Petra Lidmilová: „Být ženou v logistice má jisté výhody“
Ženy a parfémy či dekorativní kosmetika k sobě dokonale ladí. To potvrzuje i společnost Coty. Ačkoli je logistika stále ještě spíše doménou mužů, právě v Coty byste na pozici supply chain managera pro Českou republiku, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko hledali muže marně. Už více než dva roky v těchto zemích řídí distribuci dekorativní kosmetiky a vůní světoznámých značek Petra Lidmilová.
Přinášíme vám článek z časopisu Systémy Logistiky 200 (červenec–srpen 2022). Je to ochutnávka originálního obsahu, který najdete každé dva měsíce v tištěném časopisu. Nechodí vám časopis? Registrujte se k odběru a nezmeškejte žádné vydání. Zasílaní je pro uživatele logistických služeb zdarma.
Ačkoli v logistickém sektoru působí 17 let, s logistikou se poprvé setkala vlastně už v dětství. „Během školních prázdnin jsem pracovala u otce v tiskárnách v oddělení expedice. Již tehdy jsem nevědomky nasávala atmosféru plnou hraničních termínů. Ostatně logistiku máme tak nějak v krvi. I má sestra pracuje již dlouhá léta v tomto oboru, a to v oblasti poskytování celních služeb,“ říká Petra Lidmilová.
Nejvíce zkušeností a praxe získala ve společnosti Foxconn, kde během dvanácti let pracovala na několika různých pozicích v logistice, a především řešila spoustu velmi zajímavých projektů, některé z nich také řídila. Další pracovní zkušenosti pak získala také ve společnosti Aon, kde měla na starosti rozvoj strategie řízení rizik pro společnosti z logistického sektoru. To vše teď může zúročit na pozici SCM manažerky v Coty. V České republice a na Slovensku řídí distribuci z centrálního skladu v Polsku a zákaznický servis, jenž primárně zaštiťuje zpracování objednávek a vyřizování reklamací. „Moje hlavní role ale spočívá v řízení distribučního centra v Bukurešti, ze kterého zajišťujeme distribuci směrem k zákazníkům v Rumunsku a Maďarsku,“ prozrazuje Petra Lidmilová. K ruce má pět přímých podřízených, ale kompletní SCM operace v rámci regionu zaštiťuje zhruba čtyřicetičlenný tým a dvě distribuční centra. Denně proto komunikuje s mnoha kolegy napříč různými odděleními i zeměmi.
I zpětná vazba je důležitá
Hlavním pilířem, na kterém staví svůj personální management, je oboustranná důvěra. Petra Lidmilová je odpůrcem mikromanagementu a svým lidem raději dává prostor k rozhodování a oceňuje nové nápady. „Velice si vážím i zpětné vazby od svých kolegů a dokážu zpracovat také tu negativní, protože vím, že mě může posunout zase o krok vpřed,“ říká. Příležitostí je víc než dost, protože práce SCM manažerky je hodně o komunikaci. Dost pracovního času jí vyplní telekonference s kolegy ze zahraničí. V současné době např. vede projekt, na němž spolupracuje se zástupci ze sedmi zemí. „Je pro mě velice důležité umět si pečlivě rozplánovat kalendář, propojit se s kolegy z různých časových pásem a vynaložit adekvátní čas k úspěšnému řízení projektu. Zároveň ale musím zajistit standardní chod provozu,“ upřesňuje a pokračuje: „Pracovní týden v současnosti soustřeďuji právě na řízení projektu. V ranních hodinách proto telefonicky s kolegy řešíme jednotlivé kroky projektu, odpoledne se snažím věnovat operativě a zároveň si vždy připravuji podklady na následující den. Naučila jsem se vést si tzv. to do list a díky tomu se jednoduše orientuji v prioritách nejen pro sebe, ale i pro svůj tým. Na konec pracovního dne si nechávám pouze jednodušší úkoly a prostor pro zápis z jednání.“
Při své práci klade Petra Lidmilová největší důraz na přípravu a efektivní využití času. Snaží se jednotlivé aktivity plánovat v rámci bloků, oddělovat telefonáty, e-maily i reporting, mít dostatek času na přípravu prezentací a nenechávat je na poslední chvíli. Vedle toho si během dne ale najde vždy dostatek času na oběd a krátkou pauzu mezi jednotlivými meetingy. Je podle ní důležité, aby šla svým kolegům příkladem a byla před poradou připravená. Zbytečně tak neobírá ostatní ani sebe o drahocenný čas.
Umět si stanovit priority
Na práci v logistice si SCM manažerka Coty cení její různorodosti. „Každý den mi na stole přistane plno nových požadavků a je velmi důležité umět si stanovit priority a vědět, jaké konsekvence vyplynou z toho, pokud se dané záležitosti nezačnu ihned věnovat,“ zdůrazňuje. S nadsázkou pak používá stejný motivační citát, jaký v minulosti slýchala od svého vedoucího: „Kdyby to bylo jednoduché, může to dělat každý.“
Petra Lidmilová má ráda adrenalin, multitasking a kreativitu, a ty jí práce v logistice dopřává každý den. Oceňuje, že úspěchy i neúspěchy jsou hmatatelné a měřitelné. Navíc se jí líbí, že veškerá data může mít kdykoliv k dispozici a ve velmi jednoduše čitelné podobě. „Nemusím tedy ztrácet čas přípravou obsáhlých reportů, stačí mít jen dobrý systém a umět se rychle zorientovat,“ oceňuje. Její organizační schopnosti se jí do logistiky opravdu hodí a zúročuje je téměř denně.
Zdatná krizová manažerka
Poslední dva roky byly nejen pro logistické odvětví velmi náročné. Nicméně covidové období přineslo i pozitivní zjištění. Petra Lidmilová v sobě např. objevila zdatného krizového manažera, který dokáže na dálku nejen řídit distribuční centrum, ale zároveň se nebojí prosadit mnohdy na první pohled nepříjemné změny, ať už v procesech nebo v rámci zaběhnutých dodavatelských služeb. U řízení distribučního centra na dálku se ještě zastavme: „V důsledku covidových restrikcí a interních opatření jsem neměla možnost do Rumunska cestovat, a tak vše probíhalo a zatím stále probíhá digitálně. V mnoha věcech platí, že co se před covidem zdálo nemyslitelné, je dnes součástí standardu. V loňském roce se nám např. podařilo uspořádat dvoudenní online audit kvality. Ze začátku to vypadalo jako nerealizovatelný nápad, avšak díky špičkové přípravě našeho 3PL partnera a lokálního týmu se nám podařilo zajistit pro auditora veškeré podklady v online podobě, včetně živých přenosů jednotlivých sekcí distribučního centra. V naší celosvětové síti jsme tak byli prvními, kdo takovou akci naplánoval, otestoval a dál šířil v rámci takzvané best practice,“ přibližuje Petra Lidmilová.
Přinášet do náročného byznysu více lidskosti
Zkušená supply chain manažerka si myslí, že i ženy mohou být stejně úspěšné, či dokonce úspěšnější než muži, a k tomu se ještě postarat o rodinu a domácnost. Přiznává, že práce v logistice je časově velmi náročná, často musí pracovat i mimo pravidelnou pracovní dobu, během dne není nouze o překvapení na poslední chvíli. Za částečnou výhru považuje chápání souvislostí, prioritizaci, předvídatelnost, skvělou organizaci a umění zvládat více věcí najednou. „Myslím, že být ženou v logistice má jisté výhody. Máme v sobě dar k věcem přistupovat s empatií a citem, přinášet do náročného byznysu více lidskosti a bourat zaběhnuté stereotypy,“ uvádí. Zároveň oceňuje, že jako žena působící v logistice může své zkušenosti uplatňovat právě v kosmetickém odvětví. „Baví mě neustále se rozvíjet a pracovat nejen na sobě, ale také na svém týmu. Odměnou je mi možnost slavit s kolegy úspěchy a vidět, že je jejich práce baví, motivuje a mají radost z každé překonané překážky,“ vypráví s nadšením.
V krátkodobém horizontu by Petra Lidmilová chtěla dokončit projekt, na kterém momentálně pracuje a jenž by měl Coty v regionu střední a východní Evropy přinést nejen významné úspory, ale i optimalizaci a zefektivnění všech procesů v rámci supply chain.
„Petra Lidmilová v datech“
2004: Ukončila studium hotelnictví a cestovního ruchu.
2005: Zahájila svou kariéru u společnosti Foxconn jako logistics specialist. Na dalších pozicích v logistice působila ve stejné firmě až do roku 2017.
2017: Stala se konzultantkou pro dopravu a logistiku u firmy Aon.
2019: V tomto roce získala certifikát ESlog (European Senior Logistician at the Senior Management level) od Evropské logistické asociace a zároveň nastoupila na pozici SCM managera pro Českou republiku, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko ve společnosti Coty.
Článek připravila: Martina Vampulová
Foto: Coty