Relativně nový fenomén se šíří světem. Psychologové si lámou si hlavu, jak pomoci svým pacientům, kteří jej pociťují. Dotýká se všech věkových kategorií, často mu čelí zejména mladí. Ano, environmentální žal je tady.
Mnoho lidí i v Česku trápí zprávy o změnách klimatu a vymírání živočišných druhů. Obávají se, že i když se většině z nás v současnosti daří dobře, „smyčka se stahuje“ a blíží se globální ekologická katastrofa. Vědci právě před tímto vývojem varují, ale vrcholní politici jim prozatím příliš nenaslouchají.
Žal lze pociťovat i z politiky, a to nejen kvůli ignoraci varovných environmentálních signálů. Například politická kultura v tuzemsku šla v posledních letech výrazně dolů. Co bylo ještě před několika lety nepřípustné, je dnes vcelku běžné. Před každými volbami si můžeme klást otázku: Změní se něco k lepšímu, nebo k horšímu? Rozhodně však má smysl k volbám jít, třeba právě k těm do Evropského parlamentu, které se konají již za pár dnů.
Utápět se v žalu totiž nic neřeší. Žal paralyzuje – jak ten z politiky, tak z destrukce životního prostředí. Což je nakonec nejhorší možná varianta.
Názory, komentáře či připomínky uvítáme na facebookovém profilu SL.
Text: David Čapek
Ilustrační foto: Pixabay.com