Česko neposkytuje dostatečně rovné příležitosti ženám a mužům. Situace se v tuzemsku od roku 2005 zlepšila jen málo, zatímco většina členských zemí EU postupuje rychleji. Za posledních 14 let tak ČR klesla o čtyři příčky a nachází se v rámci evropské „osmadvacítky“ aktuálně na 21. místě. Ukazuje to tzv. Index rovnosti žen a mužů, který zveřejnil Evropský institut pro genderovou rovnost (EIGE).
Nedostatečný je v tuzemsku zejména podíl žen na rozhodování. Problémem je i segregace na trhu práce a ve vzdělávání, uvádí zpráva EIGE.
A podobně nevalně si vede Česká republika v žebříčku konkurenceschopnosti Světového ekonomického fóra (WEF), kde se za poslední rok propadla o tři místa na 32. příčku. Co patří podle WEF k hlavním problémům tuzemské ekonomiky? Není překvapením, že jde především o špatnou dopravní (silniční) infrastrukturu nebo stav pracovního trhu.
Podobné žebříčky sice nelze přeceňovat, ale jistou vypovídací hodnotu mají. A oba výše uvedené přehledy potvrzují, že Česko se v řadě zásadních oblastí neposouvá dopředu. Kupříkladu pokud v tuzemsku stále není plně využit potenciál žen na pracovním trhu, třeba z hlediska možnosti částečných úvazků pro matky s malými dětmi, nelze se určité stagnaci divit. Bohužel je zjevné, že mnohé příležitosti spojené s „tučnými“ ekonomickými roky, kterými ČR v poslední době prošla, nebyly ani zdaleka využity.
Názory, komentáře či připomínky uvítáme na facebookovém profilu SL.
Text: David Čapek
Ilustrační foto: Pixabay.com