Průmysl 4.0 je v dnešní době všeobecně vzývaným pojmem, a to i v tuzemsku. Jak je to ale s jeho reálným využitím v praxi českých firem? Jsme „in“, nebo za technologicky nejvyspělejšími zeměmi zaostáváme?
Lze snad říci, že typické rysy české povahy se uplatňují i v této záležitosti. Tedy například určitá obezřetnost až opatrnost. „Z pohledu uplatnění prvků Průmyslu 4.0 se české firmy drží zatím spíše ve fázi vyčkávání, kterým směrem se Průmysl 4.0 bude dále rozvíjet,“ poznamenává Radek Velebil, sales manager společnosti KUKA CZ&SK, a dodává: „S výjimkou zahraničních koncernů a několika málo domácích firem se potkáváme spíše s dílčími kroky než s realizací celkové koncepce.“
Nad využitím prvků Průmyslu 4.0 v tuzemském strojírenství se pro Systémy Logistiky zamyslel Roman Žák, předseda představenstva společnosti Aimtec. Podle něj jsou strojařské firmy ve srovnání s opakovanými typy výrob, jako třeba v automobilovém průmyslu či u výrobců elektroniky, v tomto směru zatím ještě v plenkách. „Je to dáno jejich vyšší komplexitou a složitostí, avšak i původem vrcholového managementu těchto firem, který v mnoha případech vyrostl z oddělení konstrukce a designu. Z toho vyplývá na jednu stranu poměrně vysoká úroveň digitalizace v návrhu a designu za využití PLM a CAD systémů. Na stranu druhou je digitalizace procesů výroby a logistiky většinou upozaděná,“ vysvětluje Roman Žák.
Aktuálními tématy a trendy logistiky ve strojírenství se zabývá i tematický speciál, který byste spolu s nejnovějším číslem Systémů Logistiky měli mít už příští týden na svém stole.
Názory, komentáře či připomínky uvítáme na facebookovém profilu SL.
Text: David Čapek
Ilustrační foto: Pixabay.com