Společnost MSSL ADVANCED POLYMERS se sídlem v Pardubickém kraji vyrábí plastové komponenty pro automobilový průmysl. Společnost převzala montážní linku na kompletaci sad plastových komponent do sedaček od sesterské společnosti v Německu. Systém DCIxMES od společnosti AIMTEC zajistil plynulé navázání vychystávání komponent v rekordně krátkém čase tří týdnů od zahájení projektu. Obě společnosti nyní pracují na rozšíření dodaného řešení do dalších oblastí výroby a logistiky.
Plastové díly na sedačky pro Daimler
Společnost MSSL ADVANCED POLYMERS (MSP CZE) hledala softwarové řešení, které by dokázalo podpořit proces přípravy dodávek do automobilky Daimler, vzhledem k plánovanému přesunu kompletační linky ze sesterského závodu v Německu do Čech. K přípravě finálních balení byl využíván na míru upravený systém Infor XPPS, který zajišťoval vizualizaci kompletačních příkazů a tisk interních etiket pro dodržení sledovatelnosti a bezchybnosti procesu přípravy dodávek. Český závod potřeboval připravit stejné systémové zajištění kvality vychystávaných sad.
Vizualizace kompletačních příkazů a tisk jednoznačných etiket
MSP CZE řídí podnikové činnosti informačním systémem Helios. Nevyhovovala v něm však podpora procesu kompletace dílů do sad. Proto se společnost necelý měsíc před stěhováním linky obrátila na firmu AIMTEC, která dodala systém DCIxMES (Manufacturing Execution System). Ten operátorům na dotykových terminálech zobrazuje na jednotlivých kompletačních pracovištích instrukce, které komponenty mají být vychystány do každé zákaznické sady. Informace jsou automaticky importovány ze systému Helios a přiřazeny do fronty práce pro jednotlivá kompletační pracoviště. Pro každou přichystanou sadu operátor v DCIxMES vytiskne unikátní boxovou etiketu, která je využívána v následných logistických operacích a slouží jako jednoznačný identifikátor každého balení pro případnou potřebu zpětné dohledatelnosti. DCIxMES zároveň poskytuje ucelený přehled o stavu a rozpracovanosti jednotlivých zakázek a pomáhá zajistit plynulé zásobování kompletační linky.
„Pro implementaci DCIxMES od společnosti AIMTEC jsme se rozhodli kvůli komplexnosti dodávaného řešení. Do budoucna máme vizi zavést jedno integrované řešení pro řízení výroby i skladů, tzv. MOM, a dále tak spolupracovat se společností AIMTEC. Tento dodavatel byl schopen rychle a pružně zareagovat na naše požadavky. Zároveň nám poskytl podporu v oblasti automotive, kterou dobře zná,“ dodává ředitel společnosti Vladimír Pelej. První fáze nasazení systému DCIxMES vycházela z časového požadavku zákazníka a trvala extrémně krátkou dobu, pouhých 21 pracovních dní, a to od prvotního nastartování, až po předání a uvedení do produktivního provozu. Projekt se uskutečnil na přelomu února a března 2016.
Budoucí spolupráce
Cílem první fáze projektu DCIxMES bylo implementovat systém, který umožní podpořit proces kompletace balení. V budoucnu je plánován rozvoj řešení na sběr dalších dat z této linky, tj. identifikace prostojů a jejich důvodů, evidence zmetků a časových výkazů operátorů. Data bude DCIxMES vyhodnocovat a vedení společnosti bude poskytovat přehledné reporty a vizualizace přímo ve výrobní hale. Dalším krokem bude rozšíření o automatický sběr dat ze vstřikolisů včetně podpory finálního plánování výroby pomocí DCIxPPS.