
Siemens – silný partner pro sklady nové generace
Společnost Siemens podporuje výrobní podniky během přechodu k inteligentním řešením logistiky a skladového hospodářství, a to od úvodního poradenství přes návrh a optimalizaci komplexních řešení až po jejich implementaci. Naše expertiza pokrývá široké pole oblastí od strategie dodavatelských řetězců přes návrh layoutu brownfield a greenfield projektů, návrh pokročilých automatizačních a digitalizačních řešení až po optimalizaci výrobních, logistických a nákupních procesů.
Automatizace a digitalizace představuje obrovský balík možností, které firmy mohou využít. Jak? Na návrhu špičkových logistických řešení pracují agilně multidisciplinární týmy konzultantů a expertů, a již od raných fází návrhu využívají pokročilé simulační a optimalizační nástroje. Tradiční přístupy se vyčerpaly a dnes je možné opravdu efektivně zlepšovat logisticko-výrobní procesy jen s využitím simulací a pokročilé datové analýzy, při zohlednění všech možností IT/OT technologií a v těsné vazbě na celkovou strategii digitalizace a automatizace podniku. Mezi typické projekty v českém prostředí patří využití digitálních dvojčat k optimalizaci materiálových toků ve výrobě nebo k návrhu optimálních variant transportních, automatizačních a robotických řešení. Na návrh optimálního konceptu řešení pak navazuje fáze inženýringu s využitím postupů virtuálního zprovoznění a následná implementace a s tím související velmi těsná integrace řady podnikových IT/OT systémů. Moderní řešení jsou sice poměrně komplexní, ale zato velmi efektivní a s rychlou návratností.
RTLS a digitální dvojče
A jak vytvořit digitální dvojče skladu a celého logistického procesu? Máme dvě možnosti, které se navzájem ideálně doplňují. První je simulace celého procesu pomocí nástrojů Tecnomatix Plant Simulation. Druhá možnost je použít pro sledování procesu RTLS neboli Real-Time Locating System – obdobu GPS navigace pro vnitřní prostory. RTLS je určen pro digitalizaci pohybu zejména uvnitř budov, které poskytují přesné aktuální informace o pozici sledovaného objektu v reálném čase. Jedná se o plynulou detekci a lokalizaci pro zjištění umístění palet, nástrojů, vozidel, robotů či samotných pracovníků. Vše je sledováno až s přesností v řádu centimetrů (15–30 cm) a s vysokou spolehlivostí bez ohledu na to, o jaké prostory jde. Následně jsou tyto informace odesílány do systémů vyšší úrovně, kde jsou využity pro optimalizaci materiálových toků a příslušné aplikace plánování výroby či jiných logistických operací. V inteligentních továrnách budoucnosti budou různé výrobní prvky, jako jsou např. automaticky řízené vozíky (AGV) a mobilní roboty, spolupracovat s lidmi, stroji a systémy. Poloha stroje nebo robotu bude v tomto ohledu relevantní proměnnou. Vědět, kde přesně jsou v továrně, je proto nezbytné pro vysoce efektivní pracovní postup a pro bezpečnost, stejně jako znát stav a pozici výrobku a materiálu nebo vysokozdvižného vozíku. Ale není to jen průmysl, kde tato řešení mohou najít uplatnění. Kromě určení polohy objektu ve skladu v čase a prostoru či automatického určení vzdálenosti mezi objekty, umožňujícího např. lokalizaci strojů, vybavení a nástrojů ve výrobních halách, k optimalizaci výroby nebo mobilních robotů či vysokozdvižných vozíků pro vymezení bezpečných zón a získání přehledu o aktuálním stavu vozového parku, jsou využitelná třeba i ve zdravotnictví. A stejně tak např. při monitoringu a zabezpečení souprav v kolejové dopravě, při sledování pohybu nákupních košíků, v retailových obchodních systémech nebo ve sportu k monitoringu pohybu hráčů na hřišti a podpoře a analýze tréninku či utkání.
Kontakt:
Ing. Jan Kopecký
Obchodně technický zástupce pro Intralogistiku
+420 605 793 505
jan.kopecky@siemens.com