Řetězec Lidl v minulém týdnu oznámil další zvýšení mezd pro své zaměstnance. Nyní se týká těch, kteří ve firmě působí alespoň tři roky. Pracovníci z prodejen mimo hlavní město dostanou 31.500 korun hrubého měsíčně, zatímco „Pražáci“ ještě o tisícovku více. Lidem zastávajícím pozici kompletáře ve třech tuzemských logistických centrech společnosti pak nově vzroste hrubá měsíční mzda po třech letech práce na rovných 40.000 korun.
Uvedené kroky Lidlu budí z hlediska vývoje na pracovním trhu různorodé reakce. Jde však nepochybně o jeden z důležitých střípků mozaiky, jež činí tento řetězec obchodně úspěšným a z pohledu zaměstnanců žádaným. Společnost zaznamenala loni v tuzemsku zisk ve výši zhruba 5 miliard korun, což představuje meziroční růst o více než čtvrtinu. Tržby se zvýšily o pětinu na 52,3 miliardy a firma se tak za jediný rok posunula ze čtvrté příčky na druhé místo žebříčku největších maloobchodních řetězců v ČR (první je Kaufland). „Dalším stupněm zvyšování mezd chceme ocenit věrnost a loajalitu. Naši zaměstnanci u nás v převážné většině pracují dlouhodobě. Jejich zkušenosti a znalosti stojí z velké míry za naším úspěchem a my jim tímto krokem chceme ukázat, že si jejich věrnosti vážíme,“ okomentoval zvýšení mezd generální ředitel Lidl Česká republika Pavel Stratil.
Jistě – ne každá firma má takové zázemí jako Lidl a může si dovolit pravidelné plus poměrně výrazné zvyšování mezd. Podobný růst mzdových nákladů navíc pro jednotlivé podniky i celou ekonomiku může znamenat riziko, že až přijde hospodářská recese, nastane problém. Troufáme si ale tvrdit, že Lidl mnohé věci mj. ve vztahu k zaměstnancům dělá dobře. Třeba i podporou zkrácených úvazků. A že by se od něj řada firem mohla lecčemu přiučit.
Naopak ty společnosti, které dosud nepochopily, že doba se mění, a „hádají“ se s kvalitními zaměstnanci o „každou stovku“ při případném zvyšování mzdy, nemotivují je, nechválí za dobrou práci apod., mohou mít už brzy vážné potíže. Bez ohledu na to, zda se ekonomice bude i nadále dařit.
Názory, komentáře či připomínky uvítáme na facebookovém profilu SL.
Text: David Čapek
Ilustrační foto: archiv