Kion spolupracuje na vylepšení digitálního dvojčete skladu i s Googlem. Uplynulý finanční rok hodnotí jako dobrý
Skupina Kion Group, která na trh dodává techniku a technologie značek Dematic, Linde Material Handling, Still nebo Baoli, se svými partnery úspěšně dokončila výzkumný projekt ARIBIC (Artificial Intelligence-Based Indoor Cartography). Tato technologie průběžného vyhodnocování dat umožňuje vytvořit v reálném čase digitální dvojče skladu nebo výrobního prostředí. Jedná se o další krok k vylepšení již existujících řešení digitálních dvojčat a simulačních i emulačních platforem skupiny. Vyplynulo to z informací sdělených na valné hromadě společnosti konané na konci jara, kde její generální ředitel Rob Smith rovněž zhodnotil uplynulý finanční rok jako dobrý.
Skupina Kion pokračuje v důsledné realizaci své strategie zaměřené na rozvoji nejmodernějších technologií a je připravena využít všech příležitostí svého podnikání. „Digitalizace, automatizace, udržitelnost a urbanizace jsou megatrendy, které formují náš svět a celý průmysl,“ řekl Rob Smith, generální ředitel společnosti Kion Group AG, během valné hromady konané na konci května ve Frankfurtu nad Mohanem.
Rob Smith informoval shromážděné akcionáře o strategickém směru společnosti na jejích klíčových trzích a jejím zaměření na inovace: „Budoucnost společnosti Kion do značné míry závisí na našem výzkumu a vývoji.“ Jako příklad představil generální ředitel nedávno dokončený projekt, který přináší do praxe digitální dvojče výrobního prostředí nebo skladu. Společně s renomovanými partnery, jako je Google, pracuje skupina Kion na AI platformě blízké budoucnosti, která umožní například lokalizaci veškerého zboží a vozíků ve skladu v reálném čase. Jejím základem je zmiňovaný projekt ARIBIC, který experti úspěšně dokončili na konci roku 2023.
Na valné hromadě zastupovalo přibližně 140 akcionářů více než 84 procent základního kapitálu. Během valné hromady většina akcionářů schválila všechny návrhy předložené dozorčí radou a představenstvem, včetně rozdělení dividendy ve výši 0,70 € na akcii (předchozí rok: 0,19 € na akcii), což odpovídá výplatnímu poměru přibližně 30 procent, a včetně reformovaného systému odměňování představenstva
O co jde v projektu ARIBIC
Pro digitální 3D mapy a elektronickou verzi dat, tzv. digitální dvojče je klíčové, aby byly informace v systému v každém okamžiku aktuální. Získávání dat v reálném čase je však náročné a může být také nákladné. Nejlepší je nalézt takový způsob, při kterém se data sbírají v rámci jiných činností, a získat je tak zcela zdarma nebo s minimálními náklady. Zde přichází ke slovu zmiňovaný projekt digitalizace ARIBIC realizovaný experty Stillu, dceřiné společnosti Kion Group. Projekt zkoumal možnosti aktualizace dat 3D digitální mapy pomocí senzorů umístěných na manipulační technice.
„Data pro digitální dvojče skladu jsme v projektu ARIBIC sbírali pomocí senzorů v průmyslových vozících. Data z těchto senzorů byla následně propsána do digitální verze, přenášena do cloudu a rozšiřována o sémantické informace. Na jejich základě je pak možné porovnávat skutečný stav skladu se systémem pro jeho správu (WMS) a automaticky identifikovat všechny nesrovnalosti.“ popsal Dennis Schüthe, projektový manažer ve společnosti Still, princip technologie na veletrhu Hannover Messe.
Vytvořená digitální mapa (využívajícá též platformy Google Maps) se všemi daty poskytuje živý obraz o stavu zásob ve skladu, protože vozíky jsou stále v pohybu a provádějí aktualizaci dat v reálném čase. Vzniká tak digitální dvojče s významně lepší kvalitou dat a zároveň se snižuje administrativní zátěž zaměstnanců. „Vedle transparentní lokalizace bezobslužných a manuálních dopravních systémů je velkou přidanou hodnotou digitálního dvojčete optimalizace tras a skladových struktur. Díky propojení s e-shopem existují například také možnosti inventarizace v reálném čase a automatizovaného objednávání materiálu. Výrazně se zvyšuje také bezpečnost ve skladu, protože systém dokáže identifikovat případné vadné infrastruktury nebo třeba zablokované nouzové východy,“ dodal Dennis Schüthe.
Program ARIBIC probíhal od března 2021 do konce roku 2023 a podíleli se na něm také experti z Technologického Institutu v Karlsruhe (KIT), z laboratoře STARS Torontské university a a kanadského výrobce senzorů LeddarTech.
Projekt byl financován německým Federálním ministerstvem hospodářství a technologie (BMWi) a programem podpory průmyslového výzkumu Kanadské národní výzkumné rady (NRC IRAP). Poskytovatel intralogistiky Still přispěl svým autonomním vychystávacím zařízením OPX iGo neo, které je vybavené senzory a kamerovou technologií odpovídající úrovně.
„Očekávám, že během příštích dvou let budou poznatky z projektu promítnuty do konkrétních aplikací a integrovány do komerčních produktů,“ řekl Matthias Merz, senior director intralogistics software solutions. Již v příštím roce začne Still implementovat výsledky výzkumu do instalací proof-of-concept.
Foto a vizualizace: Kion Group
Na základě tiskových sdělení společností Kion Group a Still zpracoval: hub