
Krizová opatření způsobují nervozitu na realitních trzích
Aktuální krizová situace spojená s pandemií koronaviru může být podle některých ekonomů příčinou budoucího celosvětového hospodářského úpadku. Na vině však není nemoc samotná, ale zejména opatření, přijatá za účelem zamezení jejího šíření. Dopad na realitní trh je a bude přímo úměrný závažnosti a délce jejich trvání.
Pokles poptávky po nemovitostech nastal již v první vlně
Realitní trh negativně ovlivnila snížená výroba, pokles cestovního ruchu, ale i s tím související finanční potíže osob produktivního věku. Koncem roku lze v souladu s pandemickým krizovým plánem očekávat pokles HDP minimálně o 1,5 a 2 %. V případě přijetí neúčinných opatření a růstu pandemie, může být pokles produkce dokonce několikanásobně vyšší.
„Zatímco jarní pozastavení ekonomiky mělo na vývoj realitních trhů jen mírný vliv a celá situace se v průběhu letních měsíců stabilizovala, nyní již od konce září pozorujeme výrazný pokles poptávky po aktuálně nabízených výrobních halách a skladech k pronájmu,“ konstatuje Tomáš Kokna, specialista na sklady a výrobní prostory realitní společnosti Real Spektrum.
Nervózní vyčkávání
Většina výrobních společností v současné době spíše vyčkává a nákup či pronájem nových nemovitostí odkládá. „Neočekáváme změnu této situace minimálně do konce ledna 2021,“ upřesňuje Kokna a dodává: “V tomto ohledu máme zpětnou vazbu od našich obchodních partnerů s tím, že důvodem pro pozastavení rozvojových aktivit je opětovně rostoucí nejistota objevující se v souvislosti s aktuálním vývojem ekonomiky.“
Logistika vykazuje opačný trend než zbytek trhu
Současný pandemický stav paradoxně odstartoval rapidní nárůst e-commerce, který zaznamenal podle Českého statistického úřadu letos na jaře vzestup až o 40 %, z čehož plyne, že se negativní vývoj trhu s realitami nedotýká firem a nemovitostí, spojených s logistikou. V těchto případech nastává dokonce opačný trend a poptávka po tomto druhu nemovitostí naopak roste.