Požadavkem byl centrální sklad
Firma Micro-Epsilon se sídlem v Bechyni vyrábí vysoce přesné snímače a senzory. Závod produkuje velmi širokou škálu typů a provedení, a proto potřebuje rozsáhlý sklad dílů potřebných pro výrobu. Ve skladu se nachází kolem 2800 položek. Jedná se především o drobné díly, jako jsou například bubínky, potenciometry, kabely a spojovací materiál, ale výjimkou nejsou díly větších rozměrů. Příkladem jsou cívky s navinutým drátem s rozměry 30 x 30 x 45 cm a přepravky s různě velkým materiálem dosující velikosti 80 x 45 x 25 cm.
Před rekonstrukcí závodu byly díly skladovány v klasických pevných regálech. Vzhledem k vysokým objemům musel být sklad rozdělen a umístěn po celé firmě na čtyřech místech. Z důvodů vysoké ceny a nutné ochrany proti neoprávněné manipulaci uložených dílů musely být jednotlivé sklady oploceny. „Vychystávání dílů pro jednotlivé zakázky bylo poměrně složité, a především zdlouhavé. Navíc zastupitelnost skladníka, který měl přehled o uložení materiálu v regálech, byla velmi omezená,“ říká Jiří Švec, obchodně-technický ředitel společnosti Micro-Epsilon.
> Skladování na čtyřech místech
> Klasické pevné regály
> Složité vychystávání
> Omezená zastupitelnost skladníka
Vedení společnosti se v proto v roce 2011 rozhodlo skladové hospodářství modernizovat. Požadavkem bylo centralizovat sklad, zvýšit kapacitu skladu, efektivně využít prostor, minimalizovat čas potřebný pro vychystávání a výdej řídit přímo z centrálního informačního systému. „Cílem bylo zlepšit organizaci výdeje zboží, uvolněné sklady využít pro výrobu a minimalizovat chyby při výdeji,“ doplňuje Jiří Švec.
Sklad na minimální ploše
Ve spolupráci s firmou KASYS byly proto v roce 2012 zahájeny práce na projektu s využitím automatizovaných skladových systémů Hänel Lean-Lift. Ostrý provoz byl zahájen v prosinci 2013.
Hlavním požadavkem zákazníka bylo vybudovat výškový sklad na minimální ploše s kapacitou skladové plochy dosahující minimálně 450 m2. Další podmínkou bylo efektivní uložení rozměrově různorodého materiálu. „Zákazník znal zařízení Lean-Lift z mateřské firmy v Německu, a proto se rozhodl pro tuto variantu,“ doplňuje Petr Altmann, obchodní manažer společnosti KASYS, na kterého navazuje Jiří Švec: „Při výběru vhodného systému se zvažovalo několik automatizovaných systémů. Bylo navštíveno několik uživatelů skladových systémů v České republice i partnerský závod Micro Hybrid v Hermsdorf.“
> 455 m2 úložné plochy na 15,8 m2
> Nosnost skladového systému je 120 t
> Uložení různorodého materiálu
> Manipulace na jednom místě
Hänel Lean-Lift je zařízení pracující na principu vertikálního zakladače, kdy jsou jednotlivé police speciálním manipulátorem dovezeny do výdejního místa. Manipulace s materiálem probíhá proto na jednom místě a obsluha nemusí pro materiál nikam chodit.
Pro navrhovaný sklad byl využit prostor mezi dvěma stávajícími budovami, kde byl vybudován přístavek o rozměru 6,5 x 3,3 x 15 m. „Původně zvažovaná výška 10 m se musela z důvodů nedostatečné kapacity systému v metrech čtverečních navýšit na 15 m,“ dodává Jiří Švec.
Do přístavku byly umístěny dva kusy automatizovaného skladového systému Hänel Lean-Lift o výšce 14,8 m. Každý z těchto systémů obsahuje 112 kusů polic o rozměru 2460 x 825 mm. Aby byl drobný materiál oddělen a efektivně uložen, bylo nutné police vybavit různým vnitřním vybavením – dělítky, rámy apod.
Základní vlastností zařízení je měření výšky uloženého materiálu na konkrétní polici a automatické přizpůsobení a volba optimálního místa pro tuto polici ve skladovém prostoru. Nedochází tedy k prostorovým ztrátám jako u klasických regálů s pevně daným odstupem polic.
Vzhledem k tomu, že výroba probíhá ve vícepodlažní budově, bylo požadavkem firmy Micro-Epsilon vybudovat přístup ke skladu ve více patrech. Zařízení byla proto navržena s výdejním oknem i ve druhém podlaží, kde bylo zřízeno druhé obslužné pracoviště. Ke stejnému materiálu je přístup v obou patrech, v důsledku čehož odpadá dřívější manipulace se zbožím mezi podlažími. Systém tak plní funkci nejen skladu, ale i dopravníku.
Přesnější podmínky pro skladování byly řešeny již v rámci projektu a vzhledem k tomu, že materiál musí být uskladněn v určitém teplotním rozmezí, byla do obou zařízení Hänel Lean-Lift přivedena vzduchotechnika, která sklad v zimě vytápí a v létě chladí.
Celý skladový systém je řízen přímo z centrálního informačního systému firmy, kde dochází ke vzniku požadavků na vyskladněné položky. Zařízení Hänel Lean-Lift poté automaticky přiveze polici s požadovaným materiálem do výdejního místa, kde je navíc graficky znázorněno přesné umístění. Není tedy potřeba předchozí znalosti o uložení ve skladu.
Celková kapacita skladového systému je nyní 455 m2 úložné plochy, přičemž zastavěná plocha je pouze 15,8 m2. Nosnost celého skladového systému je 120 t. Došlo k požadované centralizaci skladu a přitom k úspoře místa potřebného pro sklad. Další výhodou je již zmíněná možnost obsluhy jak z přízemí, tak i z druhého podlaží.
Konec prostorových ztrát
K dalším benefitům automatizovaného skladu patří jednodušší zastupitelnost obsluhy systému, lepší přehled o uskladněném materiálu a přesnější evidence zboží. Veškeré skladové operace probíhají na jednom místě bez nutnosti přecházení mezi regály. Uživatel nového skladového řešení zaznamenal nižší chybovost při skladových operacích, a především vyšší skladovou kapacitu. Určité limity systému vidí naopak v nemožnosti výdeje při výpadku elektrického proudu a v delším času výdeje u části položek z důvodů přejezdu polic.
> Vyšší kapacita
> Nižší chybovost
> Přehlednost
> Optimální využití prostoru
Navržená konfigurace automatizovaného skladu je optimální z hlediska využití dostupné výšky (15 m) a také dostupnosti identického materiálu v obou obslužných patrech. Zařízení Hänel Lean-Lift také splňuje podmínku pro uložení rozměrově různorodého materiálu. „Zařízení měří výšky uloženého materiálu na konkrétní polici a poté zvolí optimální místo pro tuto polici ve skladovém prostoru. Nedochází proto k prostorovým ztrátám jako u klasických regálů s pevně daným odstupem polic,“ připomíná Petr Altmann. „V budoucnu plánujeme přístavbu 1. poschodí elektromontáže a tím zavedení dalšího výdejního místa. V rámci skupiny Micro-Epsilon se plánuje zavedení dalších systémů od stejného dodavatele,“ odkrývá budoucí plány Jiří Švec.
Koncept vybudování přístavku neubírá místo ve stávající zástavbě a nabízí využití obslužných míst ve více patrech.
Článek připravila Adriana Weberová. Článek původně vyšel v Systémech Logistiky č.135/9 2014.