Pozoruhodnou aktivitu pro rozvoj „zelené“ logistiky představuje program Lean & Green. Je do něj zapojeno přes 500 společností v šesti evropských zemích, další se mají připojit v blízké době. Na dotazy redakce portálu SystemyLogistiky.cz odpovídal pan Nico Anten, výkonný ředitel nizozemské neziskové organizace Connekt, která program realizuje.
Můžete shrnout cíle a dosavadní průběh programu Lean & Green?
V rámci programu Lean & Green dokážou společnosti zvýšit svou konkurenceschopnost a současně snížit uhlíkovou stopu. Cílem programu je 20% redukce emisí oxidu uhličitého do pěti let, jako cesta k nulovým emisím. Lean & Green nyní probíhá v šesti zemích – patří sem Nizozemsko, Belgie, Lucembursko, Německo, Itálie a Španělsko – s více než 500 firmami. Kýženého cíle snížit o 20 % své emise již dosáhla více než polovina zapojených společností.
Co musí splnit firmy, které se do programu chtějí zapojit? Jaké benefity jim účast může přinést?
Firmy jsou požádány, aby vypracovaly akční plán, jak hodlají požadované snížení emisí dosáhnout. Nezávislá instituce pak provede audit tohoto plánu. Zapojené společnosti jsou součástí komunity, kde sdílejí osvědčené postupy (best practices) a učí se z nich.
Nepovažují některé společnosti tyto záležitosti za „obchodní tajemství“, resp. konkurenční výhodu, zvláště ve vztahu ke svým přímým konkurentům v logistice? A nestává se, že třeba některé informace nechtějí sdílet?
Firmy mohou dosáhnout určité redukce samy o sobě, nicméně praxe ukazuje, že spolupráce je klíčová. Záleží na společnostech, která data či řešení jsou ochotny sdílet. Vidíme, že data o logistice sdílejí i konkurenti v tomto odvětví.
Plánuje se rozšíření programu Lean & Green ze současných šesti zemí na další státy včetně České republiky a Slovenska?
Svůj zájem o účast vyjádřily Polsko, Švýcarsko a Rakousko. Těšíme se na oficiální zahájení programu v České republice a na Slovensku, jakmile budou finalizovány všechny formální dohody.
Můžete na základě vašich zkušeností porovnat vztah k životnímu prostředí na jedné straně u firem z ekonomicky vyspělých zemí na západě či severu Evropy a na druhé straně těch ze zemí střední a východní Evropy? Jdou v regionu Central & Eastern Europe ekonomické a ekologické aspekty ruku v ruce, nebo je zde prospěšnost „zelených“ aktivit stále podceňována?
Samozřejmá část hospodářské síly EU se posouvá směrem ke střední a východní Evropě. Se všemi dostupnými znalostmi o udržitelnosti má tato část Evropy výbornou pozici pro zlepšení ekonomické a environmentální udržitelnosti.
Obáváte se, že zvolení nového prezidenta USA a pravděpodobná změna postoje americké administrativy k ochraně životního prostředí negativně ovlivní boj proti globálním změnám klimatu? Může se to nějak dotknout i programu Lean & Green?
Síla programu Lean & Green spočívá především v tom, že je zcela řízený průmyslem. Díky tomu vlády mají zájem hrát svou roli v podpoře programu. Spolupráce v rámci Lean & Green ale přesahuje prostou úroveň politiky.