
Talentovaní odborníci specializovaní na řízení dodavatelských řetězců (supply chain management) představují vysoce nedostatkový artikl. A nedosti na tom: firmy podnikající v oboru logistiky je neumějí hledat, vychovávat, motivovat. Tvrdí to alespoň aktuální studie DHL.
Do roku 2020 má vzrůst počet pracovních míst v logistice oproti roku 2010 o více než čtvrtinu. Poptávka po profesionálech v oblasti dodavatelských řetězců převýší nabídku v poměru 6:1, možná dokonce 9:1, uvádí zmíněná studie. Hlavními faktory, které se podle průzkumu podílejí na nedostatku talentovaných pracovníků, jsou zvyšující se požadavky na dovednosti, stárnoucí zaměstnanci (nezřídka již důchodového věku), nedostatečný rozvoj talentů iniciovaný podniky a rovněž fakt, že práce v logistice není samotnými zaměstnanci ve srovnání s řadou jiných oborů považována za dostatečně atraktivní.
Nemá smysl žehrat, ale zásadní je snažit se situaci změnit. Pomoci může nabídka jasnějšího kariérního postupu a viditelné úsilí firmy o profesní rozvoj zaměstnanců spolu s motivujícím systémem odměňování. Výhledově pak posilovat i dovednosti lidí v řízení robotické techniky či umělé inteligence, což může zvýšit přitažlivost pro mladé. Významnou „cílovou skupinou“ mezi talenty mohou být ženy a dívky. Pokud je například obor IT, obecně vnímaný jako velmi atraktivní, pro něžné pohlaví kvůli dominanci mužského elementu i jednoznačně technickému zaměření do značné míry odrazující, neexistuje vážný důvod, proč by se nemohly realizovat mj. právě v řízení dodavatelských řetězců. I vzhledem k typicky ženským vlastnostem, mezi něž patří „multitasking“, komunikační schopnosti či vhodné vyvažování racionální stránky a emocí při řešení problémů.
Názory, komentáře či připomínky uvítáme na facebookovém profilu SL.
Text: David Čapek
Ilustrační foto: Pixabay.com