
Společnost DHL Group oznámila investici v celkové výši dvou miliard euro během nadcházejících pěti let na rozšíření svých logistických kapacit v sektoru přírodních věd a zdravotnictví. Z uvedené sumy DHL vynaloží 50 % na obou amerických kontinentech, 25 % v asijsko-pacifickém regionu a 25 % v Evropě, na Středním východě a v Africe. Firma DB Schenker v těchto dnech uvedla, že na nárůsty poptávky po léčivech nebo zvýšenou produkci potřebného zboží v oblasti zdravotnictví je připravena reagovat rozšířením skladových prostor.
Investice DHL Group se zaměří na další rozšiřování nfrastruktury a technologie napříč všemi články logistického řetězce, od skladování přes vyřizování objednávek a distribuci až po globální přepravu a doručování koncovým odběratelům. Významná část celkové investice bude vynaložena nejen na zřízení nových farmaceutických center s certifikací správné distribuční praxe GPD (Good Distribution Practice), která budou sloužit více divizím v oblasti přepravy zásilek při různých teplotách, ale také k rozšiřování kapacit chladírenského řetězce v dosavadních provozovnách, zařazování nových vozidel do provozu pro přepravu při řízených teplotách a k vylepšování aktivních i pasivních řešení v oblasti obalové techniky pro zajištění udržitelných dodávek.
DHL kvůli rostoucí poptávce v zásadních oblastech, jakými jsou klinické studie, biofarmacie a buněčné a genové terapie, bude investovat rovněž do specializované chladicí infrastruktury umožňující přepravu při nízkých a ultra nízkých teplotách. Koncern bude navíc implementovat další IT systémy, které poskytnou komplexní přehled, zajistí integritu produktu, soulad s legislativou a poskytovatelům zdravotnických služeb i jejich pacientům dodají pocit jistoty.
Koncern DHL Group nyní sdruží své kompetence v sektoru přírodních věd a zdravotnictví pod jednu specializovanou značku DHL Health Logistics.
Na nárůst poptávky je připraven DB Schenker
Poskytovatel logstických sluřžeb DB Schenker v těchto dnech oznámil, že v rámci logistiky pro zdravotnictví je připraven i na případné náhlé nárůsty poptávky po léčivech nebo zvýšenou produkci potřebného zboží v oblasti zdravotnictví, ato rozšířením skladových prostor. Díky provozování tzv. „multicustomer warehouse“, což je sklad sdílený více zákazníky, nedávno dokázala společnost pro jeden projekt flexibilně uvolnit dalších 400 m² plochy, což znamená 620 nových paletových míst pro zdravotnický sektor. Tato optimalizace minimalizuje náklady zákazníka na dodatečnou manipulaci a přepravu.
„Systém sdíleného skladu kromě flexibilního nakládání s plochou podle aktuálních potřeb zákazníků značně snižuje provozní náklady a zvyšuje efektivnost provozu, například při společném využívání personálu, technologií a logistických procesů, ale přináší i lepší dostupnost specializovaných služeb, a to například při skladování citlivých produktů nebo při celních operacích,“ uvádí Martin Adamkovič, manažer pro logistiku z DB Schenker Slovensko.
Jedním z klíčových prvků řešení pro zdravotnické společnosti je model „wall to wall“. Pro jednoho ze zákazníků DB Schenker zřídil provoz přímo propojený se skladem a výrobou, což umožňuje bezproblémové zásobování výrobních linek v reálném čase. Zboží se dostává do výrobního procesu v průběhu několika minut od jeho přijetí. Efektivní distribuční model zároveň zajišťuje rychlé dodávky zdravotnických pomůcek a materiálu pro nemocnice a zdravotnická zařízení. DB Schenker organizuje přepravu z různých evropských destinací do center distribuce, ze kterých se zdravotnické zboží a pomůcky rozváží na jednotlivá místa určení.
Připravil: Filip Hubička
Úvodní ilustrační snímek zachycuje manipulaci s urgentními zdravotnickými zásilkami v leteckém hubu společnosti DHL Express v Lipsku. Foto: Filip Hubička