
Ne, řeč není o restauračním konceptu Staropramenu, který na tuzemském trhu funguje už dvacet let. Ani o smíchovském pivovaru, slavícím letos 150 let od svého založení. Příslovečnou reakci „potrefené husy“ předvedl před několika dny český premiér. Popudila jej výroční zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok a ohradil se proti ní: předseda NKÚ by podle Babiše neměl dělat „politiku, která mu nepřísluší“.
Co se vlastně stalo? Ve zprávě úřadu, jež pana premiéra zvedla ze židle, se mimo jiné uvádí, že náš stát není schopen vhodně reagovat na dynamické změny ve společnosti, ať už jde o digitalizaci státní správy, zjednodušení daňových povinností, bytovou politiku, úspory energie či dopravní infrastrukturu.
Vyjádření NKÚ nepochybně uhodilo hřebíček na hlavičku. V České republice se většině lidí sice žije dobře, ale zásadní strukturální problémy se zde neřeší, případně se řeší špatně či nedůsledně. Politická reprezentace se nezřídka zabývá zástupnými věcmi typu migrace, jež přitom samotné Česko nijak výrazně neohrožuje, namísto koncepční snahy posunout zemi „na vyšší level“. Třeba efektivnější výstavbou dálniční infrastruktury, budováním vysokorychlostních železničních tratí nebo rozvojem online služeb státu. Ve všech těchto aspektech i řadě dalších za zbytkem Evropy zaostáváme.
Nelze to pochopitelně vše svádět na současného premiéra a jeho kabinet. Na druhou stranu Andrej Babiš je členem vlády kromě několikaměsíční přestávky, kdy byl donucen k odchodu z pozice ministra financí, již zhruba pět let. Funkci ministerského předsedy vykonává téměř rok a půl. Minimálně spoluodpovědnost za mnohé z výše uvedeného tak je evidentní.
Názory, komentáře či připomínky uvítáme na facebookovém profilu SL.
Text: David Čapek
Ilustrační foto: Pixabay.com