Alexandr Kliment: Lidé mají ve zvyku hejtovat. Profesionální řidiči jsou však výrazně tolerantnější
Iniciativa Dám respekt, kterou v roce 2019 založil cyklista Roman Kreuziger se svou manželkou Michaelou, se zaměřuje na zvýšení bezpečnosti na silnicích prostřednictvím osvěty a školení. Alexandr Kliment, koordinátor iniciativy, představuje nově vyvinutý online školící systém pro profesionální řidiče, který se věnuje interakci mezi cyklisty a motoristy. Cílem je nejen zlepšit vzájemnou ohleduplnost, ale i snížit nehodovost zranitelných účastníků silničního provozu. Absolvovat ho můžete zcela zdarma.
Představíte iniciativu Dám respekt a její hlavní cíle?
Iniciativa Dám respekt vznikla v roce 2019. Založili ji desetinásobný účastník Tour de France Roman Kreuziger se svou manželkou Michaelou Kreuzigerovou. Od té doby se zaměřujeme na osvětu v online prostředí i na akcích mezi lidmi. Například videa s atletkou Lucií Neumannovou, která se věnovala i problematice alkoholu za řídítky, viděly na dva miliony diváků. Cílem iniciativy je zvýšení znalosti a dodržování dopravních předpisů, větší ohleduplnost mezi všemi účastníky silničního provozu a v konečném důsledku snížení nehodovosti zranitelných účastníků.
Jak vznikl nápad na vytvoření bezplatného školícího systému a co bylo hlavní motivací za jeho spuštěním?
Školíme profesionální řidiče už dva roky. Osobní školení má však omezení – aby bylo efektivní, kapacita nemůže přesáhnout přibližně 30 lidí. Proto jsme se rozhodli udělat i školení online. Věnujeme se situacím, kdy se potká v provozu cyklista a motorista.
Chceme oslovit co nejvíce lidí. Zároveň chceme, aby to nebylo pro zaměstnavatele ani samotné řidiče časová zátěž. Proto jsme připravili systém, který je robustní, ale zároveň jednoduchý a snadno absolvovatelný v čase, který si zvolí uživatel sám.
Kdo tvoří cílovou skupinou pro váš školicí systém?
Cílovou skupinu primárně tvoří profesionální řidiči a řidiči referenti, včetně kurýrů, kteří rozvážejí autem, ale i na motorce či na kole. Z průzkumů vyplývá, že objem cyklodopravy stále roste, v Česku na kole jezdí 76 procent populace, což je obrovské číslo. K interakcím mezi cyklisty a motoristy dochází neustále a je nutné vědět, jak se zachovat, ať už v sedle nebo za volantem.
Řidič, který projde kurzem, si osvěží pravidla související s cykloprovozem, a ví, jak se zachovat v dané situaci a přispívá tak k bezpečnému provozu. Pro profesionály v logistice to znamená konkurenční výhodu, a v konečném důsledku bezpečnější a rychlejší doručování. Rád bych zdůraznil, že kurz je zcela zdarma a lze ho absolvovat individuálně nebo plošně v rámci firmy. Přihlásit se lze na www.damrespekt.cz.
Jaké konkrétní problémy a situace školící systém řeší a jaký typ obsahu mohou účastníci očekávat?
Zaměřujeme se několik základních oblastí. Vysvětlujeme ono známé pravidlo 1,5 metru, kdy a jak se musí boční vzdálenost při předjíždění dodržet. Dále se věnujeme dopravnímu značení, jaký je rozdíl například mezi cyklopruhem či cyklokoridorem. Což je znalost, která může ušetřit spoustu času i nervů. Další oblastí je alkohol, tedy jaká jsou rizika při porušení nulové tolerance na kole i za volantem. Věnujeme se i povinné výbavě. Kurz je rozdělený na dvě části: videoškolení se známými osobnostmi, v němž účinkují například motocyklový závodník Filip Salač, cyklista Roman Kreuziger či televizní moderátorka Inna Puhajková. Obsah je i přes zábavnou formu odborně garantován. Pečlivě ho zkontrolovali experti v oblasti dopravní legislativy. Druhou část tvoří test, podobně jako v autoškole. Každý účastník nakonec získává certifikát s procentuální úspěšností.
Máte už nějakou zpětnou vazbu od profesionálů z dopravy a logistiky?
Spolupracujeme dlouhodobě se společnostmi OMV, Hopi, Wolt či Vodafone, které nám dávají cenné zpětné vazby na naše aktivity. Naším cílem je získat tisíce absolventů kurzu, zejména z oblasti profesionálů z dopravy a logistiky. Pokud se povede zvýšit respekt mezi cyklisty a motoristy či snížit počet nehod zranitelných účastníků, budeme spokojení.
Jak vidíte budoucnost bezpečného soužití cyklistů a motoristů v České republice a jakým způsobem může váš školící systém k této vizi přispět?
Nepřikláníme se ani k jedné skupině. Ono to vlastně ani nejde, většina z nás jezdí na kole i autem. Je potřeba začít u sebe, proto se naše iniciativa jmenuje Dám respekt, ne třeba Ukaž respekt. Lidé mají ve zvyku hejtovat. Podle nezávislých průzkumů jsou však právě profesionální řidiči výrazně tolerantnější. Navíc tráví za volantem nebo na kole podstatně víc času než běžný smrtelník. Jsou tedy ideální cílovkou a příkladem pro ostatní.
Jaké další projekty nebo iniciativy plánujete v rámci Dám respekt v budoucnu spustit?
Hodně pracujeme se sociálními sítěmi, tam se nám daří oslovovat miliony lidí. Vyrážíme i mezi lidi, na festivaly i sportovní akce. Ve spolupráci s logistickými firmami vidíme obrovský potenciál a chceme ho dále rozvíjet. Nejenom online kurzy, ale dalšími aktivitami, jakou jsou přednášky či společné osvětové akce.
Připravil: Stanislav D. Břeň