logo

  • Zprávy
    • Doprava
    • Sklad
    • IT
    • Reality
    • Ekonomika
    • Management
  • Analýzy
    • Logistika pod lupou
    • Komentáře
    • Glosy
    • Benchmarking
    • Případové studie
    • Žena v logistice
    • Oborová logistika
  • Rozhovory
  • Události
    • Agenda
    • Domácí konference
    • Zahraniční konference
  • SL NEWS
    • Nejnovější vydání newsletteru
    • Registrace k odběru SL News
  • SL BOOK
  • SK zprávy
  • SL Book
  • Oborový katalog logistických firem
  • SLBOOK
  • O časopisu
    • Aktuální vydání
    • Registrace k odběru časopisu
    • Registrace k odběru e-letteru
    • Tematické přílohy
    • Jak se spojit
  • Operátor intermodální a kombinované přepravy Metrans posiluje technické vybavení svého terminálu...
  • V průmyslovém parku P3 Prague Horní Počernice vznikla na ploše 25 000 metrů čtverečních obchodní...
  • Po rekordním roku 2023, kdy zájemci poptávali téměř 2,96 milionů metrů čtverečních průmyslových...
  • Tatra Trucks se připravuje na největší investiční program ve své novodobé historii. Cílem je...

Řízený sklad: kromě výkonu a efektivity nepodceňte přínos pro pracovníky

7. srpna 2024
Sklad 0
1129
Řízený sklad: kromě výkonu a efektivity nepodceňte přínos pro pracovníky

Řízený sklad: kromě výkonu a efektivity nepodceňte přínos pro pracovníky

Nároky na efektivitu skladových procesů neustále rostou. „Vyhovět“ jim bez nasazení systému řízeného skladu, zejména ve větších logistických provozech, je v dnešní době prakticky nemožné.

Přinášíme vám článek z časopisu Systémy Logistiky 211 (březen–duben 2024). Je to ochutnávka originálního obsahu, který najdete každé dva měsíce v tištěném časopise. Nechodí vám časopis? Registrujte se k odběru a nezmeškejte žádné vydání. Zasílaní je pro uživatele logistických služeb zdarma.

Sklad s elektronikou využívá 16 výtahových zakladačů, pick-to-light a software s AI

Podpora elektronické identifikace zboží, zachování zpětné dosledovatelnosti původu zboží, škálovatelný výkon, nastavitelnost procesů a strategií, otevřenost pro integraci s návaznými procesy a příprava či podpora automatizace ať už celkové nebo dílčí. To jsou podle Pavla Motana, jednatele společnosti K2 atmitec, v současnosti hlavní požadavky na řízený sklad. „K úspěšnému využívání a rozvoji je potřeba také monitorovací a management systém k měření výkonu nebo kontrole procesů,“ vysvětluje dále Pavel Motan. Kvalitní systém řízeného skladu (WMS) má firmě, resp. jejímu logistickému provozu, pomáhat nejen v efektivitě a výkonu, ale také ve snadnosti využití a zaškolení nových pracovníků.

Krok za krokem

Jak už pojem řízený sklad napovídá, skladový provoz by měl být v první řadě „řízený“ softwarem. „Bohužel mnoho WMS řešení na trhu stále spoléhá na to, že v procesu má hlavní slovo uživatel. Většinu procesů ve skladu lze dnes zautomatizovat a koncový uživatel by tak měl dostat k dispozici systém, který ho povede procesem krok za krokem,“ poznamenává Petra Tylová, ředitelka divize logistiky ve společnosti Sluno.

GXO nasazuje v USA humanoidní roboty do ostrého provozu ve skladu s dámskou módou

Systém řízeného skladu má být snadno použitelný, aby ho zvládl využívat kdokoli, bez nutnosti dlouhého zaškolování. Musí být flexibilní, aby byl schopen přizpůsobovat procesy různým požadavkům. Klíčová je také efektivita, kdy systém dokáže řídit procesy navazující na sebe, aby nedocházelo ke zbytečným prostojům. Jde např. o zajištění návaznosti doplňování zboží pro pickera na proces vychystávání.

Soustřeďte se na detailní popis procesů i plánování

Implementace systému řízeného skladu pochopitelně není triviální záležitostí. S jakými komplikacemi se společnosti, které ve svém logistickém provozu nasazují nebo už nasadily WMS řešení, v některých případech potýkají? „Při digitalizaci logistických procesů firmy často dělají chyby v nedostatečném popisu, co se ve skladu děje a co daný skladový proces ovlivňuje. Pro nás je klíčové pečlivě popsat stávající procesy a plánovat jejich budoucí směřování, aby se mohl nastavovat proces pro budoucnost,“ sděluje Miroslav Králík, delivery manager Lokia WMS ve společnosti Grit. Dále je podle něj podstatné mít na paměti všechny ovlivňující faktory, aby se předešlo chybám v nastavení. Rizikem je i nedostatečné definování KPIs (Key Performance Indicators) a kontrolních mechanismů. Firmy nezřídka sbírají příliš mnoho dat, která nedokážou efektivně vyhodnotit. Proto je podle Miroslava Králíka důležité identifikovat relevantní KPIs, jež přinášejí skutečnou hodnotu a pomáhají posouvat procesy vpřed.

„Společnosti se při zavádění systému WMS často dopouštějí chyb kvůli nedostatečnému plánování, špatnému řízení změn, nesprávné migraci dat a nedostatečné integraci se stávajícími systémy,“ podotýká Jörg Ziesmann, head of Sales Channels & Partners EMEA ve společnosti Dematic. Aby se tomu firmy vyhnuly, měly by provést důkladnou analýzu potřeb, zavést účinné řízení změn, zajistit kvalitu dat a zaručit bezproblémovou integraci. Pro dlouhodobý úspěch je navíc zásadní průběžné monitorování a optimalizace systému.

Jak konstatuje Petra Tylová, obvyklé nedostatky spočívají např. v nekvalitních kmenových datech, neefektivně nastavených procesech, nedomyšlené integraci či nedostatečném testování systému. Nezřídka v průběhu implementace není věnována náležitá pozornost internímu marketingu nového systému směrem k uživatelům. „Průměrný koncový uživatel nesnáší změny a často vidíme, že po implementaci nového softwaru bojují zákazníci zbytečně na dvou frontách. Jednak se snaží vychytat všechny porodní bolesti a zároveň musí řešit neochotu a nespokojenost koncových uživatelů, kterým nikdo nevysvětlil, proč je nový systém důležitý a proč, když to dělali dvacet let na papíře, tak se najednou musí učit se čtečkou,“ upozorňuje Petra Tylová. Přitom pokud firma svým pracovníkům dokáže vysvětlit přínosy nového systému i přímo pro ně – lepší organizace práce, možnost odměňování na základě výkonosti, jednoduší procesy apod. –, pak uživatelé systém zpravidla rychle přijmou za vlastní.

Budoucnost (není) ve hvězdách

Jaký další vývoj lze v oblasti řízeného skladu očekávat? Pavel Motan předpokládá, že se bude stále více prosazovat trend „předání zboží do skladu“, kde vlastní úložný mechanismus položku automaticky uloží a na základě požadavku ji do předávacího místa zase zpět „vychystá ze skladu“. „Má to mnoho parametrů k zodpovězení od tvarové a rozměrové různorodosti zboží, přes šíři sortimentu, velikosti zásoby, rychlosti automatické obsluhy, výšky řešení (využitelnosti plné výšky skladovací haly) a podobně. Asi na prvním místě však bude návratnost a logika celé investice a její začlenění do provozu firmy,“ predikuje Pavel Motan. Naroste podíl automatizace transportu ve skladech, předání uložení a vyzvednutí zboží automatizační technologií. Činnost vlastních skladníků v těchto rolích se bude postupně redukovat, naopak může být posílena pro řešení anomálií, výjimek a procesů, kde by automatizace byla neúměrně drahá.

„Budoucnost WMS vidím ve vysoké míře konfigurace nebo nastavení pro každý specifický proces, který mají řídit. Může se stát, že WMS systémy budou nejenom provádět nastavené procesy, ale také navrhovat úpravy procesů, například prostřednictvím umělé inteligence. To může zahrnovat složitější analýzy sortimentu, optimalizaci rozložení zboží v jednotlivých zónách skladu, výpočty ABC analýz a podobně,“ vyjmenovává Miroslav Králík. WMS řešení by mohla poskytovat předpovědi, simulace a navrhovat optimalizace, aby se dosáhlo efektivního využití skladového prostoru a zvýšené výkonnosti jednotlivých procesů, jako je expedice.

Automatizace, roboty, AI

Stále více se už v dnešní době využívají různé typy autonomních robotů a automatizovaných skladů. „Pokud zákazník potřebuje tuto techniku ve skladech využít, má k dispozici velké množství řešení, ze kterých může vybírat. Tato řešení jsou navíc schopná jednoduše kombinovat různé typy AMR,“ poukazuje Petra Tylová na dostupné možnosti. A jako jeden z inspirativních příkladů zmiňuje řešení Airrob, které využívá robota jezdícího po skladových regálech, z nichž vybírá přepravky. Ty předává pozemní robotické flotile, která je pak rozváží na jednotlivá vychystávací stanoviště.

Umělá inteligence (AI) se uplatňuje v periferních systémech navázaných na WMS a začíná pronikat i do některých WMS řešení. Lze předpokládat, že od řízení a predikce zásob a pokročilé datové analytiky se bude využití AI postupně rozšiřovat i na další procesy, např. zefektivnění slottingu, plánování pracovní síly nebo řízení expedičních doků.


„K základním požadavkům patří efektivita i bezpečnost“

Moderní řízený sklad musí být efektivní, bezpečný a flexibilní, přičemž klíčová je integrace systémů Warehouse Management System (WMS) a Warehouse Control System (WCS). Systém WMS optimalizuje skladové procesy prostřednictvím řízení zásob a zpracování dat v reálném čase, zatímco systém WCS řídí automatizaci materiálových toků a procesů vychystávání. Společně tyto systémy zajišťují maximální využití prostoru, rychlou průchodnost skladu a vysokou přesnost při evidenci zásob. Umožňují také přizpůsobení rostoucím obchodním požadavkům a změnám na trhu.

Jörg Ziesmann, head of Sales Channels & Partners EMEA, Dematic


„Rychlé a spolehlivé datové přenosy v reálném čase“

Osobně si myslím, že trend WMS systémů směřuje namísto jednoho robustního ERP systému, který by uměl všechno (účetnictví, řízení skladu, e-shopy), ke kombinaci specializovaných systémů zaměřených na úzké oblasti. Například může existovat ERP systém, který se specializuje na účetnictví a je propojen s dalšími „periferiemi“, jako jsou e-shopová řešení nebo plánování výroby. Důležitý bude rychlý a spolehlivý přenos dat mezi těmito systémy v reálném čase.

 

Miroslav Králík, delivery manager Lokia WMS, Grit


Připravil: David Čapek
Foto v úvodu článku: Dematic

Související články:

Sklad s elektronikou využívá 16 výtahových zakladačů, pick-to-light a software s AI GXO nasazuje v USA humanoidní roboty do ostrého provozu ve skladu s dámskou módou Fulfillmentové centrum v Paskově využívá želvy, AGV, automatizované měření i pick-by-light

Doporučujeme

Komerční sdělení

Pod taktovkou společnosti Gridarch roste v Mošnově logistické centrum BMW Group

V rámci III. fáze Ostrava Airport Multimodal Parku (OAMP) vyrůstá v Mošnově logistické centrum automobilky BMW Group o celkové ploše více než 123 000 metrů čtverečních. Jeho pilotní provoz by měl být zahájen v polovině roku 2026. BMW Group bude z Mošnova své výrobní komponenty do zámoří – především do Asie a do Ameriky. „Díky […]

7R nabízí v klíčových lokalitách České republiky novou generaci logistických prostor

7R, přední developer moderních skladových a průmyslových nemovitostí v Polsku a v České republice, posiluje své působení na českém realitním trhu dvěma projekty: 7R Park Lavičky, u dálnice D1 jen 30 minut od Brna, a EQT Park Prague North, na kterém 7R spolupracuje se společností EQT Real Estate, globálním investorem do realit.   Oba parky, […]

Efektivní logistika a udržitelná budoucnost s CHEP

CHEP úzce spolupracuje se svými partnery na budování chytřejších a udržitelnějších dodavatelských řetězců. Partnerství s TAMDA Foods je ukázkou toho, jak může dobře nastavená spolupráce přinášet měřitelné výsledky v oblasti udržitelnosti. Díky využívání poolingového modelu CHEP, který je založený na sdílení a opakovaném použití kvalitních palet, se společnosti Tamda podařilo zefektivnit logistiku a zároveň snížit […]

Aimtec získal prestižní titul Czechia Best Managed Company 

Společnost Aimtec se stala držitelem ocenění pro nejlépe řízené firmy v Česku v rámci šestého ročníku Czechia Best Managed Companies, který každoročně pořádá společnost Deloitte. Program oceňuje české soukromě vlastněné firmy, které vynikají v oblasti řízení, strategie, inovací a firemní kultury. Odborná porota složená z podnikatelů, novinářů, zástupců akademické sféry či odborníků na rodinné firmy a právo […]

Archiv komerčních sdělení

Aktuální vydání časopisu

Přečíst elektronicky.

Zajistěte si svůj výtisk.

SL NEWS

Čtěte nejnovější newsletter.
Registrujte se k odběru newsletteru.

Vydává
Skupina ATOZ Logistics
ATOZ Marketing Services, spol. s r.o.
Holečkova 657/29
150 00 Praha 5 – Smíchov
tel.: +420 606 023 052
IČO: 48117706
www.atoz.cz

Šéfredaktor časopisu:
Stanislav Břeň
e-mail: stanislav.bren@atoz.cz

Web editor
Filip Hubička
e-mail: filip.hubicka@atoz.cz

Předplatné
Daniela Krnáčová
tel.: +420 720 038 155
e-mail: daniela.krnacova@atoz.cz

Newsletter

Přihlaste se k odběru newsletteru časopisu Systémy logistiky, který každou středu přinese do vašich e-mailových schránek informace o aktuálním dění v logistice.



Naše další projekty:

  • www.eastlog.cz
  • www.systemylogistiky.sk/
  • www.slovlog.sk
  • www.log-in.cz
  • www.log-in.sk
© 2022. All Rights Reserved.
×
Authorization
  • Registration
Login
Enter with social networking
Unde omnis iste natus error sit voluptatem.
  • With Twitter
  • Connect
  • With Google +
×
Registration
  • Autorization
Register
* All fields required