Tažné soupravy: Pořídit do vlastnictví, nebo pronajmout?
Nasazení tažných souprav v logistice a výrobě předchází nejen vyřešení technických okolností, ale je nutné se také rozhodnout, zda techniku pořídit do vlastního majetku nebo spíše pronajmout. V anketě odpovídají vybraní dodavatelé tažných souprav.
Kdy se firmě vyplatí tahače a přípojné vozíky a rámy pořídit do vlastního majetku a kdy spíše pronajímat?
Jan Kohák, produktový manažer, Toyota Material Handling CZ:
Na to neexistuje jednoduchý algoritmus. Oba způsoby financování mají své výhody – kontrolu nad vlastním majetkem, širší škálu služeb a bezstarostnější život u dlouhodobého pronájmu. Dvě prakticky stejné firmy se stejnými flotilami volí různé režimy financování a obě jsou se svým výběrem spokojené. Z pohledu dodavatele, jako je Toyota, je pro zákazníka lepší dlouhodobý pronájem, protože umožňuje poskytovat více služeb, od servisu po správu flotily a mít vozíky pod soustavnou kontrolou a zajistit jejich maximální disponibilitu. Pokud zákazník s vozíky v majetku uzavře servisní smlouvu a používá I_Site, získává stejnou úroveň služeb, ale musí pro své vozíky zařizovat pojištění, likvidaci a jiné administrativní práce, kterých se jiní rádi zbavují.
Pavel Králík, produktový manažer, Jungheinrich ČR:
Toto je závislé hlavně na individuální politice každé firmy. Nicméně většina tahačů je dodávána do nadnárodních firem z automotive branže a zde je obrovský tlak na výkon a spolehlivost a zároveň potřeba přesného finančního plánování. Z toho důvodu jsou tahače z valné části pořizovány na operativní leasing, nebo podnájem spolu s full servisovou smlouvou. Zákazník tak má jisté náklady po celou dobu kontraktu a zároveň pravidelně obnovuje svou flotilu tak, aby byla vždy dostupná v plné síle.
Jaroslav Leun, vedoucí oddělení pro intralogistická řešení, Still:
Koupě vlastního zařízení se vyplatí v případě, kdy se jedná o dlouhodobé operace, kde si je provozovatel vědom, že tahač využije v delším časovém horizontu. Pronájem se naopak vyplatí ve chvíli, kdy se jedná o časově omezenou dobu využití nebo v případě, dojde-li k poruše některého z tahačů. Pronajmout lze ale i pouze doplňkové příslušenství například k vlastnímu tahači, což se hodí zejména ve chvíli, mění-li se často podmínky na pracovišti. V případě tahače, který má provozovatel ve vlastnictví, si tak může pronajímat pouze příslušenství a přizpůsobovat provoz jeho aktuálním požadavkům.
Martin Řehák, manažer tréninku a produktové podpory, Linde Material Handling Česká republika:
Jakýkoliv nákup manipulační techniky by měl být v souladu s celkovou politikou společnosti. Prvním krokem pro správné rozhodnutí, zda si stroje pořídit do vlastního majetku, nebo si je pronajmout, by mělo být vypracování rozvahy návratnosti investic a maximalizace efektivity provozu. Důležitý faktor představuje sezonnost provozu. Standardní a kontinuální provoz je ideální vykrývat stroji, které jsou v majetku společnosti nebo v dlouhodobém pronájmu a sezonní špičky řešit případnými krátkodobými pronájmy. Pro ideální efektivitu je potřebné mít stroje stále v pohybu a kontinuálním nasazení. Pokud zmiňujeme kontinuitu provozu, je potřeba také zmínit, že právě takový provoz je vhodný pro zvážení a případné nasazení automatizovaných či poloautomatizovaných řešení.