
Společnost Havi (zajišťuje logistiku pro McDonald’s) bude prvním nájemcem v Panattoni Business Parku Kladno, který vzniká na brownfieldu bývalé Poldi Kladno. První hala bude mít celkovou výměru 55 500 metrů čtverečních. Havi si pronajme 9300 metrů čtverečních, na kterých bude provozovat logistické centrum pro skladování a distribuci mražených a chlazených produktů. Vyplývá to z tiskového sdělení investora projektu, skupiny RSJ, a ze stručného oznámení Havi na sociální síti Linkedin. Developerem je Panattoni.
Výstavba haly začala v březnu a její dokončení je plánováno na 1. dubna 2026. Druhá z naplánovaných hal má mít rozlohu 33 000 metrů čtverečních, Termín jejího dokončení bude stanoven dle harmonogramu s konkrétním nájemcem.
Plocha pronajatá společnosti Havi pronajatá navýší její skladovací kapacity v Česku, a umožní tak zeefektivnění distribučních procesů a zavedení dalších opatření v oblasti udržitelnosti. Do budoucna navíc není vyloučené její rozšíření. V časopise Systémy Logistiky 212/2024 jsme v článku Akumulátory: jak se vyznat v plusech a minusech (strany 50-51, ke stažení ZDE)), psali o tom, že zdejší flotila manipulační techniky, zahrnující několik retraků a 18 nízkozdvižných vozíků, bude vybavena li-ionovými akumulátory. Podle informací Systémů Logistiky loni Havi v Česku také testovalo využívání ekologického paliva HVO provozu sedmi tahačů značky Scania, na trasách mezi Kladnem a Prahou nepropadl při testovacích jízdách ani elektrokamion.
„Spolupráce se společností Panattoni a investiční skupinou RSJ na tomto projektu nám umožňuje podporovat inovativní a odpovědný obchodní model, snižovat naši ekologickou stopu a významně ovlivňovat místní komunitu,“ říká František Houška, generální ředitel Havi pro Českou republiku a Slovensko.
Areál Panattoni Business Park Kladno je navržen tak, aby poskytoval dostatečné kapacity elektřiny a vody i pro výrobní provozy, čímž vyhoví dalším požadavkům budoucích nájemců. Hala bude aspirovat na hodnocení v rámci mezinárodní certifikace BREEAM na úrovni Excellent. Udržitelný koncept stavby zahrnuje také fotovoltaické elektrárny pro vlastní výrobu energie, rekuperaci tepla a inteligentní řízení spotřeby energie, stejně jako zachytávání dešťové vody a její opětovné využití.
„Dlouhodobě se soustředíme na transformaci nevyužívaných lokalit v moderní průmyslová centra,“ konstatuje Jan Andrejco, regional development director společnosti Panattoni. „Těšíme se, že z těchto prostor v blízkosti Prahy budou brzy těžit i další nájemci,“ dodává Marcel Kolesár, asset manažer logistických projektů investiční skupiny RSJ.
Recyklace lokálního materiálu

Takto vypada areál kladenského brownfieldu Panattoni před zahájením posledních sanačních a demoličních aktivit.
V průběhu výstavby obou budov bude dodržen plán odpadového hospodářství s cílem minimalizace staveništního odpadu uloženého na skládku. V plánu je v maximální možné míře využít a recyklovat lokální materiál, aby se co nejvíce snížil počet nákladních vozů se stavební sutí mimo areál přes městské komunikace a zároveň aby se snížila uhlíková stopa projektu.
V minulosti zde byly umístěny objekty sloužící k výrobě, například válcovny, zařízení pro plynulé odlévání oceli, laboratoře a výroba nerezu. Existovaly zde také existovaly skladovací objekty. Na části území vedla železniční vlečka. Odstranění technologií a demolice kovových součástí hal proběhly na začátku tisíciletí. V rámci revitalizace území byly v roce 2016–2017 provedeny demolice některých objektů a byly odstraněny nadzemní, popřípadě i podzemní části. Plocha byla následně urovnána recyklovaným stavebním materiálem z demolice.
Loni v létě byla na místě nasazena těžká technika, probíhala ještě sanace znečištěného území, demolice podzemních částí původních objektů a hrubé terénní úpravy.
Připravil: Filip Hubička
Úvodní snímek: RSJ