V právě skončeném roce dosáhl objem nově pronajatých průmyslových a logistických prostor asi 800.000 metrů čtverečních, což představuje meziroční pokles o 15 %. Letos by objemy pronájmů měly podle společnosti CBRE setrvat na stejné úrovni anebo lehce poklesnout. V posledním kvartálu 2024 došlo podle stejného zdroje k mírnému oživení nové poptávky.
Žádné XXL transakce
Vedoucí pronájmů industriálních nemovitostí v CBRE Jan Hřivnacký říká: „Až samotný začátek roku ukáže, zda jde pouze o silný finiš doznívajícího roku, anebo počátek nového trendu. V současné době se na trhu nejedná o žádné ‚XXL‘ transakci, která by výrazně zvýšila objem pronájmů v roce 2025. Aktuálně proto neočekáváme, že by se v blízké době měly opakovat úrovně pronájmů z let 2021 a 2022.“
Loňskou poptávku výrazně stimulovaly zejména výrobní společnosti, které se na celkovém pronájmu v prvních třech čtvrtletích podílely z 60 %. Nejaktivnějším odvětvím byl automobilový průmysl s podílem 69 %. Podle CBRE bylo možné pozorovat signály o pomalu rostoucí aktivitě z oblasti e-commerce.
K třetímu čtvrtletí letošního roku bylo ve výstavbě více než milion metrů čtverečních průmyslových a logistických prostor, nová výstavba ale zpomaluje. Developeři čekají na předpronájmy a tento trend má pokračovat i v roce 2025.
Šedá neobsazenost
Loňská míra neobsazenosti za prvních devět měsíců činila 3,1 % a k jejímu dalšímu mírnému nárůstu došlo i v posledním kvartálu. „Na trhu je navíc stále možné sledovat takzvanou šedou neobsazenost, která se projevuje nejen v prostorách nabízených k podnájmu, ale také v projektech ve fázi těsně před dokončením, které jsou formálně označovány jako ve výstavbě, dokud nejsou pronajaty,“ vysvětluje Jan Hřivnacký.
Pro nový rok CBRE očekává, že míra neobsazenosti by mohla mírně vzrůst, ale již ne tak rychle jako v roce 2024. „V důsledku toho bychom mohli vidět pokračující tlak na snižování nájmů v některých nejvíce konkurenčních regionech,“ dodává Jan Hřivnacký.
Připravil: Stanislav D. Břeň
Foto: Stanislav D. Břeň
Data: CBRE, IRF