Jaké technologické inovace zavádějí firmy v logistice a skladování, aby zvládly rostoucí tlak na efektivitu, nebo jaké uplatnění má v těchto oblastech umělá inteligence? Nejen na tyto otázky nabízí odpovědi nová studie Trendy v české logistice 2025. Pro spolek SKLAD ji realizovala výzkumná společnost IPSOS. V rámci dotazníkových šetření a hloubkových rozhovorů se o své názory podělilo 205 logistických manažerů z různých segmentů. Studie navazuje na úspěšné verze z roku 2022 a 2020.
Logistika v České republice je na prahu nové éry
Rozhovory s experty a dotazníková šetření ukázaly, že český logistický sektor stojí před klíčovými rozhodnutími a změnami, které mohou zásadně ovlivnit jeho budoucí směřování. Firmy v České republice čelí rostoucím výzvám, které zahrnují nedostatek pracovních sil, tlak na růst mezd a potřebu přechodu k automatizovaným procesům. Tyto faktory nutí společnosti přehodnotit své strategie a investice, aby na současném trhu uspěly.
99 % firem očekává do pěti let minimálně částečnou automatizaci
Klíčem k udržení konkurenceschopnosti je automatizace logistiky. Do pěti let očekává 99 % oslovených firem alespoň částečnou automatizaci, úplnou automatizaci skladu vidí ve stejném časovém období až 76 %. V současné době firmy nejčastěji zavádějí autonomní manipulační techniku (AGV, AMR) a vychystávací nebo mobilní třídicí roboty. Pokud jsou firmy ochotny během následujících tří let investovat do automatizace, nejčastěji udávají, že částkou nižší než 50 milionů korun.
Kromě automatizace se chce 70 % dotazovaných zaměřit v nejbližší době na bezpečnost práce. Zavést do jednoho roku WMS plánuje 56 % respondentů, 47 % zajímá analýza skladu a jeho optimalizace. Nové skladové prostory chce najít 44 % a ostrahu se chystá řešit 35 % oslovených firem.
Zajímají vás detailnější informace a konkrétní čísla? Celou studii najdete na www.sklad.cz/trendy2025.
Kontakt:
Petra Troblová
Výkonná manažerka spolku SKLAD
petra.troblova@aimtecglobal.com
+420 724 284 141
www.sklad.cz