Článek připravila ADRIANA WEBEROVÁ
Společnost DPD je součástí nadnárodní skupiny GeoPost, světového lídra na trhu zásilkových a expresních služeb, s denním objemem 2,5 milionu zásilek. V České republice působí od roku 1994 jako Direct Parcel Distribution CZ (DPD CZ) a svým zákazníkům poskytuje vysokou kvalitu služeb vnitrostátní i mezinárodní přepravy.
Požadavek: online řešení
Společnost Direct Parcel Distribution CZ (DPD CZ) má interně stanoven životní cyklus mobilních terminálů na čtyři roky. Na konci tohoto období se rozhoduje, zda setrvá u stávajícího modelu nebo bude realizovat výběrové řízení na nový model. Vzhledem k technickému pokroku hardwaru v posledních letech a požadavku na řešení online platebního řešení se vedení rozhodlo pro hledání jiného modelu. V předchozím období kurýři používali skener Motorola MC9094.
Projekt byl odstartován na začátku roku 2011. Původním záměrem bylo nalezení vhodného modelu pro Českou republiku. Následně byly projekt a výběrové řízení rozšířeny na celý region DPD CSEE (Česká republika, Slovensko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Slovinsko, Estonsko, Chorvatsko a Maďarsko). Díky této změně došlo k prodloužení projektu, ale současně se tato změna prokázala jako nesporná výhoda při hledání řešení, neboť se v rámci hledání musely zohledňovat požadavky všech zúčastněných zemí.
Vybrán byl Honeywell Dolphin 99EX
Projektová sezení za účasti kolegů z regionu byla podle Jana Stibůrka, provozního ředitele společnosti DPD CZ, velmi inspirativní. „Navzájem jsme si rozšířili vědomosti o potřebách odlišných trhů, očekávání kurýrů a zákazníků.“ Testovací fáze začala v polovině roku 2012. První terminály byly do ostrého provozu nasazeny v září 2012. V současné chvíli je v provozu přes 400 mobilních terminálů Honeywell Dolphin 99EX.
Jako základní požadavky byly definovány typy čteček s požadavkem na čtení 2D kódu, odolnost v terénu, kapacitu baterie, ergonomii, správu SW, servisní podmínky a v neposlední řadě na kvalitu a spolehlivost dodavatele. „Prakticky ve všech parametrech zvítězil model Dolphin 99 EX a stejně tak spolupráce s lokálním i mezinárodním zastoupením společnosti Honeywell,“ dodává Jan Stibůrek.
Mobilní terminál 99EX byl navržen a vytvořen speciálně pro aplikace používané v dopravních a logistických společnostech. „Dolphin 99EX poskytuje uživatelsky příjemný design vyhovující právě logistickým společnostem. Navržen je přímo na míru podle dlouhodobých zkušeností a hlasu zákazníků,“ potvrzuje Marek Holešovský, zástupce společnosti Honeywell.
Zařízení disponuje komunikačními technologiemi GSM, wi-fi a bluetooth pro propojení s vnitrofiremními aplikacemi. Veškerá komunikace probíhá online s možností připojení k internetu, možností telefonování atp. Zařízení má k dispozici integrovaný skener 1D a 2D čárových kódů pro multifunkční sběr dat. V neposlední řadě je zařízení navrženo do terénu pro venkovní použití v prašném a vlhkém prostředí (vodotěsnost) a disponuje extrémní odolností (vydrží vysoký počet pádů z 1,8 m na beton). K dispozici je několik konfigurací, které splňují různorodé potřeby zákazníků na míru.
Hlavním přínosem je komplexnost
Uživatel nového řešení považuje za největší přínos komplexní technické řešení skeneru a jeho vybavenost. Počínaje velikostí a kvalitou displeje, odolností proti poškození při pádu, ergonomií, kapacitou baterie a v neposlední řadě vzdálenou správou zařízení, instalací a aktualizací softwaru s možností sledování vytížení skeneru v jednotlivých fázích používání.
„Spolehlivost a intuitivní ovládání mobilních terminálů zvyšuje produktivitu pracovníků. V současné chvíli jsme s řešením spokojeni a víceméně jsme ve fázi ladění. Občas se ještě nějaká chybička najde, ale to je spíše způsobené kombinací ,nespolupráce‘ skeneru a našeho nového softwaru,“ hodnotí terminál Jan Stibůrek.
Společnost DPD CZ s pořízením nového mobilního terminálu změnila rovněž dodavatele softwaru. Jde o kompletně nové řešení, jehož nasazení probíhá v letošním roce. Software je vyroben na míru požadavků všech zemí regionu CSEE. Hlavní důraz je kladen na spokojenost uživatele, tedy kurýra a příjemce zásilek, vytížení procesoru při jednotlivých operacích a co nejnižší zátěž pro kapacitu baterie. Software umožňuje sledovat celý životní cyklus zásilky od jejího převzetí kurýrem v depu po doručení zásilky příjemci. Skener je vybaven GPS, což je výhoda pro možnou kontrolu cesty zásilky. Pro ulehčení práce kurýra je možno do softwaru importovat veškerá data o zásilce, odesílat online data životního cyklu a komunikovat s dispečerským modulem. V dispečerském modulu je možno zpracovávat data v reálném čase, dohledávat historii, prohlížet fotografie pořízené v terénu a také komunikovat se všemi kurýry.
Nespornou výhodou mobilního terminálu je zkrácení dodacích lhůt. V minulosti společnost DPD CZ zařízení kupovala od sesterské společnosti v Německu. V současné chvíli nakupuje zboží napřímo od českého dodavatele, který je současně partnerem pro servis.
Článek původně vyšel v Systémech Logistiky č. 122/5 2013