
Automatizované skladové a vychystávací systémy (Automated Storage and Retrieval Systems neboli ASRS) jsou v dnešní době stále inteligentnější, propojenější a flexibilnější. Zásadním předpokladem k jejich úspěšnému nasazení a následnému efektivnímu provozu je nejen kvalitní hardware, ale především sofistikované softwarové řešení a integrace s dalšími podnikovými systémy.
Přinášíme vám článek z aktuálního vydání časopisu Systémy Logistiky 216 (březen–duben 2025), které vychází tento týden. Je to ochutnávka originálního obsahu, který najdete každé dva měsíce v tištěném časopise. Nechodí vám časopis? Registrujte se k odběru a nezmeškejte žádné vydání. Zasílaní je pro uživatele logistických služeb zdarma.
Pokročilé ASRS systémy se vyznačují efektivní automatizovanou manipulací s náklady včetně těch objemných a těžkých, např. paletami o hmotnosti až 1,5 tuny. Uvedené systémy by zároveň měly být přizpůsobitelné a škálovatelné, což umožňuje jejich flexibilní rozšiřování nebo úpravy podle aktuálních potřeb provozu. „Důležitou součástí moderního systému je také integrace se stávajícími systémy řízení skladu a technologiemi pro sledování zásob, jako jsou čárové kódy nebo RFID, které umožňují sledování zásob v reálném čase a tím zvyšují přesnost a efektivitu skladových operací,“ vyjmenovává Tomáš Horák, commercial director ve společnosti Stow Česká republika. Podstatné je rovněž zajištění bezpečnosti a ergonomie, které minimalizují riziko úrazů a zvyšují komfort pracovníků.
Spolehlivost v popředí
„Zásadním parametrem jsou bezesporu časy nájezdu jednotlivých polic a výměny polic ve výdejním místě, které by měly být co nejkratší. Spolehlivost provozu ASRS by měla být na prvním místě a ta úzce souvisí s kvalitními elektronickými a mechanickými komponenty a také kvalitním servisním zázemím,“ popisuje Marek Heriban, manažer obchodu ve společnosti Kasys. Důležitý je podle něj již samotný návrh zařízení a prodiskutování všech požadavků i možností zákazníka a přizpůsobení se jeho potřebám. Z toho následně vyplyne vhodné řešení a parametry, tj. celkové rozměry, nosnost zařízení a skladových pozic, počet výdejních míst, ale i volitelné dovybavení, jako je laserové ukazovátko či potvrzovací lišta, případně navigační lišta.
Z hlediska rychlosti a efektivity je klíčové, aby automatizovaný systém minimalizoval dobu vychystávání a zpracování objednávek. K tomu přispívá implementace pokročilých metod pro rychlejší vychystávání zboží, např. pomocí robotických ramen, AGV vozíků nebo shuttle systémů. „Automatizovaný systém by měl zajistit také vysokou dostupnost a minimalizovat prostoje, například díky údržbě na požádání nebo prediktivní údržbě,“ vysvětluje Petr Pohnán, automation systems manager CEE ve společnosti Mecalux Česká republika. A poukazuje i na důležitost energetické efektivity těchto systémů, spočívající v optimalizaci spotřeby energie, mj. díky efektivnímu řízení osvětlení nebo rekuperaci energie z pohybů.
Podstatným aspektem při automatizovaném skladování a vychystávání zboží je i přesnost. „Moderní systémy ASRS využívají přesné senzory a kamerové systémy, které zajišťují vysokou úroveň přesnosti při skladování a vychystávání. Tím se snižuje počet chyb a minimalizuje potřeba manuálních kontrol,“ sděluje Michael Kreutzmeier, head of SAP sales & concepting ve společnosti Dematic.
Integrace a datová výměna
Jak zajistit bezproblémovou integraci a spolupráci ASRS s informačními systémy ve firmě? Několik klíčových faktorů v daném ohledu zmiňuje Viktor Frnka, marketing coordinator Eastern Europe ve společnosti Kardex. Patří k nim otevřené API, tedy standardizovaná rozhraní pro snadnou integraci s WMS (Warehouse Management System), WCS (Warehouse Control System) a ERP (Enterprise Resource Planning), dále komunikace v reálném čase včetně okamžité výměny dat pro optimální řízení skladových operací a synchronizaci objednávek nebo flexibilní software s možností přizpůsobení systémů konkrétním firemním procesům a požadavkům.
Naopak možné problémy s integrací vyplývají z její složitosti a časové náročnosti. K chybám a neefektivitě může vést např. nekonzistence v datových strukturách a formátech. Zavedení systému ASRS také nezřídka vyžaduje přizpůsobení stávajících procesů skladu, což někdy vede k dodatečným nákladům. „Když WMS přenese objednávku do systému ASRS, musí ASRS identifikovat požadované položky, určit jejich umístění ve skladu a naplánovat optimální trasu k jejich vyzvednutí. Úspěšné provedení těchto kroků vyžaduje hladkou výměnu dat mezi systémy,“ upozorňuje Michael Kreutzmeier.
AI, IoT a další
V segmentu automatizovaných skladových a vychystávacích systémů dochází v současnosti k řadě inovací. Čím dál častěji se využívají pokročilé technologie, jako je umělá inteligence (AI), internet věcí (IoT) nebo digitální dvojče.
„AI a robotika jsou stále více integrovány do ASRS, což umožňuje vyšší přesnost, rychlost a flexibilitu. Systémy nyní například dokážou optimalizovat vychystávání objednávek a zlepšit řízení zásob prostřednictvím prediktivní analýzy,“ poznamenává Petr Pohnán. Prediktivní analýzu zajišťují pokročilé algoritmy umožňující optimalizaci toku materiálu a prevenci případného přetížení systému. Umělou inteligencí řízená řešení redukují lidské chyby a zvyšují efektivitu skladových operací.
Internet věcí zajišťuje neustálé monitorování skladových operací a přesnější správu zásob. Propojené senzory sledují pohyb zboží a stav skladových jednotek, což umožňuje dynamické úpravy procesů ve skladu včetně minimalizace prostojů.
Postupem času se uplatňují simulace pomocí virtuální či rozšířené reality a tzv. digitálních dvojčat. Jak konstatuje Viktor Frnka, virtuální modely skladů umožňují simulovat různé scénáře optimalizace procesů. Za zmínku stojí i propojení ASRS s autonomními mobilními roboty (AMR). „Samořízené vozíky a robotické systémy doplňují ASRS a zajišťují flexibilní dopravu materiálu,“ dodává Viktor Frnka.
Trendem je i rostoucí využití kolaborativních robotů (kobotů). Roboty jsou navrženy tak, aby spolupracovaly s lidmi a pomáhaly jim při rutinních a fyzicky náročných úkolech, jako je vychystávání, balení či třídění objednávek a zboží. „Díky své schopnosti přizpůsobit se měnícím se podmínkám a jednoduchému ovládání jsou koboty využitelné i v menších provozech. Přispívají ke zvýšení produktivity, snížení chybovosti a zlepšení bezpečnosti na pracovišti,“ vypočítává benefity Tomáš Horák.
Nově se objevují modulární ASRS systémy, které umožňují snadnou adaptaci na měnící se potřeby skladových provozů. To je podle Petra Pohnána klíčové zejména pro e-commerce a výrobní odvětví, kde se objemy objednávek a skladové kapacity mohou dynamicky měnit.
„Vyplatí se dobře zmapovat výrobní a logistické procesy“
Pro kompatibilitu a efektivní spolupráci ASRS s dalšími informačními systémy je důležitá moderní a spolehlivá řídicí jednotka s přímým napojením do firemní sítě a možnost její parametrizace. Problémem při integraci mohou být jednak omezené možnosti úprav na straně nadřazeného ERP, ale také špatně zmapované výrobní a logistické procesy. Další překážkou mohou být přísné bezpečnostní předpisy a tím způsobená omezení firemní sítě.
Marek Heriban, manažer obchodu, Kasys
„Základem integrace je důkladná analýza a plánování“
Celkově je pro úspěšnou integraci ASRS do skladových procesů klíčová důkladná analýza stávajících systémů, pečlivé plánování integrace, zajištění kompatibility dat a formátů a adekvátní školení zaměstnanců. Tím lze dosáhnout efektivní spolupráce mezi ASRS a ostatními informačními systémy ve firmě. Jedním z problémů, který může při implementaci ASRS nastat, je neslučitelnost mezi stávajícími systémy a nově implementovaným ASRS, což může vést k nesouladu v datech a procesních tocích. Dalším potenciálním problémem je nedostatečná připravenost zaměstnanců na práci s novým systémem, což může způsobit odpor ke změnám a snížit efektivitu práce. Proto je důležité zajistit adekvátní školení a podporu pro všechny uživatele.
Tomáš Horák, commercial director, stow Česká republika
„Škálovatelný a modulární systém“
Bez ohledu na skutečnost, zda je manipulované zboží uloženo v přepravkách nebo na paletách, je důležité, aby automatizovaný skladovací systém byl v průběhu rozvoje firmy dostatečně škálovatelný a modulární, např. robotické systémy jsou velmi flexibilní a je snadné celý provoz rozšířit snadným přidáním robotických jednotek. S narůstající rychlostí manipulace se zbožím a jeho průtoku skladem je nutné klást důraz na kvalitu a rychlost vychystávání s minimální chybovostí při vysoké efektivitě provozu, kdy je výraznou přidanou hodnotou schopnost pracovat s různými typy a velikostmi přepravek. Velký objem manipulovaného zboží může vést k rostoucí chybovosti a zvýšenému zatížení technologie. Kontrolní mechanismy a prediktivní analýzy jsou v současnosti klíčové pro eliminaci chyb a automatickou detekci poruch. Neplánovaná odstávka technologie z důvodu poruchy nebo nekvalifikované manipulace se zbožím vede k prodlevám v expedici zásilek nebo výpadkům zásobování produkčních linek.
Bohumil Tejnický, managing partner, Vertiflex
Článek připravil: David Čapek
Úvodní foto: SSI Schäfer Systems International