
V dnešní éře robotizace popularita bezpilotních letounů, tzv. dronů, zcela logicky roste. Ve světě se pomocí dronů s připojenou kamerou poměrně běžně kontrolují solární a větrné elektrárny, ropovody nebo plynovody. Policie ČR plánuje vyslat drony – které by létaly podél silnic nad polem – na neukázněné řidiče, a získávat tak online informace o dopravních přestupcích. Potenciální uplatnění těchto létajících strojů je široké – mohly by zvládnout doručování zásilek, provádění inventarizace zásob ve skladech, postřik zemědělských plodin, monitorování požárů, povodní, statiky budov, dokonce pohybu uprchlíků na hranicích…
Avšak v jejich „rozletu“ jim zatím – těžko jednoznačně říct jestli bohužel, nebo naštěstí – ve většině zemí brání legislativa. V České republice reguluje používání dronů Úřad pro civilní letectví, který je třeba žádat o zvláštní svolení k přeletu nad zalidněnými oblastmi. Navíc je nutno splnit podmínku vizuálního kontaktu, tj. člověk ovládající bezpilotní letadlo jej musí mít pod dohledem.
Samostatnou kapitolou jsou tzv. kamikadze drony sloužící armádě, které jsou schopny přepravit nějakou formu munice a následně zlikvidovat pozice odstřelovačů, minometů protivníka atd. Alarmující ovšem je, že jejich kouzlo už stihly objevit i teroristické organizace, Islámský stát nevyjímaje. A tak není divu, že se začínají vyvíjet technologie, které by odhalovaly nežádoucí přítomnost dronů v okolí strategických objektů. Rozvoj celé této oblasti bude ještě zajímavý.