
S Janem Palkem, country managerem Czech Republic & Slovakia společnosti GLP Europe, jsme hovořili o dopadu koronaviru na poptávky po logistických nemovitostech, revitalizacích brownfieldů, spolupráci developerů s městy a o jeho odhadu v oblasti blízké budoucnosti průmyslového developmentu.
Jak se podle vašich zkušeností projevila aktuální situace spojená s koronavirem v oblasti poptávky po logistických nemovitostech v ČR? Co slyšíte od klientů a potenciálních klientů? Jaké jsou v tomto směru vaše zkušenosti?
Po počáteční nejistotě z nových podmínek již první pololetí přineslo jasné potvrzení trendu nárůstu e-commerce. Mnozí lidé, kteří byli dosud k nákupům on-line skeptičtí, si nyní běžně objednávají zboží až domů. I v logistice ale existují rozdíly. Preventivní opatření proti pandemii Covid-19 například vedou k utlumení činnosti poskytovatelů logistických služeb zaměřených na dodávání do provozoven, které musely být uzavřeny.
Oproti původním očekáváním je na tom dobře průmyslový segment. Výroba, často úzce napojená na německou ekonomiku, se rychle zotavuje. Předpovídané katastrofické scénáře v automobilovém odvětví se nekonají. Poptávka po logistických a průmyslových nemovitostech z uvedených důvodů roste a její vrchol máme teprve před sebou.
Hodně se dnes mluví o revitalizacích brownfieldů. Jaký vidíte potenciál těchto revitalizací v České republice? Bude jich přibývat?
Úloha brownfieldů je veliká nejen v odvětví průmyslového developmentu. Tyto někdejší periferie měst jsou dnes součástí jejich širších center a stojíme před úkolem do nich vrátit život, který k nim neodmyslitelně patří – zároveň to ale musíme učinit moderním, bezpečným a environmentálně šetrným způsobem. Potenciál brownfieldů u nás je značný a nastavený trend revitalizace je jasný. Bohužel se to ale neobejde bez součinnosti a podpory místních samospráv a státní správy.
Česká republika jako tradiční průmyslová země disponuje mnoha areály, které volají po vdechnutí nového života. Zda bude přibývat podařených a dokončených revitalizací, bude hodně záviset na tom, jak snadno a rychle budou investoři moci tato území přetvořit v průmyslové parky pro 21. století.
A jak se k těmto záměrům staví samotná města? Mají o revitalizace brownfieldů zájem? A vnímáte nějaké překážky, které brání rychlejším revitalizacím brownfieldů?
Situace je v každé munipacilitě různá. Rád bych vzpomněl například na skvělou spolupráci všech zúčastněných aktérů v Ostravě, kde se nám podařilo připravit projekt nového průmyslového parku v prostoru bývalých chemických závodů. Aktuálně probíhají sanační práce a příští rok se budou moci nastěhovat první nájemci. Využití brownfieldů bohužel neprospívá zdlouhavé stavební řízení a komplikovaná procedura spojená s revitalizací kontaminovaných území.
Nedávno jste právě představili plánovanou výstavbu nového průmyslového parku v Ostravě o rozloze 94 000 m². Výstavba areálu bude zahrnovat celkem čtyři jednotky – dvě o rozloze 29 000 m² a dvě o rozloze 18 000 m². Co pro vás tato výstavba znamená?
Projekt v Ostravě – Hrušově je dobrým příkladem revitalizace brownfliedu. Vždy nám dělá velkou radost, když můžeme při budování nových logistických a výrobních center obnovit do té doby nevyužitelné pozemky. Vytvoříme z nich bezpečné prostory, z nichž budou mít prospěch naši stávající zákazníci, potenciální noví klienti a zejména obyvatelé Ostravy, například vytvořením tisícovky pracovních míst. Projekt odráží naše rostoucí ambice v České republice, které jdou ruku v ruce s naším programem dalšího rozvoje ve střední a východní Evropě.
Jak se podle vás bude situace v oblasti průmyslového developmentu vyvíjet v následujících měsících? Co lze očekávat?
Jednoznačnými trendy jsou nárůst e-commerce, špatná dostupnost pozemků pro projekty na zelené louce v okolí velkých měst, další tlak na efektivní využívání brownfieldů a ekologické doručování na poslední míli. Mimo jiné s ohledem na silnou německou ekonomiku poptávka po logistických centrech a průmyslových parcích v České republice dále poroste. Při vhodném nastavení potřebných regulativů jsme jako developeři průmyslových nemovitostí připraveni využít této příležitosti k dalšímu oživení české ekonomiky.
Tvorba průmyslových areálů odráží vývoj v jednotlivých odvětvích hospodářství současnosti. Jedná se o důležitou a zároveň vysoce odpovědnou práci. Obchodní model naší společnosti je založen na udržitelnosti. Nespočívá v tom, že bychom postavili nekonečná pole skladovacích hal, ta prodali, a nadále se o lokalitu nezajímali. Naopak, projekty léta připravujeme s místními aktéry a dlouhodobě je pronajímáme. Průmyslové parky plánujeme tak, aby mohly být využívány dalšími nájemci i v době za několik desítek dalších let. K jednotlivým projektům přistupujeme vždy takovým způsobem, aby výsledná řešení byla šetrná vzhledem k místním poměrům v každém území.