Korejští investoři po několika prémiových kancelářských budovách v Praze nově získali největší tuzemské logistické centrum pojmenované po hlavním nájemci – Amazonu. Novým vlastníkem obří haly s pronajímatelnou plochou 125.000 metrů čtverečních se stala společnost Samsung Securities.
Nemovitost, v níž má významný hráč internetového prodeje Amazon nájemní smlouvu až do roku 2030, prodával investiční fond LOGISTIS, jenž je spravován mezinárodní asset manažerskou společností AEW. Ta dobrovízský areál vlastnila od jeho dokončení v roce 2015. „Kupní cena, kterou za budovu Amazonu nabídl korejský partner, přesáhla naše představy a motivovala naše investory k prodeji navzdory tomu, že naším primárním záměrem bylo cennou nemovitost si v portfoliu ponechat. Celý proces přitom trval kolem pěti měsíců,“ komentuje transakci Monika Hubková, asset manažerka firmy LOGISTIS, která měla off-market transakci na starosti.
Obě strany akvizice se dohodly, že přesnou prodejní cenu nebudou publikovat. I tak se jedná o jednu z největších letošních transakcí na tuzemském investičním trhu. Zveřejněný yield (poměr mezi ročním nájmem a transakční cenou) dosáhl úrovně kolem 4 %. Podle poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate byl obdobný yield realizován u nejlepších kanceláří v centru Prahy, letos například u budovy DRN na Národní třídě nebo při prodeji Paláce Špork v Celnici (obě nemovitosti zhruba 4 %). Co se týče industriálních nemovitostí, jde z hlediska výnosu bezpochyby o rekordní transakci, která nebude jen tak překonána.
Z hlediska investorů je logistické centrum Amazonu v Dobrovízi vhodnou nemovitostí. Je moderní, s vysokou certifikací ekologického provozu BREEAM Excellent a dlouhodobě obsazené špičkovým nájemcem, který díky rostoucím tržbám a aktivitám soustavně expanduje. Jeho distribuční základna v Dobrovízi se soustředí na příjem, balení a odesílání zboží, jako jsou knihy, hračky nebo domácí potřeby koncovým zákazníkům.
„Právě profil Amazonu a jeho aktivit zajímal Samsung Securities podobně jako samotná nemovitost, která se pyšní výjimečnou polohou v bezprostřední blízkosti mezinárodního Letiště Václava Havla v Praze. Zároveň nás překvapila míra angažmá externích poradců, kteří se do velké míry orientují také na korejské subjekty, jenž mají o evropské nemovitosti nebývalý zájem. U všech zúčastněných stran oceňujeme vysokou profesionalitu,“ popisuje Monika Hubková. Vyjádřením důvěry nového vlastníka je také fakt, že si ponechává kompletní tým property managementu.
Zájem i o menší městské sklady
LOGISTIS se primárně věnuje výstavbě skladových hal ať už na spekulativní výstavbu nebo výstavbu klientovi přímo na míru. Fond aktuálně vlastní 138 industriálních budov v 54 lokalitách s kapacitou 4,2 milionu metrů čtverečních. Dalších 465.000 metrů čtverečních je ve výstavbě a přes 700.000 metrů čtverečních ve stádiu přípravy. 59 % nemovitostí je alokováno ve Francii, 19 % v Německu a Beneluxu, 10 % v Itálii a ve Španělsku a 12 % v zemích střední a východní Evropy, včetně České republiky.
Na další expanzi má LOGISTIS připravených 750 milionů eur. Soustředit se chce na výstavbu velkých logistických (nejlépe multimodálních) komplexů. Druhou skupinou nemovitostí, které by chtěl ve svém porfoliu rozšířít, jsou menší městské sklady. Takzvané city docky bude fond dále rozvíjet ve Francii a v Německu, kde již nakoupil první projekt Berlíně.
„Nemovitosti ve fondu LOGISTIS spojuje důraz na maximálně ekologický provoz vyjádřený získáním přísné certifikace. To je také podmínkou našich investorů pro další rozvoj a fungování fondu,“ objasňuje Monika Hubková. Stávající nemovitosti z portfolia LOGISTIS mají v rámci klasifikace GRESB pro industriální stavby čtyři hvězdy s cílem pěti hvězd do roku 2020.