David Sedlák: Oddalováním automatizace firmy ztrácejí konkurenceschopnost
O rozsáhlých přínosech digitalizace, automatizace či robotizace pochybuje v dnešní době málokdo. Rozšíření takových pokročilých řešení ovšem naráží i na různé překážky, jež spočívají například v „opatrnosti“ některých firem nebo aktuální komplikované ekonomické situaci. O požadavcích na tato řešení, jejich finanční návratnost nebo obecněji o předpokladech úspěšné implementace jsme hovořili s Davidem Sedlákem, finančním a marketingovým ředitelem společnosti Eprin.
Jedním z určujících trendů dneška ve výrobě a logistice je automatizace a robotizace. Pokud to můžete zobecnit, jaká je vlastně „vstřícnost“ firem v ČR k implementaci automatizačních či robotických řešení?
V současné době jsou slova automatizace, digitalizace a robotizace velmi populární. Většina zákazníků ví, že jde o blízkou budoucnost a správnou cestu, která je nutná v mnoha oblastech. Aktuální ekonomická situace bohužel boří spoustu zajímavých inovativních projektů, které mají obrovský potenciál i co se týče návratnosti a paradoxně by byly nejvhodnějším řešením i v takto složité době, nicméně i my zaznamenáváme, že část záměrů končí předloženou cenovou nabídkou a investice se posouvají do budoucna. Vstřícnost k inovativním řešením je výzvou k již zmiňovaným a důležitým návratnostem investic. Většina firem si je vědoma, že oddalováním automatizace ztrácejí konkurenceschopnost, nemluvě o tom, že je ve většině případů k automatizaci nutí okolnosti s nedostatkem pracovní síly.
Určitě komunikujete s řadou firem, nejen progresivních a inovativních, ale i těch, které jsou vůči zavedení nejmodernějších technologií do svých výrobních a logistických provozů zdrženlivé… Čím tento druhý typ firem, řekněme „konzervativních“, argumentuje? A co jim případně namítáte vy, respektive vaše společnost?
Nejčastějším a nejsložitějším argumentem je vždy požadovaná výše investice v kombinaci s rozsahem řešení. Dále je to čas, termíny dodání a v mnoha případech od managementu velký důraz na výrobu. Zkrátka a dobře, není možné uprostřed hlavní sezóny odstavit výrobní stroje.
Konzervativní firmy jsou v některých případech ty, které mají i specifický typ výroby, kde prostě ruční práci nelze jednoduchým řešením nahradit. V minulosti si nechali vypracovat projekt a zjistili, že investice do takového řešení by byla velmi vysoká díky náročnému vývoji například jednoúčelového zařízení. Snažíme se je přesvědčit, že se dají postupně automatizovat i jen některé dílčí kroky, které v součtu mohou přinést úsporu a efektivitu. Hledáme společně s nimi řešení a snažíme se aplikovat naše zkušenosti z realizovaných projektů po celém světě, v poslední době například USA, Kanada, Velká Británie či Itálie.
Jakou návratnost v rámci projektů zavádění automatizace a robotizace firmy nejčastěji požadují?
Nejčastěji se jedná o návratnost 1–3 roky, ale setkáváme se i s případy, kdy vyhovují delší 4 roky. Vždy to záleží na znalosti komplexnosti a případné složitosti daného řešení.
Jak dlouho obvykle trvá nasazení takového řešení u klientů? Co bývá při implementaci obzvlášť náročné?
U některých zákazníků i jeden rok (nerozhodnost při zadání poptávky, dlouhé schválení investice, kvalitní příprava, zajištění materiálu, realizace). Naše produkty vznikají dnes již velmi propracovanými technickými postupy, kdy reagujeme na přání zákazníka a vlastně vpisujeme jím požadované zadání do našich předpřipravených systémových řešení nebo produktů. Přesto se ale nejvíce času se ztrácí na začátku, kdy se zákazník snaží vyspecifikovat své přání, jaké má potřeby – dlouho se upřesňuje technická specifikace, následně se investice schvalují a v současné době vše prodlužují i dlouhé dodací termíny materiálů atd. Pokud se v přípravné fázi vyvarujeme nejasností, pak je téměř jisté, že nás nic nezaskočí a projekt je realizován dle harmonogramu.
Můžete stručně přiblížit nějaký zajímavý a inovativní projekt, který jste v poslední době u zákazníků realizovali?
Mezi zajímavé a inovativní projekty pro nás coby brněnskou firmu patří výrobní linka pro automatickou aplikaci, skládání a balení gramofonových desek v Kanadě. Světová jednička ve výrobě vinylových desek nám zde svěřila projekt pro Precision Record Pressing. Dokážeme odbavit 57.000 kusů gramofonových desek denně, tedy jeden kus každé 1,5 sekundy. Roční kapacita produkce bude dosahovat téměř 4 miliony desek. Hlavním cílem je dle potřeby aplikovat etikety, nanášet správná data inkjetem a produkty balit do automaticky připravených kartonových krabic. Výstupem výrobní aplikační linky je pak připravené zalepené kartonové balení s požadovaným počtem gramofonových desek. Velkými výzvami v projektu byla aplikace inkjetu na desky s rozměry od 3 mm do 5 mm, aplikační a balící kapacita 40 kusů za minutu a vysoká variabilita různých druhů výrobků.
Výkonným vstupním bodem je váha s vyřazovacím pístem, která rozeznává správnost produktu +/- 5 g a obsahuje několik dopravníků pro specifické úlohy. Linka je osazena jednotkou s inkjetem a dvěma aplikátory etiket. Stroj je vybaven zásobníkem na 100 kusů kartonových krabic (před složením) a automaticky skládá a zalepuje finální naplněné krabice se čtyřmi klopami. Každá naše práce a aplikace je spojena s určitou výzvou a potenciální příležitostí, bez ohledu na manipulační aplikaci je naším cílem navrhnout efektivní řešení pro zvýšení výrobní produktivity.
Co je v obecnějším smyslu hlavním předpokladem toho, aby byl takový projekt úspěšný a zákazníkovi přinesl očekávané benefity?
Mezi hlavní předpoklady patří zcela jistě správně nastavený investiční záměr zákazníka pro daný projekt, resp. přesné zadání, kvalita provedení projektu a jeho následné užívání (dodržování interních postupů atd.). V obecném směru záleží především na zkušenostech našeho konstrukčního týmu a případně softwarového architekta, kteří řešení navrhují a integrují ho do stávajícího systému zákazníka. Znalost navazujících procesů je klíčová pro správnou funkčnost dodaného stroje či zařízení, jehož výhodou je pak požadovaný kontinuální výkon, bezchybnost a mnoha případech potřebná variabilita. Kooperace zainteresovaných stran zajišťuje plynulost realizace, která je dobrým základem vzájemné spolupráce pro další zajímavé navazující projekty.
Připravil: David Čapek