
Ve VGP Parku v Jenči u Prahy vyrůstá distribuční centrum největšího čínského e-shopu Alibaba. Nový sklad určený zejména pro zásobování německého trhu zabere plochu téměř 70.000 metrů čtverečních a bude v něm pracovat zhruba 500 lidí. V médiích i na sociálních sítích se minulý týden okamžitě po zveřejnění informace objevily polemické názory. Potřebujeme v Česku podobné projekty, nebo ne?
Například ekonom Vladimír Pikora k tomu na svém facebookovém účtu napsal: „Tohle je přesně to, co je na české ekonomice špatně. Je primitivní! Sklad a distribuční centrum dnes zaměstná 500 lidí. Za deset let tam nebude člověk. Toto vše lze snadno zautomatizovat. Tohle není přidaná hodnota. …“
Je jasné, že Česká republika má směřovat k tvorbě řešení a služeb s vysokou přidanou hodnotou. Především tak dokáže uspět ve vysoce konkurenčním globálním prostředí. To ale neznamená, že veškerý tuzemský průmysl může být tímto high-tech způsobem orientován a že všichni lidé mohou pracovat jako IT specialisté či na obdobně sofistikovaných pozicích. Distribuční centra, pokud je po nich poptávka, mají v ekonomickém mixu rovněž svůj význam. Trend k automatizaci je nepochybný, ale i ve skladech bude ještě nějaký čas trvat… A koneckonců automatizace a robotizace se za několik let pravděpodobně bude týkat nejen „primitivních“ skladů, ale podle odhadu expertů třeba i středního managementu nebo řady různých profesí.
Názory, komentáře či připomínky uvítáme na facebookovém profilu SL.
Text: David Čapek
Ilustrační foto: VGP