Stát podporuje miliardovou injekcí modernizaci skladů a logistiky malých a středních firem
Modernizace technologií, posílení kybernetické bezpečnosti, propojení informačních systémů, pokrytí nákladů na software a hardware nebo podpora užší spolupráce s výzkumnými organizacemi. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo pro malé a střední podniky dvě nové výzvy: Digitální podnik a Technologické platformy, které firmám pomohou rozvíjet nové technologií a digitalizovat vnitřní procesy. Z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) je celkově připraveno 1,1 miliardy korun. Žádosti je možné podávat prostřednictvím portálu ISKP2021+ od pondělí 15. července.
Výzva Digitální podnik se zaměřuje na podporu digitalizace a zavádění pokročilých nevýrobních digitálních technologií v malých a středních podnicích (do 249 zaměstnanců). Dotace, která může pokrýt až 60 % nákladů na pořízení či upgrade pokročilých IT systémů jako ERP, CRM, WMS, DMS, PLM a dalších, je určena také na investice do kyberbezpečnosti, automatických a robotických skladových systémů, logistických technologií určených pro přenos dat a dalších digitálních technologií.
„Reagujeme na současný technologický vývoj a potřeby firem investovat do digitálních technologií a služeb. Pomocí této výzvy mohou firmy zvýšit svoji produktivitu, snížit provozní náklady a lépe sbírat a analyzovat data,“ říká vrchní ředitel fondů Evropské unie MPO Marian Piecha. Výše podpory bude poskytována podle regionální mapy podpory. Celkové způsobilé výdaje na projekt musí být minimálně ve výši 2,5 milionů korun a maximálně 50 milionů korun.
Žádosti mohou podnikatelé podávat od 15. července 2024 do 31. března 2025 prostřednictvím portálu ISKP2021+. Celková alokace z OP TAK je 1 miliarda korun.
„Digitalizace firem je v dnešní době nezbytná pro udržení konkurenceschopnosti a efektivity podnikání. Malé a střední podniky čelí výzvám v oblasti digitalizace a často nemají dostatečné finanční prostředky na investice do moderních technologií. Tato dotační výzva je zásadní pro podporu malých a středních podniků v digitální transformaci a umožní jim držet krok s velkými firmami,“ upozorňuje Jiří Kvíz, jednatel společnosti Grantuj, která se zabývá dotačním poradenstvím.
Výzva Technologické platformy
Tato výzva je zaměřena na podporu rozvoje technologických platforem, které propojují veřejný a soukromý sektor ve výzkumu, vývoji a inovacích v oblastech klíčových pro podnikatelskou sféru. Pro zvýšení spolupráce mezi podniky a výzkumnými organizacemi je v rámci této výzvy možné žádat o podporu na financování nákladů na hardware, software, služby poradců, expertů, studie, semináře, konference nebo marketing a propagaci. „Výzva má za cíl podpořit urychlení digitální a zelené transformace prostřednictvím podpory koordinačních aktivit technologických platforem, zejména při tvorbě strategií a inovací, které umožní podnikům lépe reagovat na společné výzvy a potřeby v oblasti moderních technologií,“ říká Marian Piecha.
O podporu mohou žádat malé, střední i velké podniky. Výše podpory činí 75 % z prokázaných způsobilých výdajů, a to bez ohledu na typ subjektu. Celkové způsobilé výdaje na projekt musí být minimálně ve výši 2 milionů korun a maximálně do výše 10 milionů korun. Podnikatelé mohou žádosti podávat od 15. července 2024 do 11. listopadu 2024 prostřednictvím portálu ISKP2021+. Celková alokace z OP TAK je 100 milionů korun.
Zájemci o dotace se mohou obracet na Agenturu pro podnikání a inovace, která je zprostředkujícím subjektem OP TAK a pomáhá s přípravou žádostí o dotaci a administrací projektu. Agentura je zastoupena ve všech regionech republiky a zároveň provozuje bezplatnou Zelenou linku 800 800 777.
Ilustrační foto: Unsplash / Arno Senoner