Klasická manipulační technika nebo automatizované vozíky?
Pro některé aplikace je vhodná manipulační technika obsluhovaná řidičem, zatímco pro jiné může být efektivnějším řešením využití automatizovaného vozíku. Automatizace manipulace je vhodná pro pravidelně se opakující, jednoduché operace.
Automatizace manipulace přináší spolehlivost, přesnost, bezporuchovost a stoprocentní disponibilitu. „Veškeré malé i větší problémy spojené s lidskou obsluhou, na které si různí zaměstnavatelé stěžují, u automatů odpadají. Člověk zvládne stejnou práci jako automat, ale obvykle přitom občas i něco splete, poškodí nebo rozbije. V určitých momentech může být manuálně řízený vozík rychlejší, ale automat pracuje soustavně, bez přestávek, plynule a v optimálním módu,“ říká Aleš Hušek, manažer Logistics solution společnosti Toyota Material Handling CZ. Doplňuje, že automat pracuje neúnavně v noci, potmě, nepotřebuje přestávky, takže je v konečném důsledku mnohem produktivnější a efektivnější.
Benefitem automatizace manipulace je úspora personálních nákladů
Jednoznačně největším benefitem automatizace manipulace je úspora personálních nákladů. To hraje zásadní roli ve vícesměnných provozech. „Pro obsazení třísměnného provozu potřebujete více než tři lidi. Protože musíte plánovat dovolené, nemoci apod. A to už v součtu hovoříme o velmi vysokých personálních nákladech na člověka, který jednotvárně převáží materiál z A do B, případně do bodu C,“ uvádí Aleš Hušek.
Každé řešení má své limitující podmínky
Ve všech projektech automatizace je nezbytné, aby zákazník měl vizi, kam se má celý proces posunout. Měl by mít reálný odhad (popř. na základě analýzy toku materiálu), jaké budou nároky transportu i pro nadcházející období. To vše má velký dopad na návrh konceptů budoucích projektů. „Každé řešení má své limitující podmínky: jako jsou prostor, propustnost, bezpečnost provozu, záložní řešení pro případ výpadku automatizačních prostředků atd. Tyto všechny faktory je nutné vzít v potaz a pracovat s nimi,“ konstatuje Petr Štourač, specialista pro robotizaci a automatizaci společnosti Linde Material Handling Česká republika.
Dodává, že samotné projekty lze rozřadit na řešení uskladnění zboží nebo zásobování linek. U projektů skladů je velký důraz kladen na samotnou kapacitu a propustnost. Ve spojení s řádně řízeným skladem díky WMS získá zákazník velmi efektivní nástroj s plánovatelnými zdroji a jasnými limity. S tímto nástrojem lze priorizovat důležité úlohy a optimalizovat zásoby. „Pokud je třeba v budoucnu změnit nějaký z parametrů řízeného skladu, pak díky analýze lze učit úzké hrdlo, které můžeme odstranit například přidáním dalšího stroje. Ať již se jedná o sklad s manipulační technikou typu AGV nebo o novou skladovou technologii s plně automatizovaným systémem,“ sděluje Petr Štourač.
Podrobnější údaje o manipulační technice najdete na webu www.slbook.cz.