Případová studie Kardex: Automatizace skladu zvýšila o polovinu produktivitu vychystávání
Firma BD Sensors je českým dodavatelem elektronické tlakoměrné techniky a hledala řešení, jak zlepšit využití skladové plochy a zvýšit produktivitu a přesnost vychystávání. Případovou studii představil Viktor Frnka, marketingový manažer společnosti Kardex.
Jaké řešení jste v BD Sensors zvolili?
Nový systém navržený společností Kardex se skládá z pěti vertikálních výtahových modulů Kardex Shuttle a softwaru Kardex Power Pick System, který kontroluje vychystávací proces.
Proč byly vybrány automatizované skladové systémy?
Jejich výhoda spočívá v tom, že fungují na principu zboží k obsluze, nikoliv obsluha ke zboží. Personál tedy nemusí chodit po celém skladu a hledat, kde je zboží uskladněno. Místo toho automatizované skladové systémy přivážejí položky ke skladníkům do ergonomicky ideální polohy. Další výhodou je využití celé výšky skladu, tedy prostoru, za který firmy většinou zbytečně vynakládají peníze. Díky instalaci automatizovaných skladových systémů lze masivně uspořit skladovou plochu.
Jak probíhá vychystávání po automatizaci skladu v BD Sensors?
Pro firmu BD Sensors jsme doporučili strategii dávkového vychystávání objednávek, tedy multipicking. Jde o způsob seskupení více objednávek do malých dávek a operátoři plní všechny objednávky v dávce najednou, přičemž pracují s jejich konsolidovaným seznamem. Vysvětlím to na příkladu z reálného života: Když jsme v potravinách, nakupujeme do jednoho vozíku pro jednu rodinu. Při dávkovém vychystávání máme nákupní seznam od více lidí a dáváme je do jednotlivých tašek v nákupním vozíku. Obsluha se řídí systémem KBS put-to-light, který umožňuje vychystávání více operátorům najednou.
Lze předejít situacím, kdy je vychystán nesprávný produkt?
V tomto konkrétním případě šlo o elektronické komponenty, které se často navzájem liší pouze minimálně, což zvyšuje nebezpečí chyb při vychystávání. Problém jsme vyřešili použitím technologie pick-to-light. Díky ní jsou skladníci naváděni prostřednictvím laserového ukazovátka ve výdejovém otvoru automatizovaného skladového systému, a je tak zajištěna maximální přesnost vychystaného zboží.
Jaký byl výsledek po instalaci výtahových modulů a implementaci softwaru?
Automatizace skladu zvýšila efektivitu vychystávání o 50 procent, ušetřila se skladová plocha a chybovost při vychystávání se blíží nule. Zlepšila se efektivita skladových procesů a snížil se počet pochůzek obsluhy. Pro vychystávání 160–210 objednávek denně jsou nyní potřeba pouze dva operátoři.
Proč by měly firmy investovat do automatizovaných skladových systémů?
V dnešní době se zvyšují nároky zákazníků, roste konkurence a stoupají náklady na skladovou logistiku. Pokud se chce firma rozvíjet a mít náskok před konkurencí, jde o přirozenou volbu a získání konkurenční výhody, přičemž návratnost takové investice se pohybuje v horizontu 2–3 let.
Video najdete ZDE
www.kardex.cz