Mezzaniny: řešení pro zvýšení kapacity skladování
S rozvojem firem a navyšováním počtu skladových položek i manipulačních operací roste potřeba zefektivnit uložení produktů a nutnost zvýšit kapacitu skladů. Proto jsou využívány různé možnosti vícepodlažního skladování. Jednou z nich jsou mezzaniny, kterým se říká také plošiny nebo galerie.
1. Rozhodněte, jestli plošiny nebo vícepodlažní policové regály
Zamyslete se, zda potřebujete využít výšku haly a zároveň zachovat volnou plochu v přízemí, nebo zda preferujete flexibilní řešení, které umožní volné skladové plochy vytvářet, případně upravovat. Vícepodlažní policové regály jsou výborné řešení pro vychystávání drobného zboží i v halách s běžnou nosností podlahy, kterým se však trvale zastaví podlahová plocha haly. Ocelové plošiny naopak vytvářejí dodatečnou podlahovou plochu, kterou lze všestranně využít pro volné skladování nebo pro policové regály. Zaměřte se však na zatížení od patek sloupů. To je jeden z klíčových údajů, který je potřeba komunikovat majitelem budovy nebo projektanty. Počet pater závisí na využitelné výšce haly. Při respektování norem pro minimální světlost podlaží se nejčastěji setkáváme s jedním nebo dvěma patry konstrukce podlahy. Technicky je možné postavit i více pater. Podlaha takovýchto konstrukcí není vhodná pro manipulační techniku vyjma neelektrických ručních paletových vozíků, pomocí kterých se palety dopravují po patře.
2. Pozor na nosnost a kvalitu podlahy haly
Podlaha haly tvoří v případě vícepodlažních skladů místo, kde jdou kompromisy stranou. Musí mít v místě patek sloupů plošiny dostatečnou nosnost. Nemáte dostatečnou nosnost podlahy haly? Zamyslete se nad tím, jestli do výpočtů uvažujete nosnost konstrukcí nebo jejich skutečné zatížení. Můžete být příjemně překvapeni výsledkem. Co se týče samotné podlahy v mezzaninu, používá se surová dřevotříska P6 nebo ocelový rošt, případně kombinace obou. Za příplatek bývá dodávána i podlaha s protiskluzovou úpravou. Dřevotřísková podlaha může být pro snadný úklid včetně strojového mytí dodávána i s lepeným PVC.
3. Definujte využívání osvětlení
Promyslete si, jaké operace budete v prostoru vykonávat, jakou intenzitu osvětlení potřebujete podle norem a zda potřebujete trvalé osvětlení celého prostoru. Vyšší investice do LED osvětlení na začátku vám sníží budoucí účty za elektřinu.
4. Zvažte způsob vychystávání
Rychlost a přesnost vychystávání z vícepodlažních systémů jsou velmi důležité ukazatele. Poraďte se s odborníky, jak vychystané zboží dostat rychle a efektivně do prostoru balení a expedice. Eliminujte „jalové“ přecházení lidí z místa na místo například pomocí dopravníků, výtahů, skluzů apod. Moderní konstrukce plošin umožňují poměrně snadné vytvoření prostupů pro takovou technologii.
5. Dbejte na bezpečnost
Konzultujte své představy s BOZP a požárníky, kteří často vnášejí do plánů investorů zásadní požadavky. Dbejte na bezpečnost zaměstnanců. Kvalitní zábradlí a například tzv. překlopné brány sníží riziko úrazu.
Tento článek byl zpracován ve spolupráci s Petrem Švejnohou, obchodním ředitelem a jednatelem společnosti Stow ČR, který je členem Klubu logistických manažerů.