Společnost Panattoni získala kladné stanovisko pro využití dřevěných vazníků a vaznic střech při výstavbě velkoplošných průmyslových hal pro výrobu a logistiku. Ve schvalovacím procesu sehrálo důležitou roli souhlasné stanovisko, které vydal Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje. Panattoni ve svojí tiskové zprávě připomíná, že na českém trhu se tak poprvé bude moci realizovat dřevěná střecha ve velkém průmyslovém objektu.
Prvním projektem v Česku, kde Panattoni získalo povolení k využití této inovace, je Panattoni Park Pilsen West III v Úhercích, 14 kilometrů západně od Plzně. Nabídne více než 40.000 m² pronajímatelných ploch. Dřevo jako hlavní materiál pro střešní konstrukce přináší podle developera řadu environmentálních výhod. Jedná se o obnovitelný materiál s nízkou uhlíkovou stopou, který přispívá k minimalizaci emisí při výrobě a zpracování. Použití dřevěných vazníků umožňuje nížit energetickou náročnost během výstavby.
„Dosud bylo v České republice možné využívat dřevěné střechy výhradně v rezidenčních, kancelářských a menších průmyslových nemovitostech,“ konstatoval Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro Českou republiku a Slovensko. Kladné stanovisko Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje označil za precedentní pro celé české stavebnictví. Podle něj je klíčové, že povolené požární řešení nijak neomezuje využití haly v porovnání s betonovou konstrukcí.
Ve schvalovacím procesu sehrály klíčovou roli společnosti ARCHaPLAN a A2 Timber, které ve spolupráci s týmem Panattoni pod vedením regional sustainability managera Pavla Fojtíka poskytly technické dokumentace, studie a potřebné podklady. A2 Timber zpracovala kompletní projektovou dokumentaci pro realizaci projektu a ARCHaPLAN navrhla koncepci požární ochrany dřevěné konstrukce střechy tak, aby hala zcela vyhovovala obecným technickým požadavkům na výstavbu podle platné legislativy. „Na základě těchto materiálů a za aktivní účasti zástupců HZS v Plzni v rámci projednání technického řešení bylo vydáno kladné stanovisko. Dosud bylo v Česku možné využívat dřevěné střechy výhradně v rezidenčních, kancelářských a menších průmyslových nemovitostech,“ píše se v tiskové zprávě developera.
Panattoni již dřevěné vazníky coby zásadní konstrukční prvek velkých průmyslových hal využila v Německu a Rakousku. Jedním z příkladů je Panattoni Park Graz South v rakouském Štýrsku. Tento projekt nabízí více než 55.000 m² multifunkčních ploch. Dřevěné vazníky zde hrají roli při snižování uhlíkové stopy a při hledání další úrovně v oblasti cirkulární ekonomiky.
Přínos využití dřeva jako stavebního materiálu lze měřit. Z LCA reportu (analýzy životního cyklu), zpracovaného pro projekt v Úherích společností Grinity, vyplynulo, že budova s dřevěnou konstrukcí střešních vazníků bude mít o 290 t nižší uhlíkovou stopu oproti použití vazníků železobetonových. Unikátní budova vzniká v partnerství s Logistickým Fondem WOOD & Company.
V podzimním vydání Systému Logistiky SL 213 jsem se podrobně věnovali tématu požární bezpečnosti automatizovaných skladů (strany 46 až 48). PDF vydání je možné stahovat ZDE.
Text: Filip Hubička
Na úvodním i spodním snímku je střecha průmyslové haly v areálu Panattoni Park Graz South v rakouském Štýrsku. Foto: Panattoni