
Cílem devátého ročníku akce AimtecHackathon nebyly podle organizátorů pouhé technické inovace, ale projekty, které pomohou reálným lidem s handicapem. V letošním ročníku se sešlo 60 účastníků a 13 technologických výzev od neziskových organizací a jednotlivců. Letošní ročník s podtitulem Když kód pomáhá se konal ve dnech 14.–16. března v plzeňské Moving Station.
Na 11 soutěžních týmů čekaly výzvy jako oživení plyšáka, který může dělat společnost seniorům, nebo VR aplikace pro dlouhodobě nemocné, kteří jsou nuceni pobývat v nemocnici bez možnosti ji opustit. Účastníci měli za úkol vytvořit s pomocí technologických a projektových mentorů za 40 hodin prototyp řešení připravený na uvedení do praxe.
Komunikátor Sisyphus
Porotu si nejvíce získal tým Plajta s komunikátorem Sisyphus. Vznikl přímo podle zadání sester, které pracují s dětmi s poruchou autistického spektra a potřebují snadno ovladatelné, a hlavně levné zařízení. Výherci hackathonu splnili zadání a jejich aplikace pro tisk kartiček funguje i s konkurenčními produkty.
Zjednodušit studium
Druhé místo a cenu veřejnosti si odnesli Favoriti. Univerzitní tým přišel s nápadem, jak zjednodušit studium dlouhodobě nemocným studentům a zároveň učitelům. Díky AI vytvořili prostor, kde lze na jednom místě najít záznamy přednášek, jejich shrnutí, vědomostní kvízy a všechny materiály k probírané látce.
Chytrý diktafon
Pomyslný bronz patřil týmu Undefined s jejich chytrým diktafonem pro lékaře. Převádí hlasové nahrávky do textu a současně do formátu lékařských zpráv, které ukládá pod profil konkrétního pacienta.
Připravil: sdb
Foto: Aimtec