Logistický kongres SLOVLOG 2018 zaznamenal na dvě stovky zúčastněných. Přednášky o nejnovějších trendech v logistice pod heslem „Čas na změnu: Progresivní řízení v supply chain managementu“, prezentace špičkových inovací a atraktivní panelové diskuse. To vše přinesl 12. ročník kongresu SLOVLOG, který se uskutečnil 22. a 23. listopadu 2018 v Bratislavě.
Hedvábná stezka a její přínos pro Slovensko. Úvodní vystoupení na toto téma obstarala Dana Meager, státní tajemnice ministerstva financí SR. „Evropa i Čína si od projektu slibují přístup na nové trhy. Využívají dopravní koridory po moři, po vzduchu, ale i po souši,“ uvedla Dana Meager. Slovensko je automobilovou velmocí, ale tento významný segment průmyslu se setkává i s množstvím problémů. Přednáška Alexandra Matušeka, prezidenta Svazu automobilového průmyslu SR, přiblížila, jaký je současný stav automotive na Slovensku. Autor samozřejmě neopomenul ani problémy, které automobilový průmysl má. Ty souvisejí především s nedostatkem pracovní síly.
Logistika 4.0 neboli automatizace v interní logistice byla tématem přednášky Mariána Jančíka, logistic systems managera společnosti Jungheinrich. Představil v ní několik zajímavých řešení, jež Jungheinrich realizoval nejen na Slovensku. Zdůraznil, že právě automatizace může být řešením při nedostatku pracovní síly.
Sklady porostou do výšky
Dopolední program zakončila panelová diskuse, která se věnovala skladům budoucnosti. Do diskusních křesel se posadili Azamat Yerzhanov, partner PNK Group, Braňo Jendek, managing director společnosti 108 AGENCY SK, Martin Stratov, director development & leasing Slovakia ve firmě Prologis, a Peter Jánoši, managing director Slovakia v P3 Logistic Parks. Z debaty vyplynulo, že roste poptávka po nových logistických prostorách, ale zákazníci jsou stále náročnější a pozemků je méně a méně. Řešením do budoucna jsou proto především patrové sklady.
Následující hodinovou přestávku na oběd mohli zájemci využít i pro speed-datingová obchodní setkání v rámci sekce BizLOG. Šlo o již tradiční rychlé a řízené schůzky mezi poskytovateli a uživateli logistických služeb, celkově se uskutečnilo 53 setkání.
Ekonomice se stále daří, i když…
Odpolední sekci odstartovala prezentace Mariána Osúcha z firmy MARPEX, jež představila využití automatizace v praxi. Nepominula ani nasazení technologií Pick To Light, RFID, přiblížila i regál s automatickým objednáváním či FIFO nebo také bezdrátové přivolávání obsluhy. Na téma, jak na tom Slovensko ekonomicky momentálně je a kam směřuje, hovořila analytička Slovenské spořitelny Katarína Muchová. Na základě čísel, které představila, si můžeme dovolit být optimisty, Slovensko bude nadále ekonomicky růst. Jsou zde však i rizika, jako například brexit bez dohody, které mohou směrování země ohrozit.
„V prostředí stále se zvyšujících zákaznických požadavků hraje digitalizace důležitou úlohu ve zlepšování poskytovaných služeb a optimalizaci nákladů,“ zdůraznil Nico Schütz, managing director firmy DHL Supply Chain Slovakia, který se ve své přednášce zaměřil na transformaci dodavatelského řetězce budoucnosti. Marián Pozor, viceprezident Metsä Tissue pro supply chain v regionu CEE, představil fungování logistiky produktů papírové hygieny, jež patří k FMCG sortimentu. Přiblížil, jak probíhá zásobování na základě objednávek zákazníků, ale zmínil i potíže, které při přepravě a skladování tohoto (relativně) lehkého zboží vznikají. Největším problémem je podle něj zajistit kvalitní dopravce, protože papírové zboží je lehké, ale zároveň objemné.
WMS zajistí pořádek ve skladu
Zavádění nových výrobků vždy změní i logistické toky. Své o tom ví a s publikem se podělil o zkušenosti i Ján Franek, logistics director společnosti Heineken Slovensko. Pivo také patří k FMCG a jeho distribuce podléhá nejen sezónnosti, ale i letákovým akcím obchodních řetězců. Je proto poměrně obtížné dopředu plánovat výrobu. Jak zlepšit zbožové toky ve skladech pomocí spádových regálů nastínila prezentace Pavla Mikušky, jednatele firmy BITO-Skladovacia technika. Na množství příkladů a konkrétních řešení ukázal, jak spádové regály dokáží pomoci při vychystávání zboží. Milan Kovařík, výkonný ředitel zastoupení asociace EPAL, zase přiblížil aktuální situaci v paletovém byznysu a jeho největší problémy.
Závěr programu kongresu SLOVLOG patřil v pořadí druhé panelové diskusi, zaměřené na problematiku WMS a nejnovější trendy v evidenci zboží. Michal Fišer, ředitel společnosti KODYS Slovensko, Tomáš Kormaňák, produktový manažer firmy CCV Informační systémy, a Milan Čech, logistický manažer v Sika Slovensko, se shodli na tom, že WMS je základem pro efektivní provoz ve skladu.
Večerní XXIV. Logistický Business Mixer v pirátském stylu pak kromě společenského networkingu přinesl zúčastněným možnost příjemné zábavy při živé hudbě z produkce kapely SoundBreaki. Degustaci kvalitních vín nabídla na svém stánku firma Jungheinrich, ochutnávku několika druhů rumu umožnila společnost P3 Logistic Parks. Účastníci se mohli občerstvit i pivem Zlatý Bažant nebo míchanými drinky, v závěru večera proběhla tombola a ocenění účastníků, kteří se zapojili do pirátských aktivit.
Na druhý den mohli vybraní zájemci navštívit centrum reverzní logistiky společnosti Amazon či co-manufacturingové centrum firmy FM Logistic v Seredi.