
Mohlo by se zdát, že segment rychloběžných vrat je poměrně neměnný, opak je však pravdou. Zlepšuje se totiž jejich bezpečnost. Firmy se také stále více zamýšlejí nad jejich umístěním v kombinaci s dalšími typy vrat, což má zásadní vliv na energetickou efektivitu skladových provozů.
Rychloběžná vrata nacházejí uplatnění v prostorech, ve kterých je vzhledem k energetické efektivitě potřeba zjistit co nejrychlejší otevření a zavření vratového otvoru. Uplatňují se proto nejen v klasických prostorech, z nichž uniká teplo z vytápění, ale také v prostorech se s níženou teplotou. Používají se tedy hlavně ve vjezdech a průchodech. Jejich hlavní předností je rychlé otevírání a zavírání. Čím rychleji se vrata otevřou a zavřou, tedy čím kratší je doba jejich otevření a zavření, tím menší je množství proniklého vzduchu a tím nejen menší tepelné ztráty, ale například i prašnost. Firmy si stále více uvědomují, že úniky teploty zkrátka znamenají zvýšené náklady na vytápění nebo naopak chlazení skladů, což má vliv na celkovou ekonomiku provozu. Proto jsou užívána rychloběžná vrata, i u nich je ale potřeba myslet na vhodné nastavení doby otevírání a v neposlední řadě i na bezpečnost.
Rychloběžná vrata omezí proudění vzduchu, ale sama většinou nemají dobré izolační vlastnosti. Proto se při požadavku na tepelnou izolaci kombinují ještě s jinými vraty, kdy rychloběžná vrata se používají v době silného provozu pro rychlé uzavření a jiná vrata se zavírají v době mimo silný provoz (např. v chladírnách, vstupech do budov v zimě apod.). Využití dvouvratového systému se tak vyplácí především tam, kde se často pojíždí vraty mezi exteriérem a interiérem, nebo tam, kde vzniká větší podtlak mezi dvěma sousedními prostory.
Roli hraje i interval doby otevření vrat
Mnohdy uživatelé požadují dlouhý interval pro automatické uzavření rychloběžných vrat a to okolo 8 sekund. Kvůli tomuto nastavení ale dochází k velkým tepelným ztrátám a zmenšují se tak výhody rychloběžných vrat. Optimální je nastavit zavírání v intervalu 3–4 sekund. Některé ovládací systémy vrat umožňují nastavit prodlevu po projetí vratovým otvorem. V tomto případě se doporučuje nastavit interval pro automatické zavření na 2 sekundy.
Doporučuje se, aby rychloběžná vrata nebyla kvůli ekonomice provozů využívána pro samostatný průchod osob. Dbáte ve firmě dostatečně na to, aby lidé chodili bočními dveřmi, ne rychloběžnými vraty? Kontrolujete to? I sebeefektivnější rychloběžná vrata pak zčásti mhou ztratit na významu, když jsou využívána pouze k průchodu osob.
Zaměřte se také na bezpečnostní prvky vrat
Zlepšuje se bezpečnost, například použitím světelných clon obvykle do výšky 2,5 m namísto jediného paprsku u země používaného dříve, a tím se zabrání zavření vrat na překážku v otvoru. Rozšiřuje se používání spirálových vrat, která spojují výhodu vysoké rychlosti s dobrými tepelně izolačními vlastnostmi. Vrata se liší i odolností proti nárazu do křídla (plachty) vrat. U samoopravitelného provedení se plachta, která byla nárazem vytržená z bočního vedení, sama zase vrátí do bočního vedení při otevření a zavření vrat. Údržba a vyřazení vrat z provozu se tím omezí na minimum. Co se týče způsobu ovládání vrat, ten závisí na místních podmínkách a požadavcích uživatele, možností je mnoho a většina dodavatelů je popisuje ve svých dokumentech.
Poptávku je vhodné specifikovat maximálně přesně. Doporučuje se její specifikaci sestavovat společně s odborníkem zabývajícím se touto tematikou. Jedním z bodů poptávky může být bezpečnostní světelná mříž integrovaná do zárubně. Světelná mříž nebo také světelná clona je jedním z možných bezpečnostních prvků vrat a její použití závisí na specifikaci vrat nebo na dohodě, často je za příplatek. Je to mnoho světelných paprsků v řadě nad sebou, které hlídají volný prostor pro zavření vrat a v případě překážky v tomto prostoru (tj. při přerušení paprsku) nedovolí zavření vrat, při zavírání vrat způsobí překážka jejich otevření a tím zabrání nárazu vrat na překážku.
SLOVO ODBORNÍKA
„Zvažujte, jakou rychlost skutečně potřebujete“
Dodavatel se obvykle na vše potřebné zeptá, často se ale zapomíná na způsob ovládání vrat, kde je mnoho možností a jejich výběr závisí na místních podmínkách a požadavcích uživatele. Také je nutné si uvědomit, že s rostoucí rychlostí vrat roste i jejich cena, a ne vždy je nejvyšší možná rychlost nutná.
Michal Vrobel
obchodník servisu
Tyros Loading Systems CZ
Text: Petr Neckař, foto: Tyros Loading Systems CZ
Článek původně vyšel v Systémech Logistiky 163 / červen 2017