Požadavky koncových uživatelů se s narůstající mírou automatizace průmyslu zvyšují
Jedním z rozsáhlých projektů v českém průmyslovém developmentu, které byly v letošním roce dokončeny a předány klientovi k užívání, je nový logistický terminál v Arete Parku Valašské Meziříčí. O něm i dalších realizacích a také obecnějších trendech na trhu jsme hovořili s Tomášem Novotným, který ve skupině Arete zastává pozici development and asset management director.
Letos v září jste ve spolupráci s logistickým providerem DB Schenker slavnostně otevřeli nový logistický terminál, který se nachází v Arete Parku ve Valašském Meziříčí a je z něj distribuována káva Jacobs Douwe Egberts prakticky do celého světa. Můžete přiblížit, v čem spočívala specifika tohoto projektu?
Projekt ve Valašské Meziříčí byl pro naši společnost a pro celý náš development team především zkouškou trpělivosti s ohledem na časování celého projektu. Celý projekt byl doručen klientovi k užívání od nákupu pozemku, úpravy územního plánu, zpracováni EIA, stavební dokumentace a výstavby do čtrnácti měsíců. Časový rámec byl kritický především s ohledem na nutnost uspokojit potřeby koncového klienta.
Můžete zmínit nějaký další inspirativní projekt, který jste v uplynulém období realizovali nebo právě realizujete?
Dalším projektem, který naše společnost realizuje, je výstavba strategického depa pro společnost Raben v Arete Park Rokycany. Ten leží na exitu č. 65 z dálnice D5, kde má být projekt dokončen v únoru roku 2023.
Na celou výstavbu od podpisu smlouvy jsme tedy měli pouhých šest měsíců. Tento projekt umožnil otevřít lokalitu v Rokycanech ihned po její akvizici a doufáme, že budeme realizovat celý potenciál projektu už do konce roku 2023. Tím bychom předčili očekávaní našich investorů. Celkově v plánu výstavby v roce 2023 máme investice přesahující šedesát milionů eur.
Je možné říci, že zájem o výstavbu logistických hal na míru v ČR celkově roste? A zvyšují se v poslední době výrazně požadavky klientů na BTS projekty, například z hlediska technických parametrů budov, možností pro nasazení automatizovaných skladových systémů, energetických úspor a podobně?
Ano, technické specifikace našich budov jsou již na dost vysoké úrovni, a tak se nám ve standardu daří pokrývat zvyšující se požadavky klientů s ohledem na energetickou náročnost budov. Novinkou je například implementace tepelných čerpadel, použití prémiových materiálů nebo instalace fotovoltaických systémů. S ohledem na specifické požadavky výrobních firem se vždy jedná o diskusi v přípravné fázi projektu, kdy se snažíme porozumět skutečným potřebám koncových uživatelů. Tyto požadavky se samozřejmě s narůstající mírou automatizace průmyslu zvyšují, vznikají tak plně automatizovaná logistická centra nebo výrobní linky.
Jak si z vašeho pohledu aktuálně na českém trhu stojí spekulativní výstavba průmyslových budov? Do jaké míry Arete v současné době staví na spekulativní bázi?
Všímáme si trendu, že v poslední době developeři uvolnili spekulativní výstavbu a dodávají na trh volné prostory. Nicméně my jako investiční fond s jasně danými investičními pravidly toto riziko zásadně nepodstupujeme, a proto se soustředíme na výstavbu se zajištěným pronájmem a přímo na míru našim klientům.
Nynější rekordně nízká neobsazenost průmyslových prostor v ČR je známým faktem. Bude podle vás míra neobsazenosti nadále nízká, nebo se situace na trhu začne v blízké době měnit?
Domnívám se, že míra neobsazenosti zůstane na nynější úrovni minimálně v průběhu příštího roku, a to i přes výše uvedený nárůst spekulativní výstavby. Registrujeme trend relokace a konsolidace koncových klientů a s tím bude spojená i stále vysoká poptávka po prostorech. Celková situace na trhu, a to i s ohledem na pomalou reakci výnosových procent na projektech, jen ukazuje, jak kvalitní a stabilní je trh zejména v České republice, na kterou se naše firma, společně s celým regionem střední Evropy, specializuje. Celkovou míru neobsazenosti bude nadále ovlivňovat i situace na Ukrajině a předchozí dodavatelská krize na východě, kdy se společnosti budou snažit stabilizovat dodavatelský řetězec budováním kapacit v blízkosti výrobních závodů či ve stabilních lokalitách.
Připravil: David Čapek