Málokteré téma rezonuje aktuálně nejen v dopravě a logistice, ale i celkově ve společnosti tolik jako problematika „čisté mobility“. Také v tomto směru jsou lidé dnes rozděleni – někteří věří v přínosy alternativních pohonů a jejich budoucnost, jiní nikoliv. Podobně je tomu i v případě jednotlivých zemí, respektive jejich vlád – některé z nich například elektromobilitu významně podporují, zatímco jiné jsou přinejmenším zdrženlivé.
Přinášíme vám článek z časopisu Systémy Logistiky 185 / leden-únor 2020. Je to ochutnávka originálního obsahu, který najdete každé dva měsíce v tištěném vydání. Nechodí vám časopis? Registrujte se k odběru a nezmeškejte žádné vydání. Pro uživatele logistických služeb je odběr časopisu zdarma.
Evropa je v otázce alternativních paliv rozdělena na dva tábory, míní Tomáš Holomoucký, ředitel společnosti DB Schenker. „Obecně můžeme říct, že od střední Evropy a dále na východ se přepravci kloní spíš k CNG a LNG pohonům – ty u nás mají tradici jak v nákladní, tak osobní přepravě a jejich využití nahrává i již vybudovaná infrastruktura, která umožňuje tyto typy pohonů využít v komerční sféře,“ vysvětluje. V zásadě platí, že čím větší vozidlo, tím náročnější je jeho přestavba a provoz na alternativní palivo a např. nákladní vozidla na CNG s nosností 12 až 16 tun jsou v celé Evropě nedostatkovým zbožím. Logistické firmy často spolupracují přímo s automobilkami na jejich testování. „V západní Evropě je na druhou stranu trendem směřovat k elektromobilitě, která však s sebou nese vyšší náklady na provoz a údržbu dobíjecí sítě, nemluvě o tom, že užitková a nákladní elektrovozidla mají velmi specifické podmínky využití, které limituje zejména jejich dojezd,“ pokračuje Tomáš Holomoucký. Pro městskou logistiku nebo přepravy v okruhu maximálně 50 kilometrů se podle něj elektromobily dají využít, ale pro delší přepravy se (zatím) nehodí.
„Zatímco na ‚Západě‘ je po alternativních pohonech produkujících nižší emise vysoká společenská poptávka hraničící až s jistou formou ekohysterie a veškerý výzkum a vývoj je záměrně koncentrován na tyto produkty, naše země je v tomto ohledu trochu skromnější a tišší,“ poznamenává Petr Rožek, výkonný ředitel Svazu spedice a logistiky ČR. V tuzemsku hraje podle něj roli i vysoký podíl výroby „klasických“ vozidel, resp. vysoký podíl závislosti českého průmyslu na výrobě vozidel s klasickým benzínovým či naftovým pohonem, tedy závislost výrobních podniků a nakonec i celého národního hospodářství na výsledcích výroby a vývozu komponentů koncovým výrobcům. „Jakmile se změní struktura evropské poptávky definitivně ve prospěch ‚nových‘ pohonů, naši výrobci – navíc často vlastnění či kontrolovaní evropskými mateřskými firmami –, určitě zareagují,“ doplňuje Petr Rožek.
Budování infrastruktury a motivace lidí i firem
Hojně diskutována je v poslední době míra podpory jak ze strany státu, tak i municipalit. Měla by být intenzivnější? A jakou může mít podobu? Michal Menšík, CEO logistického start-upu DoDo, situaci komentuje: „Rozhodně by pomohlo, kdyby stát a města projevily větší vůli čistším způsobům dopravy pomoci. Řeč přitom rozhodně není jen o dotacích. Je potřeba budovat patřičnou infrastrukturu a vedle toho lidi motivovat, aby na alternativní pohony přecházeli. Největší smysl dává k alternativním pohonům tlačit primárně firmy, které v rámci svého podnikání ve větším jezdí po městech.“ Pokud by logistické a kurýrní služby či třeba taxislužby získaly pádný důvod přecházet na alternativní pohony, na město a jeho ovzduší by to mělo jednoznačně příznivý dopad.
Dosud nižší míra využití alternativních pohonů u užitkových a nákladních vozidel v ČR má každopádně různé aspekty. „U elektromobilů mezi ně patří jak technické parametry, jako jsou vlastnosti baterie – doba dobíjení, kapacita ovlivňující dojezd, tak na to vázaná dobíjecí infrastruktura. Při zobecnění na všechny alternativní pohony lze říci, že v poptávce hraje velkou roli pořizovací cena a nabídka automobilek,“ vysvětluje Vladislav Smrž, náměstek pro řízení sekce politiky a mezinárodních vztahů na Ministerstvu životního prostředí ČR. Jak potvrdil redakci Systémů Logistiky, aktualizovaný akční plán čisté mobility, který má být vládě předložen do konce března 2020, počítá v oblasti nákladní dopravy s větší podporou alternativních paliv. Podle Vladislava Smrže je pro dálkovou nákladní dopravu vhodné palivo LNG nebo vodíková paliva. Pro nákladní dopravu s kratším dojezdem je již dnes dobře využitelný pohon CNG a dále se rozvijí segment elektromobilů v kategoriích N1 (hmotnost do 3,5 tuny) a postupně i v N2 (od 3,5 tuny do 12 tun). V obecné rovině se růst počtu vozidel s alternativními palivy dá předpokládat v návaznosti na přísnější regulaci emisí oxidu uhličitého, dále tlak na snížení energetické náročnosti dopravy a také splnění cílů ohledně využití obnovitelných zdrojů energie (OZE) v dopravě.
Emise versus emise
Na širší souvislosti celé problematiky poukazuje Ivan Indráček, předseda představenstva SČS – Unie nezávislých petrolejářů. A upozorňuje, že cílem není používat alternativní paliva za každou cenu: „Primárním cílem je snižování emisí skleníkových plynů, sekundárním pak snižování emisí škodlivých látek – to není jedno a totéž! Dnešní naftové motory jsou z hlediska skleníkových plynů úspornější než pohon CNG/LNG, z hlediska škodlivých látek se jim velmi blíží. A když k tomu připočteme až naddimenzovanou infrastrukturu a konkurenci, která umí držet cenu paliva hodně nízko, není pro změnu k CNG/LNG žádný racionální důvod.“ Jak Ivan Indráček dodává, elektřina pak je trochu jiný příběh. Problém se skleníkovými plyny sice elektrický pohon dnes v podstatě neřeší, ale emise škodlivých látek má nulové. Při přepravě osob ve městech by tedy měl být zřetelnou volbou číslo 1 (příměstské vlaky, tramvaje, trolejbusy, hybridní busy pro příměstské linky apod.).
V souvislosti s novou evropskou legislativou musí i výrobci nákladních vozů výrazněji přemýšlet o emisích. „To je jistě povede i k dalším úvahám o alternativních pohonech. Problém vidím ale v tom, že legislativa neřeší emise z dopravy jako komplex a omezuje se na měření emisí z výfuku. A všichni přece víme, že méně emisí z výfuku neznamená méně emisí na kilometr jízdy dotčeného vozu,“ upozorňuje Michael Gavrilovič, předseda sekce Autoplyn v rámci České asociace LPG. V časovém horizontu 10 až 20 let bude podle něj na trhu velké spektrum pohonů. Role alternativních paliv poroste, ale žádné z nich se nedostane do dominantní pozice. Je to dáno mimo jiné i tím, že pro každý dopravní mód je nejvhodnější jiný typ paliva. „A půjdeme-li v nákladní dopravě do detailu, pak pro rozvozy zboží po městě je vhodnější jiný typ vozu a jiné palivo než pro přepravu těžkých nákladů na dlouhé vzdálenosti,“ konstatuje Michael Gavrilovič. A jak podotýká, rozhodnout by měly právě technologické, ekonomické a environmentální aspekty. Naopak chybou by bylo, kdyby se jednalo o politické rozhodnutí.
Vyjádření odborníků
„Podpora ze strany ministerstev je realitou“
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) již čtvrtým rokem vyhlašuje výzvu na podporu nákupu vozidel pro municipality a kraje (dosud vynaložené dotační prostředky přispěly k pořízení 768 vozidel na alternativní pohon, z čehož bylo 570 elektromobilů, 20 hybridů, 5 plug-in hybridů a 173 vozidel na CNG), kde mimo jiné v oblasti elektromobility podporuje také kategorii N1 do 3,5 tuny. Spolu s podporou ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) pro podnikatele se v uvedené kategorii podařilo rozhýbat trh s těmito vozidly, jelikož oba podpůrné instrumenty podpořily 75 procent nákupů všech elektrických vozidel v této kategorii. MŽP letos nově také podpoří nákup elektromobilů v kategorii N2. Vedle MŽP podporuje nákup nákladních elektromobilů pro podnikatele také MPO (Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost) a existuje zde i podpora výstavby dobíjecí a plnicí infrastruktury ze strany ministerstva dopravy (Operační program Doprava).
Vladislav Smrž
náměstek pro řízení sekce politiky a mezinárodních vztahů
Ministerstvo životního prostředí ČR
„Kapalná paliva zatím pozice nevyklízejí“
V nákladní dopravě budou ještě dlouhou dobu dominovat kapalná paliva. Zatím jsme totiž nevymysleli nic lepšího, co by je nahradilo. Potřebujeme palivo, které zajistí dlouhý dojezd a obsahuje vysoké množství energie na jednotku své hmotnosti, aby se zbytečně nesnižovala užitečná hmotnost vozu. CNG/LNG a tím spíše baterie těmto požadavkům nevyhovují. To, že je začínáme na silnicích potkávat, je jen díky politickému tlaku a dotacím. Výjimečná je situace v městské hromadné dopravě, kde je kladen vysoký důraz na nulové lokální emise, hluk… Tam může elektřina i v oblasti silničních vozidel začít dominovat velmi brzy.
Ivan Indráček
předseda představenstva
SČS – Unie nezávislých petrolejářů
Text: David Čapek
Foto: Benzina, Gebrüder Weiss a archiv