
Industriální development 2.0. Development brownfieldů a revitalizace industriálních hal
Dynamický rozvoj středoevropského trhu industriálních nemovitostí se odráží ve vyšší poptávce po specializovaných konzultačních službách. Společnost Grinity proto vyčlenila odborný tým, který se zaměřuje přímo na komplexní služby v industriálním sektoru včetně projektového managementu, cenového řízení a technických konzultací. Nově jej vede Tomáš Buchal, který se tomuto sektoru věnuje v rámci evropského trhu posledních pět let.
Proč jste se v Grinity rozhodli založit specializovaný tým v rámci oddělení projektového managementu, který se věnuje čistě industriálním nemovitostem?
Český a slovenský trh průmyslových a logistických nemovitostí v uplynulých letech rostl a nezastavila ho ani pandemie koronaviru. Vždy jsme pracovali také na industriálních projektech, ale v posledních letech jsme získali velmi komplexní a jedinečné zakázky, a tak jsme okolo nich začali vytvářet specializovaný tým. Jeho oficiální založení je pojmenování praxe, která již několik let úspěšně fungovala. Nasbírali jsme know-how na projektech v rámci CEE regionu, získali jsme znalosti potřebné legislativy, vytvořili jsme databázi cenových ukazatelů a můžeme se vykázat zajímavými referencemi. Založení specializovaného týmu byl do určité míry logický krok jdoucí ruku v ruce s naší strategií a rostoucí poptávkou klientů.
Jednou z vašich nejzajímavějších zakázek je realizace centrálního skladu pro společnost Sportisimo v Ostravě. Mohl byste na tomto příkladu vysvětlit, jaké služby poskytujete nájemcům industriálních nemovitostí?
Sportisimo patří k největším prodejcům sportovního zboží, jak na českém, tak středoevropském trhu. Jde o maloobchodní firmu, která se rozhodla – s ohledem na svou regionální expanzi a zájem o modernizaci provozu včetně částečné automatizace – přemístit svůj centrální sklad na Ostravsko, kde ho pro ni staví developerská společnost Contera. Grinity působí na straně Sportisima jako technický konzultant, který zodpovídá za to, že sklad bude odpovídajícím způsobem připraven při dodržení nákladů tak, aby mohlo dojít k instalaci specializované skladovací technologie a mohl být spuštěn běžný provoz bez ohrožení plynulého fungování jejich obchodu a zásobování. Mimo jiné se zabýváme koordinací technického zařízení budovy se skladovacími technologiemi, připravujeme vestavby provozního zázemí a provádíme zkoušku TZB systémů. V rámci řízení nákladů jsme mimo jiné skrze konsolidaci a racionalizaci technické specifikace na základě naší zkušenosti s obdobným projektem v Německu klientovi ušetřili při realizaci betonové podlahy téměř 2 miliony eur. Těšíme se na slavnostní spuštění plného provozu, které je plánováno na čtvrté čtvrtletí 2022.
Pracujete také pro industriální developery. Jaké služby poskytujete jim?
I když ze stavebně-technického hlediska se může industriální sektor zdát na první pohled značně standardizovaný a relativně přímočarý, obecně se vyznačuje velmi rozdílnou komplexností jednotlivých staveb. Grinity nabízí široké spektrum služeb pro industriální developery, které jsou vždy nastaveny na konkrétní projekt a klienta. Na všech projektech navíc zavádíme mezinárodní standardy činností a procesní řízení projektů, které vyžadují nejen zahraniční investoři. V rámci dlouhodobé spolupráce s nadnárodními i lokálními developery poskytujeme především služby kontroly kvality na stavbě a odborné podpory řízení. Zároveň jsme v případě značně komplexních projektů často oslovováni za účelem plnění specializovaných služeb v oblasti cenových a technických konzultací vzhledem ke zkušenostem z relevantních projektů. Konkrétním příkladem je spolupráce se slovenským Sihotpark (za kterým stojí nadnárodní skupina SISBAN), pro který od roku 2019 kontinuálně poskytujeme všechny zmíněné služby. Z více důvodů je stále častějším tématem také revitalizace brownfieldů pro průmyslové využití. Takový development zvyšuje komplexnost a cenu projektů, a proto pomáháme developerům hledat optimální technická a ekonomická řešení. Požadavek na udržitelnost se stává běžnou praxí v rámci poptávky potenciálních nájemců. Využití brownfieldů je jednou z možností jak tyto požadavky naplnit.
Co podle Vás český industriální trh v nejbližší době čeká?
Trh v České republice setrvale roste a každý rok přibývá poptávka po nových a kvalitních plochách. S ohledem na omezený počet volných pozemků k nové výstavbě má tato expanze ale svoje limity a developeři, resp. vlastníci industriálních nemovitostí částečně přesměrují své investiční prostředky na zvýšení kvality existujícího portfolia. Stále častějším tématem budou revitalizace starších projektů. První vlny industriálních parků moderního formátu, tak jak je všichni známe, slouží nájemcům již delší dobou. Vybrané konstrukce nebo TZB technologie se tudíž blíží hranici své technické nebo ekonomické životnosti, a proto budou vyžadovat komplexní modernizaci. Z našich jednání s nájemci industriálních parků víme, že se jich velmi dotýkají rostoucí náklady na energie, a tak budou podle mého názoru řadu tzv. refitů i sami iniciovat. S takovými projekty budeme – ať už na straně developera nebo nájemce – pomáhat dle mého názoru stále častěji. V neposlední řade se jedná také o vývoj v oblasti BIM, se kterým se v posledním roce setkáváme prakticky skoro na všech nových industriálních projektech. Přesněji se jedná o jistou formou implementace parametrického modelování. Úroveň využití je stále rozdílná, ale mnozí účastníci projektu již umí využít vybraných výhod. Jakmile se povede plně implementovat BIM do přípravy a řízení projektů, tak se bude možné již velmi zprofanované výhody této metodologie dostat do praxe. Podle mého názoru se již nebavíme o tak dlouhé budoucnosti, kdy nám BIM řízení projektů výrazně usnadní.