nájemců
Z pohledu zabezpečení se rozlišují dva hlavní „režimy“ bezpečnostních opatření: zabezpečení vybrané budovy nebo zvláštní bezpečnostní režim pro celý park. „Obecným standardem pro zabezpečení jedné budovy je vnitřní a vnější kamerový systém, zabezpečení vstupních dveří, vrat, oken a světlíků alarmem. Pokud se bezpečnostní režim vztahuje na celý park, pak tato opatření doplňuje ostraha, která monitoruje vjezd vozů do areálu přes registrační značky či přesný počet lidí v areálu,“ specifikuje Tomáš Míček, ředitel P3 pro Českou republiku. Dodává ale, že režim zabezpečení areálu vždy určuje skladba nájemců. „Pokud je v parku například prodejna zboží nebo výdejna e-shopu, jako v našem parku v Horních Počernicích, musí být areál volně a prakticky nepřetržitě přístupný. Průmyslově orientované parky, jako P3 Lovosice, pak zpravidla fungují v přísnějším režimu zabezpečení,“ říká Tomáš Míček.
Standard: napojení na dohledová centra
Hovoříme-li o logistických areálech, resp. logistických parcích, kde je více nájemců, je aktuálně standardem především zabezpečení kamerovým systémem a dalšími technickými prvky ochrany s napojením na dohledové centrum. „Fyzická ostraha je v těchto případech obvykle minimalizována na pohotovostní výjezd při poplachovém výstupu z některého z technických prvků. Další zabezpečení, včetně fyzické ostrahy, je obvykle realizováno každým nájemníkem zvlášť,“ uvádí František Železňák, ředitel divize průmyslu společnosti M2C. Dodává, že v obecné rovině lze konstatovat, že obvyklým standardem je zajištění perimetrické ochrany (a s tím spojených kontrolních mechanismů na vstupech/výstupech) a dále obsluha bezpečnostních technologií, reakce na jejich výstupy či jiné mimořádné události a pravidelný reporting klientovi, zajištěný především fyzickou ostrahou v kombinaci s technickými prvky ochrany.
Martina Němcová, chief sales officer společnosti Securitas ČR, říká: „Běžným standardem je připojení objektu na pult centrální ochrany, elektronické zabezpečovací a požární systémy, ve skladech často bývají osazené kamery s různě kvalitním obrazem, které dávají základní přehled. Jejich umístění však často není logické vzhledem ke skutečným rizikům.“
Prim budou hrát moderní technologie
Moderní technologie zcela určitě budou v zabezpečení průmyslových budov hrát prim. Už dnes jsou zabezpečovací prvky na tak vysoké úrovni, že je prakticky nemožné je narušit nebo obejít a jejich kvalita a úroveň se bude postupem času a s vývojem nových zabezpečovacích technologií zlepšovat a zpřesňovat.
Selhání systému však nikdy nelze stoprocentně vyloučit, proto budou mít svou roli v zabezpečení průmyslových areálů i lidé, kteří budou na bezpečnost i nadále dohlížet, vyhodnocovat záběry z kamerových systémů a fungovat jako pojistka pro ty případy, se kterými si technologie zatím poradit nedokáže. „Vidíme jednoznačný posun od využívání lidské síly k moderním technologiím, které jsou mnohdy spolehlivější a v delším časovém horizontu i levnější. Rozhodně zde bude snaha centralizovat tyto služby formou vzdáleného dohledu v kombinaci s operativními výjezdovými skupinami,“ tvrdí Tomáš Míček. Předpokládá, že se bude postupně upouštět od celoplošně hlídaných areálů s limitovaným vjezdem zejména díky příchodu nájemců s různými formami výdejen, showroomů a podnikových prodejen. Na druhou stranu bude asi větší tlak na samotné nájemce, aby si své pronajaté prostory ještě lépe zabezpečovali pomocí moderních monitorovacích technologií jak uvnitř, tak i vně pronajatých jednotek.
Trend: automatizace vrátnice
Trendem jsou naopak inteligentní kamerové systémy s automatickou videoanalýzou. Tyto IP kamery mohou být doplněny o reproduktor, se kterým může vzdálený operátor systému přímo oslovit narušitele ještě, než stačí napáchat nějakou škodu. „Dalším trendem je automatizace vrátnice. Takzvaná e-vrátnice dokáže veškerou evidenci vozidel, obsluhu závory a řízení vjezdu i výjezdu zařídit buď zcela bezobslužně, nebo jen s omezeným množstvím personálu určeným pro vybraný typ kontroly. Právě specializovaná ostraha je dalším trendem – nejde jen o prosté vrátné, ale o pracovníky, kteří umějí zacházet s bezpečnostními rámy a dalšími technologiemi, které podstatně zefektivňují kontrolu,“ podotýká Martina Němcová. Doplňuje, že její kolegové v Securitas v USA již testují robotické strážné, a tak lze očekávat, že do ochrany objektů se brzy zapojí fyzičtí roboti. Než k tomu ale dojde, čeká nás podle jejího názoru velký pokrok v digitalizaci.
Podle Františka Železňáka lze do budoucna očekávat investice do vývoje a zdokonalování chytrých technologií, modernizace stávajících technologií klientů, další digitalizace a automatizace procesů. Poklesne poptávka po fyzické ostraze nebo vzrostou nároky na její kvalitu (méně strážných za vyšší fakturační ceny a tím kvalitnější servis). Dále přijde tlak na snižování nákladů a úspory firem v parcích a související optimalizace bezpečnostních systémů.
„Posuny v bezpečnosti zřejmě přinesou zvýšení nákladů“
Kateřina Schotliová, specialistka PR a marketingu, Pilulka.cz
„Očekáváme, že bezpečnost logistických areálů se bude v následujících letech neustále zvyšovat. Jakýkoliv posun v bezpečnosti bude zřejmě znamenat zvýšené náklady. Implementace chytrých technologií a jejich následná údržba se bude promítat do celkových provozních nákladů jednotlivých společností, které následně budou ovlivňovat i výslednou cenu výstupů. Automatizace procesů, implementování vyspělých (AI) technologií zrychlujících tok zboží, které současně i zvyšují bezpečnost na pracovištích, to je nutnost pro firmy, jež chtějí být i nadále úspěšné.“
„Budoucnost: automatická analýza a přijetí opatření“
Radek Arnican, head of security department, Packeta Group
„Budoucnost vidím v technologiích, které umožňují automatizaci a robotizaci, a pochopitelně ve stále samostatnější a dokonalejší umělé inteligenci. Pomocí těchto technologií lze případné narušení bezpečnosti predikovat, tedy včas eliminovat či mu úplně předejít. Jedná se o samoučící systémy, které umějí naprosto neomylně analyzovat vzniklé situace v reálném čase a umějí v mnoha ohledech při případných anomálních stavech automaticky přijmout potřebná opatření.“
Článek připravil: Petr Neckař