Umělá inteligence vstupuje nezadržitelně do prostředí skladů. Společnosti Kion Group, Nvidia a Accenture představily na právě končícím veletrhu Consumer Electronic Show (CES 2025) v Las Vegas průběžné výsledky svojí spolupráce v oblasti vývoje a využití AI robotů a digitálních dvojčat. Cílem Kionu je nabízet využití digitálních dvojčat nejen pro simulace a testování skladových konfigurací, ale třeba k průběžnému školení skladových robotů tak, aby co nejlépe zvládaly měnící se podmínky, jako jsou např. kolísání poptávky, výkyvy zásob nebo změny v uspořádání layoutu.
Na veletrhu CES 2025 v Las Vegas zástupci uvedených společností prezentovali, jak navrhovat ideální řešení pro nové sklady a současně průběžně vylepšovat ty stávající pomocí nové platformy Mega. Jde o základní koncept digitálních dvojčat pro velké průmyslové provozy vyvinutý v prostředí Nvidia Omniverse. Tato technologie zahrnuje digitální dvojče využívající tzv. fyzickou umělou inteligenci: jde o modely AI, které reflektují principy a vlastnosti fyzického světa. Cílem je zvyšovat výkon a spolehlivost inteligentních skladů využívajících automatizované vozíky, chytré kamery a další řešení v oblasti automatizace a robotiky.
Pro prezentaci na veletrhu CES 2025 experti společnosti Accenture na základě uvedené platformy vyvinuli interaktivní aplikaci, která sleduje, jak plánování a testování digitálních robotických flotil a skladových zařízení zlepšuje klíčové ukazatele výkonnosti skladu, jako je propustnost, doba provádění jednotlivých úkolů, počet bezpečnostních incidentů, míra chybovosti apod.
„Sklady budoucnosti budou fungovat jako obrovští autonomní roboti, kteří budou koordinovat flotily robotů,“ uvedl Jensen Huang, zakladatel a generální ředitel společnosti Nvidia. Integrací platforem Omniverse a Mega do svých řešení mohou Kion a Accenture podle něj „dramaticky urychlit“ rozvoj průmyslové umělé inteligence pro globální ekosystém distribuce a logistiky. Společnost Kion s využitím této technologie počítá pro optimalizaci dodavatelských řetězců svých zákazníků, vyplynulo z vyjádření Roba Smithe, generálního ředitele Kion Group, v aktuální tiskové zprávě společnosti.
Využití pro plánování skladů a školení robotů
Dnešní sklady a distribuční centra kombinují práci zaměstnanců, autonomních vozíků a plně automatizovaných systémů. Řízení těchto složitých prostředí vyžaduje citlivou rovnováhu mezi přesností a adaptabilitou, kterou komplikuje proměnlivá poptávka a měnící se požadavky na skladové zásoby.
Díky platformám Nvidia Omniverse a Mega bude Kion poskytovat digitální dvojčata skladů, která umožní navrhovat jejich co možná nejefektivnější a nejbezpečnější uspořádání v reálu, aniž by bylo nutné přerušit provoz z důvodu testování. Simulační procesy zahrnují optimalizaci počtu robotů, zaměstnanců i automatizačních zařízení. Digitální dvojče v praxi slouží jako testovací prostředí pro všechny aspekty skladového provozu, včetně rozmístění zařízení, chování flotil robotů a optimálního počtu pracovníků a inteligentních vozíků.
Využití digitálních dvojčat nekončí pouze u simulace a testování konfigurací. Zároveň také školí skladové roboty, aby co nejlépe zvládaly měnící se podmínky, jako je kolísání poptávky, výkyvy skladových zásob nebo změny uspořádání. Ve spojení se skladovým řídícím softwarem společnosti Kion přiděluje digitální dvojče virtuálním robotům úkoly, jako je například přesun zboží z překladišť na skladové pozice. Díky pokročilé umělé inteligenci virtuální roboti tyto úkoly naplánují, realizují a průběžně zdokonalují v neustálém cyklu, přičemž simulují a optimalizují reálné provozní situace s neomezeným množstvím scénářů.
V dalším kroku pracují partneři na integraci digitálního dvojčete s vyladěným vizuálně-jazykovým modelem, který umožní získávat v reálném čase přehled o provozu skladů. Tím se sníží riziko vzniku úzkých míst, nehod a dalších nepředvídaných událostí. Tento systém propojuje kamery, roboty a Nvidia NIM, sadu služeb pro nasazení základních modelů, které se přibližují zařízením ve skladech.
Co nabízí např. společnost Siemens
Digitální dvojčata v různé podobě nabízí více dodavatelů. Například fungování softwaru Tecnomatix Plant Simulation od společnosti Siemens, který je určen pro digitální řízení skladových procesů a výroby, nedávno Systémům Logistiky demonstroval Mikuláš Joukl, expert systémového integrátora aeqoom. Tento objektově orientovaný 3D modelovací nástroj rovněž umožňuje uživatelům modelaci procesů – slouží jako pomocník při realizaci nových projektů, nebo při aktualizaci procesů stávajících a pomáhá odpovídat na otázky typu „co by se stalo, kdyby“. Uživatel má k dispozici analytické nástroje, které mu umožňují vyhodnocení různých alternativ s vyloučením metody „pokus-omyl“.
Připravil: Filip Hubička
Obrázek: Repro z videa Kion Group/Youtube