
V oblasti lidských zdrojů Hana Slepičková působí téměř patnáct let. 17. září vystoupí na logistické události roku – na kongresu EASTLOG. Nyní pracuje pro e-shop Alza.cz. Původně sice chtěla dělat v oboru, který vystudovala, tedy psát odbornou historickou literaturu o anglické politické scéně v 19. století a učit na vysoké škole. Záhy ale pochopila, že potřebuje řemeslo, které bude méně akademické.
Hana Slepičková nejprve získala místo v menší české poradenské společnosti Assessment Systems. Ačkoli tato firma téměř výhradně zaměstnávala studované psychology, byla přijata a naučila se v ní kvalitním základům náboru a výběru zaměstnanců, metodám rozvoje včetně koučování, sociomapování a mediace. Jako konzultant měla příležitost vidět fungování celé řady společností, od výrobních přes čistě obchodní, napříč všemi segmenty, a pracovat s inspirativními lidmi, jako jsou Radvan Bahbouh a Tomáš Rodný. To byl pro ni obrovský základ pro práci a rozvoj v HR oboru.
Má na starost tři oddělení
Po pár letech došla k závěru, že opravdu dobrým konzultantem může být teprve tehdy, pokud dobře pozná svého zákazníka, proto odešla do interního HR. Nadchlo ji, že si s lidmi uvnitř firmy může budovat dlouhodobé vztahy, poznat a pochopit, co potřebují, vidět nejen zrození projektů a jejich implementaci, ale také jejich dlouhodobé efekty. „Do Alzy mne přilákal Marek Premus. Tak hezky mluvil o tom, jak skvěle mají nastavené procesy náboru a výběru zaměstnanců, že jsem si řekla, že to prostě musím vidět zevnitř,“ vzpomíná Hana Slepičková. Dostala na starost tři velká oddělení (logistiku, oddělení dopravy a facility a oddělení expanze) a spolupracuje díky tomu s řediteli, od kterých se učí. Jsou jimi Michal Ondomiši, Lukáš Baudyš, Anna Šenk a Jan Moudřík.
Hana Slepičková tvrdí, že nábor vždy začíná dobrou pověstí firmy a kvalitní inzercí. „Za první tři měsíce letošního roku jsme byli jen v mých odděleních v kontaktu s 4700 kandidáty a nabrali 352 zaměstnanců a brigádníků. Zhruba 17 % zaměstnanců jsme získali na doporučení stávajících zaměstnanců, 25 % z reakcí na inzerci na našich kariérních stránkách, 40 % přes pracovní portály a sociální sítě,“ sděluje Hana Slepičková.
Každého kandidáta je potřeba do 24 hodin navolat, provést výběrovým řízením přímo na skladě a v ideálním případě do dvou pracovních dní od přijetí nabídky podepsat smlouvu. „Brigádníky oslovujeme téměř výhradně přes naši aplikaci mikrozaměstnávání a nastupují prakticky instantně. Rychlost je v tomto případě klíčová. Zkušební dobu, zejména první dny, bereme jako součást výběrového řízení. Pracovní tempo v Alza je vysoké a firemní kultura každého skladu specifická. To nejde vysvětlit, to musíte zažít,“ poodhaluje Hana Slepičková.
U řidičů prověřovány i reference
Při své práci Hana Slepičková řeší jak nábory do skladů, tak i nábory řidičů. „Nábor řidičů je trochu pomalejší. Kandidáti musí prokázat svou odbornou a profesní způsobilost, také doložit, že mají maximálně pět bodů na kartě řidiče. V rámci výběrového řízení ověřujeme, zda si je řidič vědom toho, jak moc ovlivňuje spokojenost zákazníka, a zda je schopen firmu reprezentovat,“ popisuje Hana Slepičková. Dále doplňuje: „Pečlivěji prověřujeme reference, zejména s ohledem na případná rizika dopravních nehod a podezření z trestné činnosti. Také smluvní podmínky se mohou lišit. Zatímco do skladu hledáme výhradně zaměstnance na hlavní pracovní poměr nebo brigádníky na dohody, řidiči s námi mohou mít uzavřenou pracovní smlouvu, dohodu nebo se stát externími dodavateli. Ve fázi námluv daleko více řešíme smluvní podmínky a garance.“
Recept na zvládnutí výkyvů
Při její práci je zásadní rychlost, roli hraje i sezónnost. Alze standardně sezona začíná na přelomu léta a podzimu, kdy nabírá pracovníky na příjem a později na expedici. Jde o desítky lidí týdně, které je třeba nabrat, zaškolit a připravit na vánoční šílenství. „Na Štědrý den po poledni zavřeme a postupně stavy snižujeme. Využíváme smlouvy na dobu určitou a dohody. Pokud je ale někdo opravdu šikovný, rozhodně ho nenecháme odejít. Snažíme se o to, abychom si vychovávali zdravé jádro seniorních skladníků a předáků, kteří nám pomáhají s adaptací nováčků. Jen tak můžeme zvládnout prudké výkyvy obratu,“ poodhaluje recept na kvalitní HR Hana Slepičková.
Jak říká, na její práci je nejtěžší vysoká fluktuace a chování některých odcházejících zaměstnanců. „Již při nástupu avizujeme, že nejen námluvy, ale také rozvod musí proběhnout podle pravidel. I přesto je velmi častým jevem, že zaměstnanec bez omluvy nedorazí na plánovanou směnu, nereaguje na volání a SMS a musíme ukončovat pracovní poměr na doručenku. Chvilku mi trvalo, než jsem si na toto chování zvykla, a kolegové z týmu to mají, myslím, podobně,“ konstatuje Hana Slepičková.
Učí se hlavně od kolegů a praxí
Hlavním motivem pro změnu zaměstnavatele pro ni byl vždy osobní a profesní rozvoj. Ani s Alzou to nebylo jiné. Ačkoli firma nabízí jazykové vzdělávání a celou řadu interních kurzů, učí se hlavně od kolegů z logistiky a praxí.
Obor HR přitahuje ženy podobně jako školství nebo zdravotnictví. „Řekla bych, že HR vnímáme spíše jako poslání než řemeslo. Muži v HR bývají častěji na manažerských pozicích, mluví jazykem byznysu, řeší strategie a čísla. Těch pozic nahoře je ovšem přirozeně méně,“ uvádí Hana Slepičková.
A kam chce profesně směřovat? Kde se vidí za nějakých pět let? „Myslím, že není dobré rozhlížet se po dalším vrcholu, pokud stojíte na úpatí hory. V oblasti logistiky se cítím jako elév. Těším se, že budu mít příležitost poznat logistiku a stanu se lepším byznys partnerem svým ředitelům,“ říká Hana Slepičková. Vede sedmičlenný tým a má velký prostor pro rozvoj. Ještě začátkem roku by odpověděla, že největší výzvou oboru bude zaměstnávání cizinců. Pod vlivem událostí posledních měsíců ale tvrdí, že je to spíše ekonomická recese a její vliv na trh práce.
Volný čas nejraději tráví s rodinou
Hana Slepičková má manžela, dvě malé děti, stárnoucí rodiče a prarodiče a velmi málo volného času. Říká: „Čas, který mám, trávím s rodinou. Lyžujeme, chodíme na výlety, sjíždíme české řeky a jezdíme na koni. Vyhledávám sport a fyzicky náročnou práci, u čehož si pročistím hlavu.“
…
Jedná se o úryvek z rubriky Žena v logistice z časopisu Systémy Logistiky CZ 87/2020. Jde o ochutnávku originálního obsahu.
Nechodí vám časopis? Registrujte se k odběru a nezmeškejte žádné vydání.
Predplatné časopisu je ZADARMO pro uživatele logistických služeb.