SLBOOK – František Mikeš: „Roste tlak na zvyšování efektivnosti a nákladovou strukturu manipulace“
„Zákazníci budou stále využívat prvky digitalizace. Ty se skokově naučili používat v průběhu letošního roku, bude je zajímat optimalizace procesů, techniky a nové způsoby manipulací. Vznikne více projektů pro automatizaci a některé z nich se začnou implementovat,“ říká v našem rozhovoru František Mikeš, obchodní ředitel společnosti Toyota Material Handling CZ.
Letošní rok je poznamenaný koronavirovou pandemií. Projevila se nějakým způsobem také v poptávkách po manipulační technice? Jak aktuální situace poptávku po ní ovlivnila? Zaznamenali jste nějaké změny v oblasti poptávky ve srovnání s předchozím rokem?
Covid-19 jednoznačně ovlivnil poptávku po manipulační technice v roce 2020. Jednak z pohledu celkových objemů prodejů a jednak ve způsobu chování trhu. Počátkem dubna letošního roku byl trh manipulační techniky na polovině předchozího roku z pohledu celkového objemu prodejů. V průběhu dalších měsíců se situace výrazně zlepšila. Ale ani v současné době se nepodařilo vytvořenou mezeru dorovnat. Mění se skladba prodávané manipulační techniky, částečně i chování zákazníků v různých segmentech trhu. Roste logicky počet e-aukcí, zvyšuje se tlak na optimalizaci a nákladovou strukturu vlastní manipulace, atd.
Je zřejmé, že pandemie urychlila rozvoj digitalizace, enormně se daří internetovým obchodům. Zaznamenáváte zvýšenou poptávku i ze strany e-shopů? Rozšiřují své sklady a potřebují více techniky? Které typy techniky e-shopy nejvíce využívají?
V období první vlny pandemie byla zvýšená poptávka e-shopů patrná. V současné vlně je již situace stabilizována a žádná velká překvapení se nekonají. Domnívám se, že v současné době se již e-shopy adaptovaly na novou skutečnost a nastartovaly standardní proces růstu. Pravděpodobně s trochu větší rychlostí oproti minulosti. Z klasických typů manipulační techniky lze jmenovat zakladače, retraky, vychystávací vozíky. Dále i okrajově čelní vozíky se speciálními přídavky např. pro manipulaci s bílou technikou. Zajímavě také roste poptávka po AGV řešeních nebo obecně automatizaci všeho druhu. Roste poptávka po použitých strojích anebo krátkodobých pronájmech.
Výrazným trendem zvyšujícím efektivitu logistických provozů je automatizace. Jak hodnotíte aktuální stav využívání autonomní manipulační techniky v ČR? A změnilo se něco s nástupem koronakrize? Zajímají se firmy o to více o možnosti automatizace manipulace?
Podle našich zkušeností je automatizace stále více pro naše zákazníky zajímavá. Je fakt, že od nápadu po realizaci stále ještě uběhne relativně dlouhá doba. V daném případě se jedná o přibližně 1,5 roku. S tím, že vlastní realizace záměru trvá něco kolem 9-12 měsíců. Zbytek stráví rozhodovací a přípravný proces na straně zákazníka. Pokud porovnáme naše evropské zkušenosti s těmi českými, odhaduji časový posun ČR ve vývoji poptávky 3-4 roky za nejvíce vyspělými zeměmi. Nedá se to paušalizovat. Záleží na velikosti, globálnosti, oboru podnikání, ale i progresivitě v nových logistických směrech na straně zákazníků. Koronakrize vytvořila více zákazníků, kteří začínají o automatizaci uvažovat. Mají na to více času, nebo jsou tlačeni k vyšším výkonům s optimalizovanými náklady. Či mají například větší problémy s množstvím a kvalitou zaměstnanců kvůli dopadům covidu.
Jak odhadujete, že se bude vyvíjet situace v roce 2021? Jistě už dnes od firem slyšíte, jaké mají plány, do čeho chtějí nebo nechtějí investovat… Můžete obecně na základě toho říci, jak si myslíte, že se trh s manipulační technikou bude v ČR vyvíjet?
Dobrý dotaz. Trh se postupně do-adaptuje na situaci v oblasti covid omezení a dopadů. Dopady jsou nedostatek lidí, nákladové optimalizace, procesní optimalizace, větší využívání IT a IOT technologií. V prvním kvartálu 2021 bude objem prodejů výrazně za rokem 2019 i 2020. V dalších obdobích bude, podle celkové situace, dynamičtější, začne se postupně zotavovat. Tempo tohoto zotavení je těžké předpovědět. Ekonomové předpokládají meziroční růst HDP pro rok 2021 někde kolem 1,5–1,7 %. Zákazníci budou stále využívat prvky digitalizace, které se skokově naučili používat v průběhu letošního roku. Bude je zajímat optimalizace procesů, techniky a nové způsoby manipulací. Více se budou používat prvky typu VR a BI. Vznikne více projektů pro automatizaci a některé z nich se začnou implementovat. Více se bude řešit tzv. první míle… Jedná se však spíše o evoluci, než revoluci.
Jak podle vás bude vypadat manipulace ve skladech za nějakých deset let? Budou sklady plné autonomní techniky bez skladníků?
Za deset let najdeme ve skladech v ČR i nějakého toho skladníka. Bude jich méně, budou on-line, budou více využívat BI a fungovat efektivněji. Samozřejmě sklady budou využívat více automatizaci tak, jak ji dnes známe. A i výrazně sofistikovaněji – samoučící se vzájemně propojené a komunikující entity.
Aktuálně připravujeme logistickou knihu seznamů SLBOOK. Ta i letos bude opět plná těch nejaktuálnějších kontaktů přímo na firmy a jejich manažery. To vše pomáhá při výběrových řízeních, při hledání dodavatelů v nejrůznějších oborech. Co SLBOOK znamená pro vás? Jak ho využíváte? Jaký vidíte přínos této knihy pro vaši společnost?
V otázce jste krásně zodpověděli. Je to fajn pomocník.